Passolig Engelli Kartı Nasıl Alınır?

11.04.2021
804
A+
A-
Passolig Engelli Kartı Nasıl Alınır?

Passolig Engelli Kartı, engelli yurttaşların ücretsiz bir şekilde maç izlemesine yarayan bir uygulamadır. Kişilerin Passolig engelli kartı almaları için öncelikle engelli kimlik kartına sahi olmaları gerekmektedir. Engelli bireylerin kart almaları durumunda, yanlarında bir kişilik kontenjan ile maç izlemeleri mümkün olmaktadır. Passolig engelli kartı bulunmayan bireyler, maç izlemeleri için içeri alınmamaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartının alınması için, engelli bireylerin bağlı bulundukları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvurmaları yeterlidir. Bu kartın verilmesi için, bireylerin zihinsel, duyusal, bedensel ya da sosyal yeteneklerinde %40 oranında kayıp yaşanması gerekmektedir. Engelli kimlik kartına başvuru yapılması için gereken belgeler şunlardır:

  • Kişinin engelini ve engel oranını belirten doktor raporunun aslı ya da aslına uygun kopyası,
  • Son 6 ay içinde çektirilmiş olan 2 adet vesikalık fotoğraf,
  • Engelli kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi.

Gerekli olan belgelerin teslim edilmesinin ve incelemeye alınmasının ardından, engelli kişinin kimlik kartına uygun olduğu düşünülürse, kişi için kimlik kartı çıkarılmasına karar verilir. Engelli kişiler, E-devlet kapısı üzerinden de başvuru yapabilmektedirler.

Passolig Engelli Bileti Nedir?

Passolig engelli bileti, futbol kulüplerinin engelli taraftarları için oluşturmuş oldukları bir kontenjandır. Kişilerin maça girişleri sırasında, T.C. kimlik kartları ve engelli kimlik karları da yanlarında bulunmalıdır. Konuyla ilgili detaylı bilgiler, bilet alınmak istenen futbol kulüplerinin resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. E-bilet almak isteyen kişiler, futbol kulüplerinin resmi internet siteleri üzerinde yer alan yönergeleri takip ederek, biletlerinin kartlarına yüklenmesini sağlayabilirler.

Futbol kulüplerinin taraftarlarına sunmuş oldukları bu hak hem engelli kullanıcılar hem de gaziler için geçerli olmaktadır. Engelli ve gazi olan taraftarlar, bu uygulamadan yararlanarak yanlarında bulunan refakatçileri için de bilet alabilmektedirler. Bu uygulamanın her refakati için uygulanır olması, kulüplerin kendi içlerinde belirlemiş oldukları bilet kontenjanına göre değişiklik göstermektedir. Engelli bileti, Passolig engelli kartı gibi, maçların ücretsiz bir şekilde izlenmesine olanak vermektedir.

İlginizi Çekebilir:  Esnaf Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Passolig Kart Nedir?

Passolig Kart, üye olan kişilerin maç günlerinde sıra beklemeden güvenli bir şekilde maçın izleneceği alana girmelerine olanak veren uygulamadır. Bu uygulama, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından başlatılmış olan, online bilet işlemidir. Taraftarların bilet almak için bitmeyen kuyruklarda beklemesi, bu uygulama ile sona ermiştir.

Taraftarlara hem hızlı hem de güvenli bir kullanım alanı sunan Passolig kartı, kulüpler için de ek gelir sağlama yöntemidir. Bu kartı kullanan kişiler için, özelleştirilmiş kampanyalar ve alışveriş avantajları da sunulmaktadır. Her avantaj için özelleşmiş Passolig kartları bulunmaktadır. Passolig Kredi Kartı, Passolig Banka Kartı ve Passolig Cüzdan Ön Ödemeli Kart çeşitleri, kullanıcıların kullanım taleplerine göre şekillendirilmiştir.

Passolig Kartı Nasıl Çıkarılır?

Passolig kartı çıkarmak için, www.passolig.com.tr adresi üzerinden işlem gerçekleştirilebilmektedir. Passolig engelli kartı da bu adres üzerinden yapılan işlemlerle çıkarılabilmektedir. Siteye girilmesinin ardından, “Hemen al” butonu tıklanarak kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kart için başvuru formu doldurulmasının ardından, verilen cep telefonu numarasına gelen şifre, kayıt işlemlerinin tamamlanması için kullanılmaktadır.

Kart sahibi olmak isteyen kişilerin, başvuru işlemi sırasında almak istedikleri kart tipini de belirlemeleri gerekmektedir. Kart ücreti de ödendikten sonra, çıkarılan kart başvuru sahibinin adresine gönderilir. Kartı eline ulaşan kullanıcılar, internet üzerinden bilet alarak istedikleri maçlara gidebilirler. Kartını kargo yoluyla almak istemeyen kullanıcılar, PTT şubelerinden ya da stadyum girişinde bulunan gişelerden de teslim alabilmektedirler.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.