Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar?

26.02.2020
1.002
A+
A-
Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar?

Sağlık personeli maaşları yeni zamlar ile birlikte 4 bin 125 TL olmuştur. Bu maaş lisans mezunu olup sözleşmeli çalışan sağlık personelleri için geçerlidir. Sağlık personeli eğer ön lisans mezunu ise alacağı maaş miktarı 3 bin 943 TL olacaktır. Orta öğrenim mezunu sözleşmeli sağlık personeli için maaş 3 bin 826 TLdir. Yeni zamdan sonra hemşire için maaş miktarlarının da 5 bin 138 TL olmasına karar verilmiştir.

Yardımcı Sağlık Personeli Kimdir?

Yardımcı sağlık personeli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belgelendirilmiş olan kişilerdir. Sağlık personeli iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde hareket eder. Acil bakım teknikeri, iş yeri hemşiresi, sağlık memuru, sağlık teknikeri olarak görevlendirilebilirler.

Sağlık Personeli Maaşları ve Görevleri Nelerdir?

Sağlık personeli görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Hekim tarafından verilen görevleri yürütmek,
  • İlk yardım hizmetlerini hekimle birlikte yapmak,
  • Gerekli olması halinde hekime hasta fizik muayenesinde yardım etmek,
  • Gerekli kayıtları ve verileri tutmak,
  • İş sağlığı ve güvenliğini değerlendirmek,
  • İş sağlığı ve güvenliği alanında plan yapmak,
  • Çalışma alanında genel hijyen şartlarını denetlemek.

Sağlık Personeli Olmak için Ne Yapmak Gerekir?

Sağlık personeli olmak isteyen kişilerin mutlaka meslek liselerinden sağlık bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Kişiler üniversite mezunu ise yine sağlık ile ilgili bölümden mezun olmalıdırlar. Sağlık personeli olmak için Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan sınavdan geçerli puanı almak gerekmektedir. Kişilerin yerine getirmeleri gereken prosedürlerin dışında bazı kişisel özelliklere sahip olmaları da son derece önemlidir. Çözüm odaklı düşünebilmek, hızlı düşünmek, yoğun iş temposunu kaldırabilmek gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Sağlık Personeli Çalışma Süresi Ne Kadar?

Sağlık personeli çalışma süresi iş yeri sınıfı ve çalışan sayısına göre değişiklik göstermektedir. Az tehlikeli sınıfa ait bir iş yeri için çalışan başına kişinin en az 6 dakika çalışması gerekir. İş yeri tehlikeli sınıfına aitse, çalışan başına en çok 9 dk çalışılması gerekir. Bu süre çok tehlikeli iş yeri sınıfı için 12 dakikaya kadar çıkar. İnternette bulunan çalışma süresi hesaplama makinelerini kullanarak, sağlık personelinin ne kadar çalışması gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Personellerin çalışma süreleri bunların dışında sözleşmede belirtilen süre ile de belirlenebilir.

Diğer Sağlık Personeli Ne İş Yapar?

Diğer sağlık personeli iş yerinde bulunan çalışanların ve diğer gelen kişilerin sağlıklarını kontrol etmekle yükümlü olan kişilere denir. BU kişiler aynı zamanda sağlık seviyesinin raporlarnması ve veri toplanması ile de yükümlüdürler. Diğer sağlık personellerinin muayene gelen kişilerin tansiyonunu, ateşini, nabzını ve buna benzer kontrollerini yapması gerekir. Acil durum olması halinde yine bu kişiler ilk yardımda bulunur, enjeksiyon yapar, damar yolu yaparlar. İş yerinde bulunan bütün sağlık konularından bu kişiler sorumludur. Genel olarak iş yeri hekimine ve onun yaptığı bütün işlere yardım etmekle yükümlü olan kişilerdir.

Diğer sağlık personeli olarak çalışmak isteyen bir kişinin ilk önce 90 saatlik bir eğitimden geçmeleri ve sağlık personeli lisansı almaları gerekmektedir. Eğitimde başarılı olan kiiler sertifika almaya hak kazanırlar. Eğer kişiler eğitimde başarısız olurlarsa yeniden eğitim alma hakkında sahiplerdir. Sertifika ve eğitim almak için seçeceğinizin kurumun mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onay almış olmasına dikkat edin. Eğer sağlık personeli olmak için bir başka kurumdan (onaysız olan) belge almaya kalkarsanız bu durumda belgeniz geçerliliğini korumayacaktır. Kişilerin görev yapmaları için sınavda 100 sorudan en az 70’ini doğru bilme şartları bulunmaktadır. Başarısız olanlar 3 sene içinde yeniden sınava girebilir.

İlginizi Çekebilir:  SGK Emekli İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.