Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

26.02.2020
1.485
A+
A-
Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli er maaşları 4 bin 452 ile 4 bin 791 TL arasında değişiklik göstermektedir. Sözleşmeli erlerin maaşları ve ekonomik hakları kişilerin görev yapmış oldukları bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ya da Jandarma Genel Komutanlığı gibi kurumların bünyesinde çalışırlarsa bu kişilerin alacakları maaş miktarı daha yüksek olacaktır. Ayrıca Doğu bölgesinde görev yapan erler daha yüksek maaş alırlar. Bu kişilerin aldıkları maaş miktarı 6 bin TL ile 7 bin 300 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Sözleşmeli Er Maaşları ve Nasıl Olunur?

Sözleşmeli er olmak için kişilerin hem MSB hem de TSK tarafından belirlenmiş olan şartları sağlamış olmaları gerekir. Kişiler eğer şartları sağlayamazlarsa askerlik görevlerini uzatamazlar. Sözleşmeli er koşullarını yerine getiren kişiler ilk başvurularını yaptıktan sonra ön sözleşme ile askeri eğitime atanırlar. Eğitimler tamamlandıktan sonra, 3 ile 4 yıl arasında başarılı olan kişiler için yeni bir sözleşme imzalanır. Kişiler sözleşmeleri er rütbesinde 2 sene boyunca kaldıkları zaman, 2 senenin sonunda çavuşluk rütbesine sahip olurlar. İşlemlerin tümü Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Sözleşmeli Er Olmak için Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Sözleşmeli er olmak için yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • TSK sağlık şartlarını taşımak,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az ilk öğretim mezunu olmak,
  • Başvuru yapılan zamanda 26 yaşından gün almamış olmak,
  • Güvenlik soruşturmasından er olmak için sorunlu bir sonuç çıkmaması,
  • İlgili suçlardan hüküm giymemiş olmak,
  • Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak.

Sözleşmeli Er Süreleri Ne Kadar?

Sözleşmeli er süreleri ilk sefer için 3 ya da 4 yıl için düzenlenir. Süre dolduktan sonra kişilerin yeniden sözleşme imzalama hakkı bulunur. İkinci sözleşme en az 1 sene için en çok 3 sene için imzalanabilir. Kişilerin verdikleri hizmet 7 seneye ulaştığı zaman artık sözleşme imzalanmasına gerek yoktur. Sözleşmeli erlerin sözleşme süreleri bitmeden istifa etmeleri söz konusu değildir. İki sene hizmet veren kişiler onbaşı olarak iki yıl hizmet veren onbaşılar ise sözleşmeli çavuş olarak çalışabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Kamudan İhraçlarda Emeklilik Nasıl Oluyor?

Sözleşmeli Erlerin Sahip Oldukları Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli erlerin sahip oldukları özlük hakları diğer vatanini görevini yapan kişilerden farklı değildir. Sözleşmeli er olarak çalışan kişiler kışlada yaşarlar, yemek ve yatak ihtiyaçları devlet tarafından karlışanır. Bunlar için sözleşmeli erlerden herhangi bir ücret talep edilmaz. Deniz piyade gibi sınıflar için ilave ücretlendirme yapılabilir. Sözleşmeli erler izin haklarını kullanabilirler. Erler 30 gün yıllık ve 15 gün mazaret günü izni olmak üzere toplam 45 gün izin yapmak hakkına sahiptirler. Eğer bu kişilerin yakınları vefat etmiş ise 10 günlük ek mazaret hakları bulunmaktadır. Erler hafta sonlarında dilerseler izin kullanabilirler. Buna karşın, hafta içlerinde kişilerin mesai saatleri bittikten sonra evlerine gitmeleri gibi bir durum söz konusu değildir. Kişiler evli olsa bile bu durum geçerlidir.

Sözleşmeli erler silah taşıyamazlar. Kendilerine verilmiş olan silah görev silahı adı ile anılır. Bunun dışında kişilerin silah kullanmaları söz konusu değildir. Erler askeri kamplardan fazlanamazlar. Bu kişiler sigortalı olarak çalışırlar. Ön sözleşme süresi içinde kişiler isterseler istifa edebilirler. Ancak sözleşme kesinleştikten sonra kişilerin istifa etmeleri söz konusu olamaz. Sözleşmeli erler ön sözleşme döneminde yalnızca mazeret dönemi izinlerini kullanma hakkına sahiptirler. Kişi 29 yaşına gelmemişse uzman erbaş olmak için başvuru yapabilir. Sözleşmeli erlerin memeur olması için nitelik belgesi gerekir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.