Şahıs Firması Kurmak İçin Gerekenler

16.03.2020
1.103
A+
A-
Şahıs Firması Kurmak İçin Gerekenler

Şahıs firması kurmak için gereklilikler yerine getirilmeden şirket kurmak mümkün değildir. Adından da anlaşılacağı üzere şahıs firmaları birey olarak kurulur. Şahıs firmaları limited şirketlerinden ve anonim şirketlerden daha ufak ölçekli olur. Şahıs firması kurmak diğer şirketler ile kıyaslandığında daha kolay olur. Hem de şirketin açılışı daha kısa süre içinde gerçekleştirilebilir. Şahıs firması kurmanız halinde vergi mükellefi olabilirsiniz. Limited ve Anonim şirketler ile kıyaslandığında şahıs firması kurmak için çok daha az evrağa ihtiyaç duyarsınız. Hem süratli faaliyette olur hem de diğer şirket kurumuna göre daha az masraf ödersiniz. Şirkette sahibinden başka ortak olmadığından işleriniz kolay bir şekilde ilerler.

Şahıs Firması Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Şahıs firması kurmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Herhangi bir ortağa gerek olmaksızın bireysel olarak kullanılması mümkündür.
 • Muhasebeci ücreti düşüktür.
 • Mali müşavir ücreti düşüktür.
 • Şahıs şirketi açmak için herhangi bir sermaye olması gerekmez.
 • Şahıs şirketini hem açmak hem de kapatmak kolaydır.
 • Vergi sisteminde kademeli olarak artışlar olur.
 • Defter tasdik bedeli düşüktür.

Şahıs firması kurmak avantajları nedeni ile popülerdir. Ne var ki şahıs şirketlerinin de dezavantajları olduğu unutulmamalıdır. Örneğin; gelirin artması ile birlikte vergi oranı da yükselir. Elde edilen gelir üzerinden hesaplanır. Yüzde 15’den başlar ve vergi oranı yüzde 35’e kadar çıkabilir. Limited şirket kurmanız halinde ödemeniz gereken vergi yüzdesi 22 ile sabittir.

Şahıs Firması Kurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Şahıs firması kurmak için gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Açılacak olan iş yeri kira ise kira sözleşmesi,
 • Mülk sahibi siz iseniz tapunun fotokopisi,
 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi,
 • İkametgah senedi,
 • Muhasebecinize ya da mali müşavire vermek için vekaletname,
 • Noterden imza sirküleri.
İlginizi Çekebilir:  Btt Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

İmza sirküleri, dökümanlar ve işlemleri sizin için yapacak kişilere ödemeniz gereken ücretlerle birlikte düşünüldüğü zaman şahıs şirketi kurmanın maliyeti 800 TL ile bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Ücreti belirleyen diğer bir etken hangi sektörde faaliyet gösterdiğinizdir. Bazı sektörler için mutlaka odaya kayıt olmanız gerekir. Bu da size ödenmesi gereken ek ücret anlamına gelir. Çalıştığınız mali müşavir zaten sizi ödemeniz gereken ücretlerin tamamı hakkında bilgilendirecektir.

Şahıs Firmasının Giderleri Nelerdir?

Şahıs firması giderleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yıllık gelir vergi beyannamesi,
 • Her ay KDV beyannamesi,
 • 3 ayda bir geçici beyannamesi,
 • 3 ayda bir muhtasar beyannamesi.

Şahıs Firmasının Ödemesi Gereken Gelir Vergisi Dilimleri Ne Kadar?

Şahıs firmasının ödemesi gereken gelir vergisi miktarı elde edilen gelir üzerinden hesaplanır. Gelir ne olursa olsun gelir vergisi en az yüzde 15 olacaktır. Maksimum ödenecek vergi dilimi yüzde 40 olarak hesaplanmıştır. Diğer vergi dilimleri şu şekilde sıralanabilir:

 • 22 bin TL’ye kadar olan gelirler için yüzde 15 gelir vergisi,
 • 49 bin TL’ye kadar olan kısmın 22 bin TL’si için 3 bin 300 TL fazlası gelirler için yüzde 15 gelir vergisi,
 • 120 bin TL’ye kadar olan kısmın 49 bin TL’si için 8 bin 700 TL fazlası gelirler için yüzde 27 gelir vergisi,
 • 600 bin TL’ye kadar olan kısmın 600 bin TL’si için 195 bin 870 TL fazlası gelirler için yüzde 40 gelir vergisi ödenmesi gerekir.

Şahıs Firması Kira Stopajı Öder mi?

Şahıs firmasının kira stopaj ödemesi iş yerinin kira olması halinde söz konusu değildir. Kira stopajı ticari alanlar için alınmaktadır. Hesaplama brüt kira bedeli üzerinden yapılır. Kira stopajının kiracı tarafından ödenmesi gerekir. Eğer bin TL değerinde kira ödeniyorsa bu bedelin 250 TL’si kira stopajıdır. Bu bedelin 3 ayda bir toplu olarak ödenmesi gerekir. İş yeriniz eğer kira değil, iş yerinizin sahibi iseniz stopajı ödemeniz gerekmez. Sanal ofisten işlem yapmanız halinde de kira stopajı ödemeniz söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir:  Engelli Maaşları Hangi Aylarda Ödenir?

Neden Şahıs Firması Kurmalısınız?

Şahıs firmasının kurulması özellikle girişimci ruha sahip kişiler için önemlidir. Şahıs şirketi kurarak iş hayatına atılmanız mümkündür. Ticari bir kuruluş ile işlemlere başlayacağınız için diğer işlemleri daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer dükkan ya da ofis açmak isterseniz sizin için şahıs firması açmak faydalı olur. işinizin büyümesi halinde dilerseniz daha sonra şirketinizi limited şirketine çevirebilirsiniz. Şahıs şirketini kendi başınıza kurabileceğiniz gibi, mali müşavirlik desteği alarak da kurabilirsiniz. Bu konuda destek veren pek çok danışmanlar bulunuyor. Dilerseniz şahıs şirketi kurarak e ticaret yapabilirsiniz. Bu işi yapmak için gerekli bilgi ve belgeleri toparlamış olmanız gerekir. Şahıs şirketiniz ile bankalara başvuru yapabilir ve bankalardan sanal pos ya da kredi kartı alabilirsiniz.

Anonim Şirket Kurmak

Anonim şirket sabit vergi oranına sahiptir ve genellikle gideri yüksek olan türdür. Anonim şirketlerde her türlü ticari ve iktisadi işlerin yapılması mümkündür. Şirket tescillendiği zaman her türlü unvan ce tüzel bilgilerinde A.Ş. ibaresinin bulunması gerekiyor. Anonim şirket kurmak için aşağıdaki belgelerin ibraz edilmesi gerekiyor:

 • Kuruluş bildirim formu,
 • Sermaye yatırıldı formu,
 • Oda kayıt beyannamesi,
 • Müdür için imza sirküleri,
 • Her bir ortak için nüfus kimlik örneği,
 • Her bir ortak için imza beyannamesi,
 • Ana sözleşme onayı,
 • Dilekçe.

Anonim şirket kurmanın en büyük avantajı halka açılma imkanları olmasıdır. Şirketler vergilerden muaf tutulur. Bu şirketlere istenilen kişi sayısı ortak olabilir. Elektronik genel kurul da yapılması mümkündür. Bu şirketlerin sigortacılık ve bankacılık sektörleri dışında her sektörde faaliyet göstermesi mümkündür. Anonim şirket kurmak için maliyetler ortalama bin 250 TL ile hallolur. Belgeler ve mali müşavirler için 541 TL ödenmesi gerekir. Kira sözleşmesi için 30 TL damga vergisi ödenir. Ayrıca şirket kurulumu için 823 TL ödeme yapılması istenir.

İlginizi Çekebilir:  Ankara Senetle Ev Satılan Konut Projeleri

Aile Şirketi Kurmak

Aile şirketi aralarında kan bağı bulunan kişiler arasında kurulur. Aile şirketlerinde elinde en büyük hisse olan kişi aile büyüğüdür. Onun dışında eşler ve çocuklar da hisse alır. Genellikle kardeşlere eşit oranda hisse verilir. Aile şirketlerinin kurumsallaştırılması gerekir. Bunun adına faaliyetler yapılır. Her şeyden önce şirkette sorumluluk ve görevlerin net olduğundan emin olmak gerekir. Mümkünse bunların neler olduğunu yazılı olarak bir yerde saklamak gerekir. İşte görev dağılımlarını sağlıklı bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Aile şirketi kurmak istiyorsanız şirketin ne tür olacağının bir önemi olmaz. Hem anonim şirket hem de şahıs şirketi olarak şirketi kurabilirsiniz. Şahıs şirketi kurulacaksa yüzde 99 hisse babada bulunur. Bu şirket türünde bütün işlemler baba üzerinden gerçekleşecektir.

Anonim ya da limited şirket kurmanın hem avantaj hem de dezavantajları vardır. Eğer aylık masrafınızın az olmasını istiyorsanız limited şirket kurmak sizin için ideal olacaktır. Anonim şirket kurmak için daha fazla para ödersiniz ayrıca kuruluşu zordur. Eğer aklınızda çok büyük bir işe girmek yoksa limited şirket kurmak sizin için daha avantajlı olur. Şahıs firması kurmak ya da limited şirket kurmak arasında kalmış olabilirsiniz. Bunun için konu hakkında bili ve tecrübe sahibi olan kişilerden bilgi alabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.