2021 Subay Olma Şartları ve Net Maaşları

11.01.2021
876
A+
A-
2021 Subay Olma Şartları ve Net Maaşları

Subay olmak için gerekli olan koşullar, adımlar ve başvuru işlemleri bu yazıda yer almaktadır. Subay; asteğmen, teğmenden başlayan orgeneral mareşal unvanlarına kadar uzanan askerlere denmektedir. Subaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki kuvvetlerin komutası altında görevlerini yerine getirirler ve en önemli görevleri, komuta ettikleri birlikleri ordunun rütbesine göre komuta etmek ve yönetmektir. Subay olmak için gereken bilgiler ve gereklilikler yazının devamında verilmektedir.

Subay Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Adayların askeri görevde işe alınması için belirli koşulları sağlaması gerekmektedir. Tüm bu koşulları karşılanması sonucunda, memur olabilirsiniz. Bu koşullardan birini bile karşılayamazsanız, başvurunuz hak iddia etmek sizin kabul edilmeyecektir.

 Subay olmak için gerekli olan şartlar aşağıda verilmektedir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
  • Erkekler için 1,63 cm kızlar için ise 1,53 cm boy sınırının üzerinde olunmalıdır.
  • KPSS sınavı kapsamında P3 türü için en az 60 puan alınması gerekmektedir.
  • Üniversite Lisans mezunu olan kişiler için 27, yüksek lisans mezunları için 32, doktora mezunları için ise 35 yaş sınırını aşmamış olması gerekmektedir.
  • Yurtdışında okumuş olan Türk vatandaşları için diploma denkliklerinin sağlanması gerekmektedir.
  • Askerlik hizmetini tamamlayan adayların, emeklilik tarihinden itibaren en fazla 5 yıl askerlik hizmetine başvuramayacaklarını bilmeleri gerekmektedir.
  • Halihazırda orduda görev yapmakta olanlar için, subay işe alım başvurusunda bulunabilmek için birlik komutanların yeterlilik belgelerinin onaylanması kararının verilmesi gerekmektedir.

Subaylık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askere alınma ilan ve başvuruları, Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Personel Alım Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. İşe alım gerektiğinde, kurumun resmi web sitesinde bir duyuru yayınlanmaktadır. Web sitesindeki başvuru kılavuzunu okuyarak ve başvuru formunu doldurarak başvurma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Dul Maaşı Şartları Nelerdir?

Bu işlemleri yapmak için bir de ek olarak günümüzde güvenlik soruşturma formunu doldurmanız gerekmektedir. Gerekli form ve belgeleri tamamladıktan sonra e-Devlet üzerinden T.C kimlik numaranız ile ön başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ön başvurunuzun onaylanması halinde adaylar için fiziksel yeteneklere ilişkin testlere, sınavlara ve mülakata belirlenen sınav merkezlerinde girilmektedir. Sınav tarihi ayrıca personelin temin edileceği adresten ilan edilmektedir. Adaylar ek olarak e-posta bildirimi almayacakları için bilgilendirme ve duyuruları özenle takip etmeleri gerekmektedir.

Subaylık için Belirlenen Sınav Yerleri Nereleridir?

Subay sınavına girmeye hak kazanan adaylar için önceden belirlenen sınav yerleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Hava Kuvvetleri Bando ve Merasim Komutanlığı Kirazlıdere/Ankara
  • Kara Harp Okulu Komutanlığı Çankaya/Ankara
  • MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/Ankara

Adaylar sınava yalnızca bu belirlenen 3 farklı yerde girebilirler. Sınav yerlerinde bir farklılık olması durumunda Milli Savunma Bakanlığı tarafından başvuru kılavuzunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Subay Olmak için Alınan Eğitim Nasıl Olmalıdır?

Subay olmanın birçok yolu bulunmaktadır. Subay olmak için, ilk ve en çok tercih edilen yöntem Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ve Milli Savunma Üniversitesi tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olmak ve bir askeri okula girmektir. Diğer bir yöntem ise lisans mezunları için geçerli olan kontenjan başvurusu üzerinden Subaylığa geçiş yapmaktır.

2021 yılı Güncel Subaylık Maaşları Ne Kadardır?

Subaylar için alınan resmi maaşlar rütbe, kıdem, pozisyon ve güce göre farklılık göstermektedir. 2021 yılı itibariyle işe başlayan en alt kademedeki görevlinin maaşı 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Kademe ve kıdemlerine göre bu maaş 10.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Rütbeye göre belirlenen subay olan kişiler için 2021 Subay maaşları ortalama olarak aşağıda verilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Btt Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.