PTT Kredi Başvurusu Şartları Nelerdir, Dosya Masrafı Var Mı?

06.03.2020
753
A+
A-
PTT Kredi Başvurusu Şartları Nelerdir, Dosya Masrafı Var Mı?

PTT kredi başvurusu şartları başında kişilerin kuruma maaş ibrazı yapmaları geliyor. PTT kredi başvurusunu kurumdan maaşını alanlar daha az zorlanmadan yapabiliyorlar. PTT hizmetlerine bankalarla anlaşma yaparak krediye de ekledi. PTT en uygun faiz oranları ile kredi veren kurumlar arasında görülmeye başlandı. Kredi çekmek isteyen kişinin ilk olarak kredi notuna bakılıyor. Kredi notunun riskli aralıkta olmaması gerekiyor. Kredi notu düşük olan işilerin teminat gibi ek güvenceler göstermesi gerekebiliyor.

PTT Maaş Alan Emeklilerin Kredi Başvurusu Yapma Şartları Nelerdir?

PTT’den maaş alan emeklilerin başvuru yapma şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • Aylık gelirin en az yarısının kredi taksitlerini karşılayabilecek düzeyde olması,
  • Kredi başvurusu yapıldığı tarihte yaşın 84’ten küçük olması,
  • Kredi notunun yeterli olması gerekmektedir.

PTT kredi başvurusu yaparken bu kişiler zaten emekli maaşlarını kurumdan aldıkları için ayrıca gelir belgesi göstermeyeceklerdir. Yalnızca kimlik belgesi ile birlikte kredi için başvuru yapılabilir.

PTT’den Maaş Almayanların Kredi Başvurusu Yapma Şartları Nelerdir?

PTT’den maaş almayanların başvuru yapma şartları başında yaş sınırı geliyor. Buna göre kişilerin 18 yaşında büyük ve 84 yaşından küçük olması gerekiyor. Kişilerin mutlaka gelirlerini resmi belge ile belgelendirmeleri gerekiyor. Yine emeklilerde olduğu gibi kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Bu not kişinin o ana kadar (son 5 seneyi kapsar) ekonomik aktiviteleri baz alınarak hazırlanıyor. Ödemelerini düzenli yapan kişilerin kredi notları yüksek oluyor.

PTT’den Kredi Kullanma İhtimalim Nedir?

PTT’den kredi kullanma ihtimalini büyük ölçüde kişinin sahip olduğu kredi notu etkilemektedir. Eğer kişinin kredi puanı 700 ile 1099 arasında ise bu kişinin kredi notu orta riskli aralıkta yer alıyor demektir. Risk içerdiği için kişiye kredi çıkma ihtimali düşüktür. Puanın bin 100 ile 1499 arasında olması demek az risk anlamına gelir. Kişi gelir miktarına bağlı olarak kredi kullanabilir. Eğer kredi puanı bin 500 ile bin 699 arasında bir yerde ise bu kredi notu iyi kabul edilir. Kişiye kredi çıkma ihtimali yüksektir. Unutulmamalıdır kredi çekmek için kredi notunun çok büyük bir etkisi olsa da, diğer etkenler de önemlidir. Buna göre kredi notu yüksek olan birinin kredi çekmesi mümkün olmayabilir.

İlginizi Çekebilir:  2021 Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

PTT’den Kredi Kullanmak Avantajlı mıdır?

PTT’den kredi kullanma avantajı bulunuyor. Şubesiz olarak faaliyet gösteren PTT, özellikle emekliler için büyük avantaj sunuyor. Çünkü bu kredi türünde faiz indirimleri uygulanıyor. Faiz indirimi uygulanma nedeni, emekli maaşının kredi ödenmesi ile düzenli ödemeye karşılık bir teminat olmasından kaynaklanmaktadır. Yine de kredi kullanmak isteyen kişilerin diğer bankaların faiz oranlarına ve kredi kullanım koşullarına göz atmaları faydalı olacaktır.

PTT’den Kredi Kullandığımda Dosya Masrafı Öder miyim?

PTT’den kredide dosya masrafı alınıyor. Bütün kredi türleri için kredi tahsis ücreti yani diğer adıyla dosya masrafı talep ediliyor. Alınacak olan miktar kişinin toplam kullandığı kredi miktarı üzerinden hesaplanıyor. Örneğin 10 bin TL kredi kullanan bir kimsenin ödeyeceği dosya masrafı ile 100 bin TL kredi kullanan bir kişinin ödeyeceği dosya masrafı aynı olmuyor. Dosta masrafı hesaplaması yapılırken kredinin tutarı üzerinden binde 5 olacak şekilde hesaplama yapılıyor. Bu durumda PTT’den kredi kullanan bir kişi kredi miktarı 20 bin TL olması halinde 100 TL değerinde kredi kullanım ücreti ödemesi gerekecektir.

PTT kredi başvurusu kabul olduğu zaman, sigortalı işlemler de yapabilirsiniz. Kredi kullanılan branşa göre trafik ve kasko gibi sigortalar yapılabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.