SGK Prim İadesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

21.04.2020
5.860
A+
A-
SGK Prim İadesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK prim iadesi hesaplama işlemi “sgkbilgisi.com.tr” adresi üzerinden yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK prim iadesi hesaplama sonucunda sadece ölüm, malullük ve yaşlılık sigorta primlerinin geri sigortalıya yatırılmasını sağlamaktadır.

SGK Prim İadesi Hesabı

SGK prim iadesinin nasıl hesaplanması gerektiği aşağıda detaylarıyla birlikte anlatılmaktadır:

 • SSK koluna bağlı olarak çalışan kişilerin prim iadelerinin hesaplaması yapılırken brüt gelirin %20’si ele alınır.
 • Bununla birlikte Ekim 2008 tarihinden sonra sigorta primlerinin iadesi hesaplanırken brüt gelirin %9’u ele alınır.
 • Aynı zamanda BAĞKUR koluna bağlı olarak dışarıdan prim ödemesi yapan kişilerin prim iadesi hesaplanırken brüt gelirin hepsi ele alınır.
 • Memurların prim iadesi hesaplaması yapılırken ise prim ödemelerinin tamamı hesaba katılmaktadır.

SGK Prim İadesi Alma Koşulları Nelerdir?

SGK prim iadesinin yapılması için istenilen şartlara uyum sağlanması gerekir. Bu şartları aşağıda şu şekilde sıralayabiliriz:

 • SGK prim iadesinin yapılması için erkeklerin 60, kadınların 58 yaş sınırı şartına uyum sağlaması gerekir.
 • Bununla birlikte 2008 tarihinden sonra işe giren kişilerin prim iadelerinin yapılması için 65 yaş sınırına uyması gerekir.

SGK Prim İadesi Müracaatı Nasıl Yapılır?

Aşağıda SGK prim iadesinin geri alınması için başvuruda nasıl bulunulması gerektiği adım adım açıklanmaktadır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan prim iadesini almak isteyenler öncelikle kuruma tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile beraber gitmelidir.
 • Bunun dışında internet üzerinden de SGK prim iadesinin yapılması mümkündür. Bunun için “turkiye.gov.tr” adresine giriş yapılması gerekir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra “Kimliğimi Doğrula” sekmesine tıklanması gerekir. Bu sekme üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılmalıdır. İstenilen bilgilerin girilmesinden sonra “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” kısmına gidilmelidir. Daha sonra “Yeni Başvur” sekmesine tıklanmalıdır. Ardından “Tahsis Talep Türü” bölümüne gidilmelidir. Daha sonra “Yaşlılık Toptan Ödemesi” veya “Ölüm Toptan Ödemesi” sekmelerinden birini seçmelisiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra SGK numarasını da yazmalısınız. En son olarak “İlerle” butonuna basarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Orient Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Prim İadesi Sorgulama

Aşağıda SGK prim iadesi başvurusunda bulunulduktan sonra başvuru sonucunun öğrenilmesi için yapılması gerekenler detaylı olarak anlatılmaktadır:

 • SGK prim iadesi sorgulama işleminin internet üzerinden yapılması için öncelikle “turkiye.gov.tr” adresine giriş yapılması gerekir.
 • Daha sonra T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilmelidir.
 • İstenilen bilgilerin girilmesinin ardından “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Oluşturma” sekmesine tıklamanız gerekir.
 • Bu sekme üzerinden “SGK prim iadesi sorgulama” seçilerek başvurunuzun kabul olup olmadığını online olarak öğrenmiş olursunuz.

SGK Almanya Prim İadesi

Almanya’ da çalışan Türk vatandaşlarının sigorta prim iadelerini geri almaları için talep edilen koşulları yerine getirmeleri gerekir. Bu koşulları şu şekilde aşağıda verebiliriz:

 • Almanya’dan sigorta primlerinin geri alınması için öncelikle 2 yıl verilen sürenin geçirilmesi gerekir.
 • Bununla birlikte Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının ülkelerine geri dönmesi gerekir.
 • Aynı zamanda Almanya prim iadesinin yapılması için 65 yaş sınırının geçirilmemesi gerekir.
 • 1987 yılından sonra Almanya’da çalışmayı bırakıp Türkiye’ye dönmüş kişiler sigorta primlerini almak için 2 yıl beklemek zorunda değildir.
 • Ayrıca 2 yıl sürenin geçirilmesinden sonra tekrar Almanya’ya gidenler yeniden prim sigortalarını almak için 2 yıl daha beklemek zorunda kalır.

İstenilen şartlara uyum sağlandıktan sonra Almanya prim iadesini alacaklar Türkiye’ye döndükleri zaman yaşadıkları yerde bulunan en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak gitmesi gerekir. SGK prim iadesi hesaplama işleminden sonra ödenen sigorta primlerini almaya hak kazananlar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden alacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.