Seyyar Satıcılık Belgesi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

09.03.2020
3.026
A+
A-
Seyyar Satıcılık Belgesi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Seyyar satıcılık belgesi almak için belediyeye başvurmak gerekir. Belediyelerin seyyar satıcılar için özel olarak ayırdığı yerlerde seyyar satıcılık yapılabilir. Seyyar satıcılık yapmak isteyen bir kişinin kanunlara uyması ve seyyar satıcılık belgesi alması gerekir. Her seyyar satıcı kendi yaşadığı bölgenin belediyesine gitmeli ve bilgi almalıdır. Belediyeden izin almadan seyyar satıcılık yapmaya kalkmanız halinde cezaya tabi tutulursunuz. Seyyar satıcı olmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekir. Ticarete pek çok insan seyyar satıcılık yaparak adım atmıştır. Özellikle Anadolu’da seyyar satıcılık yapan kişilerin sayısı fazladır. Eğer bu işi yapmak istiyorsanız belediye ile aranızda bir sorun bulunmamalıdır. Belediyeler seyyar satıcılık yapmak isteyen kişilere gerekli belgeleri vermekle yetkili kurumdur. Ancak gerekli şartları sağlayan kişilerin bu yeterlilik belgelerini alması mümkün oluyor. Belediyelerin kurumlarını bizzat ziyaret ederek ya da belediyeleri telefon ile arayarak bilgi almanız mümkündür. Belge alamıyorsanız dükkan önüne sabit bir tezgah kurarak çalışabilirsiniz.

Seyyar Satıcılık Yapmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Seyyar satıcılık yapmak için gerekli şartlar başında kişilerin iş kıyafeti giymesi gelir. Kişilerin kıyafetlerinin temizliği son derece önemlidir. Kişilerin geçici bir süre için olsa dahi, aracın dışında kaldırıma ya da yola herhangi bir eşya koymamaları gerekmektedir. Kişi kendi bakımına önem gösterdiği gibi seyyar satıcılık yaptığı aracın bakımına da özen göstermelidir. Araç temiz olmalıdır. Ürünler satıldıktan sonra paketleme yapılan poşetlerin üzerinde logo ve buna benzer reklamların bulunması yasaktır. Poşetlerin yasışız olması gerekir. Kişiler yalnızca kendileri için belirlenmiş olan yerlerde satış yapabilir. Belediye Zabıta Müdürlüğü’nün belirlediği yerin dışında satış yapılması yasaktır. Belirlenen yerde ise yalnızca belirlenen saatler arasında çalışmak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Engelli Çocuğu Olan Anneler Nasıl Emekli Olur?

Kişiler seyyar satıcılık belgesi almak için hangi ürün ya da ürünlerle satış yapacaklarını belirmişlerse yalnızca bu ürünler için satış yapabilirler. Satış yapan kişinin tıraş olması, tırnaklarının, elinin ve yüzünün temiz olması gerekir. Seyyar satıcının işini yapmaya devam edebilmesi için ödemelerini zamanında yapması gerekir. Eğer kişiyi denetlemek için yetkliler gelirse, bu kişilere gerekli olan evrakların gösterilebilmesi gerekir. Seyyar satıcılık yapılan aracın üzerinde değişiklik yapılmamalıdır. Ayrıca ürünlerin fiyatları mutlaka kişilerin görebilecekleri yerde asılı olmalıdır.

Kimler Seyyar Satıcılık Yapabilir?

Seyyar satıcılık yapabilecek kişilerin SGK’dan herhangi bir geliri olmaması gerekir. Ayrıca kişinin herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmamalıdır. Doktor bu işi yapmak istediğiniz zaman sizi kontrol edecektir. Eğer bulaşıcı hastalığınız varsa gerekli sağlık raporunu alamazsınız. Kişiler eğer sattığı ürünü kendi imal ediyorsa, kişinin üretim için ayrıca bir yere ihtiyacı vardır. Ürünler başka yerlerden de temin edilebilir. Seyyar satıcılık yapacak olan kişinin, eğer satış yapılan alan gıda ise Türk Gıda Kodeksine ve 5197 sayılı gıdaların üretimi ve tüketimi hakkında kanunlara uyması şarttır. Kişilerin seyyar satıcılık yaparken bu kanunlara uyduğuna dair resmi belgeyi herkesin görmeleri için uygun olan bir yere asmaları gerekecektir. Eğer bu şartları taşıyorsanız siz de seyyar satıcılık yapmak için başvurabilirsiniz.

Seyyar Satıcılık için Başvuruda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Seyyar satıcılık başvurusunda gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • SGK’dan gelir olmadığını gösteren belge,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Bulaşıcı hastalığın bulunmadığına dair belge,
 • Gıda sicil belgesi,
 • Gıda üretim izninin fotokopisi.

Bu evrakları başvuru yapmadan önce eksiksiz şekilde hazır etmeniz gerekir.

Seyyar Satıcılık Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Seyyar satıcılık yaparak kazanılan para iş yaptığınız alana, nerede satış yaptığınıza ve diğer etkenlere göre değişiklik gösterir. Yani bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Seyyar satıcılık işinde iyi para kazanmak için satacağınız ürünü iyi belirlemeniz gerekir. Hangi ürünü belirlediyseniz o ürünü ucuza almanız gerekir. Yani üründen ne kadar çok kar elde ederseniz o kadar çok para kazanabilirsiniz. Bu nedenle seyyar satıcılık için ürünlerin ne zaman nereden ne kadar paraya satın alınacağının iyi belirlenmesi önemli bir noktadır. Bu noktadan emin olduktan sonra kar marjınız yüksek olabilir. Seyyar satıcılar ortalama ayda 4 bin TL ile 5 bin TL arasında para kazanabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir:  İcra Dosyası Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

İzinsiz Seyyar Satıcılık Yapmanın Cezası Nedir?

İzinsiz seyyar satıcılık yapan kişiler para cezası öderler. Seyyar satıcılığın alınan izin dahilinde önceden belirlenmiş noktada yapılması zorunludur. Eğer gezici araçları kullanarak sürekli yer değiştirirseniz bu durumda mutlaka ceza yersiniz. Ceza Zabıta Amirliği tarafından yazılır. Ne kadar ceza yazılacağı kişinin satışını yaptığı ürüne göre değişiklik göstermektedir. Ortalama yazılan ceza miktarı 83 TL’dir. Bazı durumlarda para cezası hapis cezasına dönüşmektedir. Bu nedenle izinli olmadığınız bölgelerde satış yapmayın. Eğer seyyar satıcılık belgeniz yoksa, işi yapmaya başlamayın.

Seyyar Satıcılık Yaparak Giyim Ürünleri Satmak

Seyyar satıcılık yaparak giyim ürünleri satmak en çok tercih edilen satışlar arasında yer alır. Bu tarz giyim ürünlerinin satışını yapmak zahmetlidir. Bunun sebebi satışı yapılan ürünlerin mevsimlik olmasıdır. Tezgahta her sene giyilebilecek olan kıyafetler bulunmaz. Giyim ürünleri satışında askılar ve mankenlerin kullanılması ürünleri gösterilmesi için önemlidir. Bu sayede müşteriler satmak istediğiniz kıyfaeti daha iyi görerek onu satın almak isteyecektir. Giyim ürünlerini seyyar satıcı olarak satmak isteyen kişinin fiyatları belirlerken dikkatli olması gerekir. Bu ürünlerin fiyatları mutlaka mağazada satılan kıyafetlerin fiyatlarından daha ucuz olmalıdır. Bu sayede satışlarınızın sayısını artırabilirsiniz.

Seyyar Satıcılık Yapmak İsteyen Kişilere Tavsiyeler

Seyyar satıcılık yapmak isteyen kişilere tavsiyeler bu kişiler için aydınlatıcı ve yol gösterici olacaktır. Hangi ürüne satıyor olursanız olun, seyyar satıcılık yapmak genel olarak zor bir meslektir. Bu nedenle emin adımlar atmanız gerekir. Mesleğe başlamadan önce kararlı olmalısınız. Mutlaka iş planınız ve bu planın içinde detaylı hesaplamalar olmalıdır. Hem riskleri hem de fırsatları görebiliyor olmalısınız.

Satmak istediğiniz ürünler illa giyim olmayabilir. Bu ürünlerin neler olacağına iyi karar vermelisiniz. Ürünlerin herkese hitap etmesini sağlayın. Ayrıca ürünlerin uygun fiyatlı olması son derece önemlidir. Ancak ucuz satış yapmak için kalitesiz ürünler almadığınızdan emin olun. Kaliteyi ucuza satın. Seyyar satıcılık işini eğer gıda ürünü için yapmayı planlıyorsanız temizlik son derece önemlidir. Zaten belediyeler gıda ürünleri için temizliği bir şart olarak ortaya koymuşturlar. Hangi ürünü sattığınız fark etmeksizin mutlaka güler yüzlü olun ve insanlar ile iyi iletişim kurun.  Çevrenizdeki insanlar ile iyi iletişim kurmanız halinde satışlarınızın yükseldiğini göreceksiniz. Ancak satışlarınızı kesinlikle veresiye olarak yapmayın. Aksi halde daha sonra zor durumda kalacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilir?

Seyyar Satıcılık Yapmak için Fikirler Nelerdir?

Seyyar satıcılık yapmak için fikirler şu şekilde sıralanabilir:

 • Oyuncak,
 • Kestane,
 • Ay çekirdeği,
 • Küçük ev aletleri,
 • Telefona aksesuarları,
 • Kitap,
 • Kıyafetler,
 • Takı ve aksesuar,
 • Limonata,
 • Pamuk şeker,
 • Yer fıstığı,
 • Kurabiye,
 • Pasta,
 • Patlamış mısır için seyyar satıcılık yapabilirsiniz.

Türkiye’de en çok seyyar satıcılık yapılan alan meyve ve sebzelerdir. Bu ürünler taze olduğu için hızlı bir şekilde satılmaktadır. Yukarıda sayılan ürünlerin de satışı hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Elbette bu ürünlerin satışını yapmak için seyyar satıcılık belgesine ihtiyaç duyacaksınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.