SGK Emekli Maaşı Ne Kadar?

17.03.2021
618
A+
A-
SGK Emekli Maaşı Ne Kadar?

SGK emekli aylığı SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı gibi sigorta kollarına göre değişiklik gösterir. Bu sigorta kolları daha çok 4A, 4B, 4C olarak bilinir. Bağlı olunan sigorta koluna göre maaş hesaplaması için SGK emekli maaşı hesaplama ekranları tercih edilir.

2021 yılının enflasyon tahmininin %11.46 çıkması ile SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaşı %5.4 oranında artabilir. Bu oran gelirin yaklaşık 344 TL artmasına denk gelir. Bu hesaplamalarla en yüksek aylık 6.719 TL’yi bulur. En düşük emekli aylığı da esnaf için 1.988 TL, 2000 yılından önce SSK emeklisi için 2.353 TL ve memurlar için 2.938 TL olmuştur.

2021 SSK Emekli Maaşı Ne Kadar?

2021 yılı emekli maaşı 2021 yılının enflasyon oranlarına bağlı olarak değişim gösterir. Memur ve emekli maaşlarını etkileyen enflasyonun %14.6 olup 2021 Aralık ayında yıllık ortalamaya bakılmasıyla artışın %12,28 olduğu görülür. Artış ile birlikte 2000 yılından önce SSK emeklilerinin maaşı 2021 yılında 2.420 TL’dir. Normalde 2000 yılından sonra emekli olan kişilerin maaşının 1.447 TL olması gerekirken 2021 Nisan ayında en düşük maaş 1.500 TL olmuştur. Emekli aylığı 1500 TL’yi geçene kadar maaşa zam yapılmayacaktır.

SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşını hesaplamak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesi ya da e-Devlet gibi alternatif siteler kullanılır. Hesaplama işlemi internet sitesinden olduğu için günün her saati kullanıma açık olur. SGK emeklisi olan kişiler siteye giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, doğum tarihi, kayıtlı olunan il gibi gerekli bilgileri doğru yazarak SGK emekli maaşı hakkında bilgi sahibi olur.

İlginizi Çekebilir:  Veteriner Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

Eğer kişi BAĞKUR emeklisi ise e-Devlet sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile kimlik doğrulamasını gerçekleştirdikten sonra bir sayfaya yönlendirilir. Açılan sayfada esnaf ya da tarım seçenekleri arasından tercih yapılmasıyla maaş sorgulama işlemi gerçekleşir.

SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli olup olmadığını öğrenmek isteyen bir kişi çözümü Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesinde bulabilir. Site üzerinden sorgulama ekranına girilerek sistemde bulunan mevcut bilgiler doğrultusunda emekli olunacak tarih öğrenilebilir. E-SGK sayfasından kategori olarak vatandaş seçeneği işaretlenir ve bu kategoride sigorta tipi seçilir. Sigorta tipine göre yönlendirilen sayfada işe başlama tarihi ve prim ödeme gün sayısı gibi bilgilerin girilmesi ile emeklilik sorgulaması yapılır.

4A Emekli Maaşı Hesaplama Robotu Nedir?

SSK emekli maaşı hesaplaması ile vakit harcamak istemeyen kişiler istediği her türü bilgiye Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulaması ile ulaşır. Çalışma hayatına son vermek isteyen kişiler hangi sigorta koluna bağlı olunduğu ne kadar maaş alacağı gibi konular hakkında bilgi olmak ister. Emeklilik hakkında her şeyin öğrenebileceği uygulamada maaş hesaplaması yapmak isteyen bir kişinin emeklilik koşullarını tamamlaması gerekir.

4A sigorta kolu eski sistemde SSK’ya prim ödeyen kişileri kapsar. İş yerinde sözleşmeli olarak hizmet veren bu kişiler yeni yasa ile birlikte SGK kapsamına girer. SGK Kapsamında çalışan kişiler için genellikle 4A grubu denir. Bu grupta bulunan kişiler e-devlet sitesine sorgulatma yaparak maaş hakkında bilgi sahibi olur.

SGK Emekli Maaşı Kesintisi Nedir?

Emekli maaşını eksik ödenmesi durumu ile çoğu kişi karşı karşıya kalır. Maaşın eksik yatmasının birçok nedeni bulunur. Bu nedenler şu şekildedir:

  • Devlete olan borçlar
  • Borçların icra takibine girmesi
  • Nafaka borcunun bulunması
  • Muayene, ilaç ve reçete gibi sağlık hizmeti ücretleri
  • Emekli olduktan sonra başka bir yerde çalışmak
İlginizi Çekebilir:  Engelli Bez Parası Nasıl Alınır?

SGK emekli maaşı kesintilerini sorgulamak için e-Devlet sitesi üzerinden emekli olunan sigorta tipi seçilerek işlem gerçekleştirilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.