Sürekli Engelli Raporu Nasıl Alınır?

12.04.2021
334
A+
A-
Sürekli Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Sürekli engelli raporu, engelli kimselerin bir kısmına verilen rapordur. Engelli kişilerin bir kısmına da süresiz engelli raporu verilmektedir. Engelli kişilerin hangi rapordan yararlanacağı, kişiyi muayene eden ve raporu veren hekim heyeti tarafından belirlenmektedir. Yapılan testlerin sonucunda, engel durumu iyileşerek ortadan kalkabilecek kişilere süreli, engel durumu hayatı boyunca devam edebilecek kişilere ise süresiz engelli raporu verilmektedir. Süresiz engelli raporu kullanan kişiler, herhangi bir başvuru yapmadıkları sürece, raporları sınırsız şekilde devam etmektedir.

Sürekli Engelli Raporu Kimlere Verilir?

Sürekli engelli raporu verilen kişiler, bazı koşulları sağlama oranı ile belirlenmektedir. Süresiz ya da sürekli olarak anılan raporun verilmesi için geçerli olan bazı durumlar şunlardır:

 • Gözleri doğuştan görmeyen kişiler,
 • Bir kolu ya da bacağı, yani güç ve iş kaybına neden olan bir uzvu yerinde olmayan kişiler,
 • Kendi kararlarını veremeyecek oranda zihinsel engeli olan kişiler…

Sürekli Engelli Raporu Almak İçin Ne Yapılır?

Engelli kişilerin sürekli rapor alabilmeleri için, bazı koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Sürekli engelli raporu alınması için izlenecek yollar şöyledir:

 • Rapor almak isteyen kişilerin, tam teşekküllü bir devlet ya da üniversite hastanesinden randevu alması gerekmektedir.
 • Her hastanenin rapor vermek için aldığı ücret farklılık gösterebilmektedir. Randevu alan kişilerin bu bilgiyi de öğrenmeleri gerekmektedir. Rapor ücretini ödemeyen kişilere rapor verilmez.
 • Başvuru sahiplerinin, randevu gününde rapor ücretleri ve 2 adet son 6 ay içinde çektirilmiş vesikalık fotoğraf ile hastanede bulunmaları gerekmektedir.
 • Randevu günü, rapor almak isteyen kişinin engelinin olduğu yer ile ilgili önce fiziksel sonra da test ve tıbbi cihazlar yoluyla muayene yapılır.
 • Yapılan incelemenin ardında, engelli raporu almak isteyen kişi, hastanenin heyetine sokulur.
 • Engelli kişinin heyet görüşmesinin ardından rapor hazırlanır.
 • Engelli kişi, hastanenin vermiş olduğu tarihte hastaneye giderek raporunu elden teslim alabilir. Hastaneye gitmek istemeyen kişiler, raporun kendilerine posta yoluyla gönderilmesini de talep edebilirler.
 • Raporun üzerinde, kişinin engel oranı, engel türleri ve engelinin bulunduğu bölgeler ayrıntılı bir şekilde ifade edilir.
 • Kişinin engeline ve engelinin gelecekteki durumuna göre, incelemeyi yapan doktorlar raporun süreli ya da süresiz olacağına karar verirler.
İlginizi Çekebilir:  Reef Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Sürekli Engelli Raporu ile Emeklilik Şartları

Sürekli engelli raporu ile emeklilik, bazı şartlara bağlanmış olan haklardan biridir. Engelli raporu kullanarak emekli olmanın sağlamış olduğu en iyi haklardan biri, engelli kişilerin yaşa takılmadan emekli olabilmeleridir. Engelli emeklilik için 2008 yılında değiştirilen yasa ile şu koşulların sağlanması gerekmektedir:

 • Engel oranı en az %60 ya da üzerinde olan kişilerin 3960 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %50-59 arasında raporu olan kişilerin, en az 4320 prim günü ve 16 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %40-49 arasında raporu olan kişiler ise 4680 prim günü ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları halinde emekli olabilirler.

Sürekli Engelli Raporu Yenilenir Mi?

Sürekli engelli raporunun yenilenmesi, ancak rapor kullanan engelli kişilerin talepleri doğrultusunda gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlemin yapılması için, kişilerin engel durumlarında olumsuz anlamda bir ilerleme olması da gerekmektedir. Engelli raporu üzerinde yapılan değişiklikler, kişilerin aldığı maaşlar üzerinde direkt etkili olmaktadır. Bu nedenle, engel durumu ilerleyen kişiler yeniden muayene olarak heyet incelemesinden geçebilir ve raporlarının yenilenmesini sağlayabilirler. Sürekli engelli raporunun herhangi bir süre kısıtlaması bulunmadığı için, engelli maaşı alan kişiler, ömürleri boyunca maaş almaya da devam etmektedirler.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.