Pi Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

01.07.2021
450
A+
A-
Pi Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Pi coin, Stanford üniversitesinde bulunan üç girişimci tarafından kullanıma sunulmuştur. Stellar platformu temel alınarak ortaya çıkarılan Pi, gelişim sürecinde Stellar platformunun madencilik işlemine izin vermemesine rağmen yaptıkları güncellemeler ile madencilik işlemini simüle ederek kişilerin yetenek ve liyakatine bağlı olan bir paylaşım modeli olmasını sağlamıştır. Pi coin, temelde Bitcoin ve diğer kripto paralar ile aynı mantığa sahip olsa da işleyiş açısından diğerlerinden ayrılmaktadır.

Pi Network ve Pi Coin Madenciliği

Pi Network ve Pi coin madenciliği, günümüzde piyasada bulunan hemen hemen tüm kripto paralarda grafik kartları ile kazım işlemi yapılmakta ve muazzam derecede bir elektrik harcanmaktadır. Pi ise bunlardan farklı olarak Pi Network ağına girdikten sonra internet ve elektriğe ihtiyaç duymadan kazım yapabilmenizi sağlıyor. Mobil uygulamalar üzerinden yapılan bu kazım işlemini bir kez başlattıktan sonra telefon kapalı olsa bile Pi Network kazım işlemine devam ediyor. Uygulamaya giriş yapıp kazım işlemini başlattıktan sonra Pi Network her 24 saatlik periyotlarda Pi coin kazandırıyor. 24 saatlik bu kazım işlemini üç kere tamamladıktan sonra artık katkıcı rolüne ulaşıyor ve kendi güvenlik çemberini kurulabiliyor. Oluşturulan bu güvenlik çemberine istenen kadar arkadaş davet ederek kazım işlemi yapılabilir. Ayrıca sisteme referans kodunuz ile üye olan arkadaşlardan sadece 5 tanesinin yaptığı kazım işleminden yararlanılır. Diğer tüm kripto para birimlerinin üretiminde olduğu gibi Pi coin kazım işlemi belirli seviyelere ulaştıktan sonra yarılanma da denilen halving işlemi gerçekleşiyor. Mevcut üye 10 sayısının yeni kuvvetlerine ulaştıkça yapılan kazım işleminden kazanç yarıya düşüyor. Kripto paralarda bu sistemin var olması ise paranın gün geçtikçe zor elde edilmesini ve değer kazanmasını amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir:  Tapu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pi Network’e Nasıl Kayıt Olunur?

Pi Network ağına kayıt, katılıp kazım yapabilmeniz için öncelikle mobil uygulamayı ilgili mağazalardan indirmek ve birinin referans koduyla kayıt olmak gerekmektedir. Uygulamayı indirip üye olduktan sonra her 24 saatte bir bildirim gelecek ve uygulama içerisinde yer alan şimşek simgesine tıklayarak kazım işlemini başlatılabilir. Kazım işlemine başladıktan sonra hem referansı ile üye olan kişi hem de daha sonra referansla üye olan kişilerle birlikte bir çember kuracak ve kazma hızı %25 oranında artacaktır. Kazım işlemini başlattıktan sonra ister interneti ister telefon kapatılsın bu işlem kendiliğinden devam edecektir.

Güvenlik Çemberi Nedir?

Güvenlik çemberi, Pi Network uygulamasını kurduktan sonra 3 kere 24 saatlik kazım işlemini tamamladıktan sonra sistem katkıcı rolüne yükseltir ve bir güvenlik çemberi oluşturabilmesini sağlar. Güvenlik çemberine davet edilen kişiler eklenir ve maksimum 5 kişiden faydalanılır. Oluşturulan bu güvenlik çemberi sayesinde kazım hızı artar ve daha çok Pi kazanılır. Ayrıca güvenlik çemberinde Pi kazanmak için referans ile üye olan kişilerle aynı zamanda kazım yapmak zorunludur. Kazım işlemi devam ederken referansların işlemi biterse Pi kazanılmaz.

Pi Borsalarda Ne Zaman Listelenecek?

Pi coin kripto para borsalarında listelenebilmesi için öncelikle kendi ana blok zincirine geçmesi gerekiyor. Ayrıca sistemin tüm fonksiyonlarının da kopya bir blok zinciri ile test edilmesi de gerekiyor. Tüm bu testlerden sonra Pi’nin hatasız ve müdahale edilemeyecek bir şekilde çalıştığı kanıtlanırsa ana blok zincir olan Mainnet’e geçebilir. Tüm bu işlemlerden sonra ise kripto para borsaları Pi’yi listeleyebilir. Şu an Pi Coin’in ne zaman borsalara gireceği hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Pi coin şu anda kripto para borsalarında listelenmediği ve kazım işlemi devam ettiği için mevcut bir değeri bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Faizsiz Araba Veren YerlerZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.