SGK’dan Cenaze Parası Nasıl Alınır?

17.01.2021
833
A+
A-
SGK’dan Cenaze Parası Nasıl Alınır?

Vefat eden kişi için sosyal güvenliğinin olması şartıyla cenaze ödeneği alınabilmektedir. Cenaze ödeneği, vefat eden kişi için gerekli masrafların karşılanması amacıyla devlet tarafından cenaze yakınına verilen bir yardım parasıdır. Cenaze parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından temin edilir. SGK, BAĞ-KUR ve emekli sandığı gibi sosyal güvenliği olan, 5510 sayılı kanunu ile desteklenen ölmüş olan yakınının hak sahibine bir defaya mahsus olarak SGK’dan cenaze parası sağlanmaktadır.

SGK Cenaze Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK, sigortalının hak sahibine cenaze ödeneği talebinde bulunması için SGK İl Müdürlüğüne kişinin ölüm tarihini belirten ve ödenek talep eden bir dilekçe yazılır. Vefat eden kişi için cenaze parasından yararlana bilinmesi için ölüm belgelerinin de eksiksiz olarak ölüm belgelerinin tamamlanması gerekir. Ölüm ödeneği alabilmek için cenaze başvuru formunu merhumun ikamet ettiği bölgenin muhtarlığından alabilirsiniz. Muhtarlıktan alınan bu form yalnızca hak sahibi kişiler tarafından doldurulabilmektedir.

Aynı zamanda e-Devlet sistemine giriş yaparak ölüm yardımı talep formundan da başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cenaze Parası Alabilen Hak Sahipleri Kimleri Kapsamaktadır?

Ölüm ödeneği, SGK acentesinde çalışan kişinin vefatını önlemek için SGK acentesi tarafından hak sahibine veya daha önceden belirlenen kişiye yapılan ödemedir. Eğer vefat ödeneği SGK’ya bel bağlayan bir kişinin ölümünden kaynaklanıyorsa, hak sahibi önce cenazeyi alacaktır. Öncelikli hak sahipleri aşağıdaki sırasıyla verilmiştir.

  • Vefat eden kişinin eşi
  • Vefat eden kişinin çocuğu veya çocukları
  • Vefat eden kişinin anne veya babası
  • Vefat eden kişinin kardeş veya yakınları
İlginizi Çekebilir:  Öğretim Üyesi Maaşları Ne Kadar?

Bu sıralamaya göre eğer ölen kişinin eşi yoksa çocukları o da yoksa anne babaya o da yoksa kardeş ve yakınlarına verilecek şekilde hak sahibi olunmaktadır.

SGK Cenaze Parasından Yaralanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

SGK tarafından verilen cenaze parasının belirli koşulları bulunmaktadır. Bu koşullar altında SGK’dan cenaze parası; meslek hastalıkları veya iş kazalarında, malullük durumunda olan vatandaşlarda, ya da ölüm sigortası primi bulunuyorken vefat eden kişinin hak sahibine verilmektedir.

1 yıllık malullük durumunda, yaşlılığını ve ölüm sigortasına bildirmiş olan ölümlerin, hak sahibinin cenaze yardımlarından yararlanabilmesi için ölmüş olduğu zamanda sigortalı olması şarta aranmamaktadır.

Cenaze Parası Ödeneği Ne Kadardır?

Cenaze parası ödenekleri, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından yıllık TÜFE oranına göre belirlenmektedir. 2021 yılı için hesaplanan;

  • SGK ve BAĞ-KUR’ lu, vefat eden kişinin hak sahibi olan ailesinin cenaze masraflarının karşılanması için almış olduğu yardım 801 TL olarak,
  • Emekli Sandığı Kanunu’na göre ise, cenaze ödeneği vefat eden kişinin maaşından az olmayacak şekilde makam, temsil ve görev tazminatı hariç 2.775,16 TL olarak belirlenmiştir.

Cenaze parası için başvurmanın zaman aşımı, vefat eden kişinin ölüm tarihinden 5 yıl sonrasında olmaktadır. 5 yıldan sonra herhangi bir talep ve başvuru işlemi kabul edilmemektedir.

Cenaze Parası Başvuru Sorgusu Nasıl Yapılmaktadır?

Cenaze parasına başvurmuş hak sahiplerinin, başvuru değerlendirmesini takip etmesi için kimlik bilgileri ile e-Devlet üzerinden sorgulatması gerekmektedir. Sistem üzerinden aşağıdaki adımları tamamladığınızda sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

  • Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

e-Devlet giriş linki: https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

  • Solda bulunan e-Hizmetler butonuna tıklanır.
  • Sosyal Güvenlik ve Sigorta alt başlığına gidilir.
  • Şahıs ödemeleri bölümü seçilir.

Bu şekilde sorgulama yapabileceğiniz gibi sitede bulunan ‘Size nasıl yardım edebilirim?’ arama kısmına ölüm yardımı yazıp karşınıza çıkan ‘Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi’ aramasına giderek T.C. Kimlik numaranızla SGK’dan cenaze parası başvuru ve sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Kadın Girişimcilere Faizsiz DestekZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.