Paramedik Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

06.03.2020
1.327
A+
A-
Paramedik Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından özel ve devlet hastanelerinde çalışan paramedik maaşları için yeni zamlar yapılarak Ocak ayında almalarına vesile olmaktadır. Aynı zamanda bu sene sağlık alanında en çok paramedik olarak görev yapanların atamaları gerçekleşmektedir.

Paramedik Maaşları Ne Kadar?

Paramedik alanında işini yapan kişilerin devlet ve özel hastanelerde aldıkları maaşlar farklıdır.  Bunun dışında hastanelerde çalışma süreleri ve fazla mesai yapmaları da paramedik maaşları üzerine etki etmektedir. 2020 yılında devlette çalışan paramediklerin maaşları 4 Bin 500 TL olarak belirlenirken, özel hastanelerde çalışan paramediklerin maaşları ise 3 Bin 500 TL olarak ayarlanmaktadır. Bu miktarların üzerine aynı zamanda nöbetlerde kalma ve fazla vardiya yapma durumları da eklenmektedir. Bu sayede devlette çalışan paramediklerin maaşları 5 Bin TL’ye yükselirken, özeldekilerin ise 4 Bin TL’ye yükselmektedir.

Paramedik Mesai Saatleri

Paramedik olarak özel ve devlet hastanelerinde çalışanların çalışma saatleri genellikle sabittir.  Paramedikler haftada toplamda 40 saat çalışma gösterir.  Ayda ise toplamda 160 saat çalışarak toplamda çalıştıkları saate göre maaşlarını alır. Bunun dışında bir paramedik ayda 7 kere nöbet gününe kalmak zorundadır. Bu da toplamda 24 saat nöbet tutmak anlamına gelir. Nöbete kaldıkları saat üzerinden ek ücretlerini de net maaşları ile birlikte alırlar. Yani bir paramedikler 12 saat çalışıyorsa, 24 saat dinlenme hakkına sahip olur.  24 saat çalışıyorlarsa, 48 saat dinlenme şansları vardır.

Paramedik Mesleğinde Çalışma Koşulları

Paramedik mesleğini icra edenlerin çalışma ortamları ve koşulları oldukça yoğun ve tempolu geçmektedir. Çünkü özellikle ambulansta görev yapanların acil olarak hastalara ilk müdahaleleri yapmaları gerekir. Bunun için de çok hızlı ve acil bir şekilde hareket etmeleri istenir. Aynı zamanda ilaç tedavilerini de hastalara ilk paramedikler yapar. Bu yüzden hastaların hayati tehlikelerinin olduğu zamanlarda paramedikler ilk olarak devreye girmek zorundadır. Onların hastaneye getirilmesine kadar nefes almalarını ve hayatta kalmalarını sağlamakla yükümlüdürler. Bunun için çok stresli ve yorucu bir çalışma şartları içerisinde olurlar.

İlginizi Çekebilir:  AÖF Kayıt Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Paramedik Mesleğindeki Görevler

Paramediklerin sorumlulukları çok ağırdır. Aşağıda paramedik olarak mesleklerini icra edenlerin yapmaları gereken sorumlulukları ve görevleri detaylı bir şekilde anlatılmaktadır:

  • Ağır yararlanan ve kaza geçiren hastaların hastaneye yetiştirilmeden önce kaza anında ilk muayenelerini ve tedavilerini yapar.
  • Bunun dışında acil ve hızlı bir şekilde durumu kötü olan hastaların hemen hastaneye yetiştirilmesinde görev alır.
  • Bunun yanı sıra hastaların ilk tedavilerini yaparken ilaç ve maddeleri kullanmak zorundadır.
  • Aynı zamanda kaza anında hastanın nabzını, tansiyonunu, şeker değerlerini ölçerek gerekli tetkikleri ve kontrolleri yapar.
  • Bununla birlikte EKG çekimi yaparak hastanın vücudunun direncini ölçmekle yükümlüdür.
  • Bunun yanında hastane ve hasta yakınlarına gerekli bilgileri vererek yapılması gerekenlerin planını uygular.
  • Ayrıca görev aldıkları ambulansta hastaların iyi bir şekilde hastaneye ulaştırılması için ambulans içini hastaya uygun hale getirerek hastaların konforunu sağlar.

Paramedik Olmak İçin Aranan Koşullar

Paramedik olmada yapılması gereken adımlar vardır. Aşağıda paramedik olmak için istenen koşullar yer alır:ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.