Şoför Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

28.11.2020
1.445
A+
A-
Şoför Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Halka hizmet veren, toplu taşıma araçlarının ya da ticari taksilerin güvenli hale getirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple yasa dışı ve kayıtsız çalışma engellenmek için, şoför kartı alınması zorunlu kılınmıştır. Şoför kartı başvurusu yapmayan ticari araç kullanıcıları için ise cezai işlem uygulanmaktadır.

Şoför Kart Nedir?

Şoför kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, toplu taşıma, turizm taşımacılık, okul ve personel servisi kullanan kişilerden istenen yeterlilik belgesidir. Bu belge olmadan, kişilerin bu araçları kullanarak trafiğe çıkmaları yasaklanmıştır. Belgesiz çalışan kişiler için ise cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Şoför kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiği için, sadece İstanbul ili sınırları içerisinde geçerlidir. Şehirlerarası yollarda ticari araç kullanan şoförlerin, Src belgelerinin olması gerekmektedir.

Şoför Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şoför kartı çıkarmak için yapılacak başvurular, büyükşehir belediyesinin resmi internet sitesi üzerinden alınmaktadır. Başvuru yapabilmek için, kişilerin öncelikle internet sitesinde üyelik oluşturması gerekmektedir. Kişiler bilgiler girilerek oluşturulan üyeliğin ardından, sistem gerekli belgelerin yükleneceği sayfaya yönlendirir. Şoför kart başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

  • Önlü arkalı ehliyet fotokopisi,
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
  • Barkotlu ehliyet gbt evrakı (e-devlet üzerinden alınabilir)
  • Sağlık raporu (herhangi bir hastaneden alınabilir),
  • E-devlet üzerinden tanımlı psikoteknik raporu (İlçe sağlık müdürlüğünce mühürlenmelidir)

Şoför Kartı İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Şoför kartı için yaş sınırı, 22 olarak belirlenmiştir. 22 yaşını doldurmayan araç kullanıcıları, şoför kartı alamazlar ve ticari araçları kullanamazlar.

İlginizi Çekebilir:  Eminevim Nasıl Araba Alınır?

Şoför Kart Ücreti Ne Kadardır?

Kişilerin internet üzerinden yaptıkları başvurular, 2 ya da 3 iş günü içinde neticelenmektedir. Başvuru sonucu olumlu olan araç kullanıcılarından, kart için harç yatırmaları istenir. Şoför kart ücreti, 100 lira olarak belirlenmiştir. Yine internet sitesi üzerinden online ödeme yapılabilmektedir. Ödeme yapıldığına dair herhangi bir bilgilendirme yapılmasına gerek olmamaktadır. Ödeme yapılmasının ardından şoför kartı aktif hale gelecektir.

Şoför Kart Kaç Yıl Geçerlidir?

Şoför kartı geçerliliği iki sene sürmektedir. İki senenin sonucunda belgeler yeniden toparlanarak yeniden başvuru yapılması gerekmektedir. Bu iki sene içinde derlenen sürücü ceza puanları da yeni başvuruda inceleme altına alınmaktadır. İki yıl içinde kişinin adli bir suç işlememesi ve sabıka kaydının olmaması da gerekmektedir.

İki yıllık süreç, sürücüler için değerlendirme süresidir. Toplu taşıma aracı ya da ticari taksi kullanıcıları hakkında şikayetler olup olmadığı dikkate alınır. Şartları sağlayamayan sürücüler için tekrar şoför kartı verilmez. Bu sebeple şoförlerin kurallara uymaları ve yolculara olması gerektiği gibi davranmaları, tekrar şoför kartı alabilmeleri için ilk kriterdir.

Şoför Kartı Ticari Taksiler İçin Zorunlu Mudur?

Şoför kartı, ticari taksi kullanıcıları için zorunlu bir uygulamadır. Şoför kartı alabilmek için gereken tüm koşul ve belgeler aynıdır. Ancak ticari taksi şoförlerinin kaydı belediyeler tarafından ayrıca yapılmaktadır. Ticari taksilerin belediyeden almaları gereken ruhsat işlemlerinin yapılabilmesi için şoför kartı bulunması zorunludur. Şoför kartı bulunmayan araç kullanıcıları, araçları için gereken hiçbir işlemi gerçekleştiremezler. Şoför kartı olmadan ticari taksi kullanan sürücüler için ise, ehliyetleri üzerinden cezai işlem uygulaması yapılmaktadır.

Şoför Kartı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Şoför kartının süresinin dolup dolmadığını bilmeyen ya da şoför kartı numarasını unutan kullanıcılar için de belediyenin verdiği hizmetler mevcuttur. Şoför kartı sorgulaması, belediyenin resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapan kişiler, toplu taşıma aracı kullanım belgesi butonuna basarak, şoför kartı sorgulaması gerçekleştirebilirler.

İlginizi Çekebilir:  2021 Engelli ÖTV İndirimi Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.