Sağlık Memuru Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

07.03.2020
879
A+
A-
Sağlık Memuru Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

Sağlık memuru maaşları yapılan yeni zamlar ile artmıştır. Bu zam miktarlarından hem sözleşmeli hem de kadrolu sağlık memurları etkilenmiştir.

Sağlık Memuru Maaşları Ne Kadar?

Sağlık personellerinin aldıkları ücretler bitirmiş oldukları okullara göre değişir. Aşağıda alınan eğitim düzeyine göre verilen maaşlarla ilgili bilgiler yer almaktadır.

 • Eğitim düzeyi lisans mezunu olan bir sağlık personeli 4125 TL maaş almaktadır.
 • Eğitim düzeyi önlisans mezunu olan bir sağlık personeli 3943 TL maaş almaktadır.
 • Eğitim düzeyi lise mezunu olan bir sağlık personeli 3826 TL maaş almaktadır.

Yukarıda yer alan maaşlarla birlikte memur maaşlarına yapılan zamlarla birlikte yılda iki defa bu miktarlar değişim göstermektedir.

Yardımcı Sağlık Personeli Eğitimi

Yardımcı sağlık personeli olarak çalışmak ve bu mesleği icra etmek için üniversitede eğitimini almak isteyenler için Türkiye’de az sayıda üniversite bulunur.  Bu üniversiteler Anadolu, Gazi, Kocaeli, İstanbul ve Çukurova üniversiteleridir. Üniversite sınavından yeterli düzeyde puan elde edildikten sonra tercih yapılır ve tercilere göre yerleştirmeler yapılır. Bu bölüme girildiğinde hem teorik hem de uygulamalı eğitim verilmektedir. Son sınıfta hastanelerde staj yapılmalıdır. Staj yapmadan öğrenciler mezun olamaz.

Mezun olan adaylar tıbbı birimlerle birlikte yaşlı bakımı bölümlerinde de çalışma alanına sahiptir. Huzur ve bakım evleri, hastaneler mezunların çalışabilecekleri yerler arasında yer alır. Bölümde okutulan dersler arasında biyoloji, kimya, halka ilişkiler için psikoloji dersleri, vb. gibi dersler yer alır. Bunun yanı sıra mezun olduktan sonra uzmanlaşmak istenilen herhangi bir alanda da yüksek lisans yapılabilir. Bölümde kalıp akademisyenlik düşünenler için de bölümler olanak sağlar. Ayrıca mezun olunduktan sonra iyi bir dil eğitiminin ardından yurt dışında çalışma imkanları da vardır.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye’de Hizmet Veren Faizsiz Bankalar

Yardımcı Sağlık Personelinden İstenen Özellikler

Yardımcı sağlık personeli mesleğinde sahip olunması gereken özelliklerden bir tanesi iş bilinci ve sorumluluk sahibi olunmasıdır. Özellikle hastanelerde çalışanların hastalara zamanında müdahale etmesi ve onların ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılaması önemli ve ciddi bir iştir. Bununla birlikte insanların hastalarla olan ilişkileri de önemlidir. Kendini iyi bir şekilde ifade etmeleri ve karşı tarafı daha iyi bir şekilde anlamaları gerekir.

Meslekte ayrıca sabırlı olunmalıdır. Bunun yanı sıra tıbbi laboratuarda çalışmak isteyenlerin de kan ve atıksal maddeler konusunda dikkatli olması gerekir. Özellikle kana karşı hassasiyeti olanlar için doğru bir meslek tercihi değildir.

Yardımcı Sağlık Personelinin Sorumlulukları

Yardımcı sağlık personelinin yer aldığı görevler şu şekildedir.

 • Çalışılan hastane ya da buna benzer yerlerin hijyen açısından kontrolünü sağlarlar. Yasalara ya da temizliğe aykırı bir durum karşısında gerekli tespitleri yaparlar.
 • Yardımcı personellerden iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim alanlar ya da kendini bu alanda geliştirenler iş yerlerini denetler.
 • Hata hanelerde ya da bakım evlerinde hastaların bilgilerinin kayıt altına alınmasını sağlamak ve gerekli evrak işlerini yerine getirmek.
 • Doktorların hastaları muayene ettiği sırada bazı zamanlarda sağlık personellerine ihtiyaç duyulabilir. Bu gibi durumlarda doktorun verdiği görevleri yerine getirmek sağlık personellerinin sorumlulukları arasında yer alır.
 • Bazı sağlık personelleri ilk yardım ünitesinde çalışır. Bu gibi yerlerde doktorların yaptıkları ilk müdahalede doktorlara ve hastalara yardım etmek sağlık personelinin görevidir.
 • Kendini kurslarda eğitmen olarak yetiştirmiş sağlık personellerinin görevi kursa katılanlara iyi bir şekilde eğitim vermektir.
 • Çalışılan kurumlarda verilen her türlü sorumluluğu iş bilinci ile yerine getirmek de sağlık personellerinin görevleridir.
 • PTT Kredi Başvurusu Şartları Nelerdir, Dosya Masrafı Var Mı?
 • Programcı Maaşları Ne Kadar? Bilgisayar Programcısı Nasıl Olunur?

 • Paramedik Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

İlginizi Çekebilir:  Köy Korucusu Olma Şartları ve Başvuru YeriZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.