Süt Parası Başvurusu (Emzirme Ödeneği) Nasıl Yapılır?

24.05.2021
353
A+
A-
Süt Parası Başvurusu (Emzirme Ödeneği) Nasıl Yapılır?

Süt parası başvurusu yeni doğum yapan anneler tarafından en yakın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek doğum yardımı dilekçesini ve bebeğin nüfus kaydını göstererek yapılabilir. 2015 yılından beri verilen ödenek için öncelikle bebeğin nüfusa kaydının gerçekleşmiş olması gerekir. Belgelerin yanlış doldurulması halinde telafi edilebilmesi için belli bir süre verilir. Belgeler teslim edildikten sonra işlem sonuçlanır. Süt parası başvurusu sorgulanması ve takibi e-devlet üzerinden yapılabilir.

Annenin kendisinin başvuruda bulunmasına gerek kalmadan canlı doğum gerçekleştikten sonra hastanede yapılan giriş ile para direkt olarak varsa annenin Ziraat Bankası hesabına yatar. Hesap yoksa annenin ikamet adresine en yakın PTT şubesine ücret yatırılır.

Süt Parası İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Yeni doğum yapmış olan annelerden süt parasını alabilmeleri için bazı süt parası evrakları istenir. Bu ödeneğin alınabilmesi için gerekli olan evraklar şunlardır:

  • Bebeğin nüfus kayıt belgesi
  • Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Bebeğin kaydı gerçekleştirilmeden yardım başvurusunda bulunulamıyor. Evrakların eksiksiz olarak hazırlanıp doldurulmasının ardından başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Statüsü fark etmeksizin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel çalıştığı kuruma başvurur. Yurtdışında yaşayanlar gerekli evraklar ile başvurularını Büyükelçilik ve Konsolosluklara yapabilirler.

Süt parası herhangi bir vergiye tabii tutulmaz. Aynı zamanda haczedilemez de. Canlı doğum gerçekleştiren tüm anneler süt parası yardımından faydalanabilir ve bu paranın kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Süt Parası Sorgulaması Nereden Yapılır?

Süt parası devlet tarafından yapılan bir yardım olduğu için e-devlet sayesinde kolayca sorgulanabilir. E-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına süt parası yazarak süt parası sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulamayı yaptıktan sonra ise ödemeyi alıp alamayacağınızı görebilirsiniz. Ödemenin takibini, paranın yatıp yatmadığını da yine e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

E-devlet şifreniz olmadan sisteme giriş yapamazsınız. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifre satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Turkcell Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

Canlı doğum gerçekleştikten sonra hastaneden yapılan giriş ile süt parası sisteme otomatik olarak düşer ve annenin varsa Ziraat Bankası hesabına direkt olarak yatırılır. Yoksa ikamet adresine en yakın PTT şubesine para yatırılır. Anne istediği zaman gidip parayı çekebilir.

Süt Parası Ücreti Ne Kadar?

Güncel hali ile süt parası ücreti birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL olarak belirlenmiştir. Emzirme ödeneği çocuk sayısına göre değişir. Ücretin ödenmesi için gereken süre 5 senedir. Doğum gerçekleştikten sonraki 5 sene içerisinde ücret için talepte bulunulmazsa 5 senenin sonunda ücret hakkı düşer. Süt parası, doğum sonrasında 1 defaya mahsus olarak ödenir.

Kamu işçileri çalıştıkları yer ile sözleşme yaptıkları için onlar adına farklı bir prosedür işleyebilir. Kamu işçilerine sözleşmeleri gereği aldıkları tutar ile bahsedilen tutar arasındaki fark ödenir. Eğer aldıkları tutar, bahsedilen tutardan daha fazla ise ödeme yapılmaz.

Ödemeler her ayın 8-14 tarihleri arasında yapılır. Doğumun gerçekleştiği ayda yapılan bir başvurudan sonraki ay ücretler annenin adına yatırılır.

Süt Parası Ne Kadar Süre Ödenir?

Süt parası süresi devamlı olan, her ay yapılan bir yardım değildir. Süt parası 15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Her bir çocuk için canlı doğum gerçekleştikten sonra bir defa devlet tarafından yapılan bir yardımdır. Süt parası Ziraat Bankası hesabına veya PTT şubesine yatırılır. Annenin üzerine kayıtlı bir Ziraat Bankası hesabı varsa para direkt olarak hesaptan temin edilebilir.

Hesap yoksa isim üzerinden annenin ikamet adresine göre en yakın PTT şubesine para yatırılır. Doğum yapan anne 1 sene içerisinde şubeye gidince kimliğini göstererek parayı temin edebilir. Paranın yatıp yatmadığının takibi ise e-devlet üzerinden yapılabilir. Parayı sadece anne çekebilir. Annenin doğum esnasında vefat etmesi gibi bir durumda ödemeyi baba alabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kamudan İhraçlarda Emeklilik Nasıl Oluyor?

Emzirme Ödeneğinden Kimler Faydalanabilir?

Emzirme ödeneğinden faydalanmak için bazı şartlar vardır. Emzirme ödeneğinden faydalanmak isteyenler için şartlar şunlardır:

  • Anne veya babanın, ya da her ikisinin birden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • Veya Mavi Kart sahibi olunması

Ücreti alabilmek için iki şarttan birisini sağlamak yeterlidir. Süt parası başvurusu 15.05.2015 tarihinden sonra doğmuş çocuklar için yapılır. Bu tarihten önce doğmuş olan çocuklar için bu yardım yapılmaz. Ödeme yapılabilmesi için çocuğun kaçıncı sırada olduğunun da hesaplanması gerekir. Bunun için 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da hesaba katılarak sıraya göre ödenecek ücret belirlenir.  Yeni doğan çocuğun kaçıncı sırada olduğunun bilinmesi gerekir.

Ödemeler, sisteme başvuru yapılan ayı takiben diğer ay içerisinde PTT şubelerinden temin edilebilir. PTT şubelerinden ödemeyi TC kimlik numaranızı söyleyerek alabilirsiniz. 1 sene içerisinde istediğiniz bir zamanda giderek ödemeyi alabilirsiniz.

Süt Parası Yardımı İçin Herhangi Bir Kısıtlama Var Mı?

Süt parası yardımı 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan canlı doğumları kapsar. Öncesinde yapılan doğumlar için ödeme yapılmaz. Süt parası kısıtlaması bulunmaz. Yani doğumdan sonra süt parası yardımına başvurmak için geçerli olan herhangi bir son başvuru tarihi bulunmaz.  Önemli olan canlı doğumun bahsi geçen tarihten önce gerçekleşmiş olması.

Bahsedilen tarihten önce doğan çocuklar sadece sıralama konusunda dikkate alınır. Örneğin 2012 yılında doğan bir çocuk için anne ödeme alamaz. 2016 yılında doğan 2. çocuğu için ödeme alabilir ancak ödeme yapılmadan önce çocukların sırası baz alınacağı için 2012 yılında doğan çocuk birinci, 2016 yılında doğan çocuk ikinci sayılır. İkinci çocuk için 400 TL ödeme gerçekleşir.

Süt parası PTT şubesine yattıktan sonra annenin parayı teslim alabilmesi için 1 sene süresi bulunur. 1 sene içerisinde paranın şubeden TC kimlik kartı gösterilerek teslim alınması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Ehliyet Ücretleri Ne Kadar?

Süt Parası Alabilmek İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Yeni doğum yapan annelere sağlanan bu desteği alabilmek için bazı süt parası şartları bulunur. Bahsedilen şartlar şunlardır:

  • Ödeme yapılacağı zaman daima anne baz alınarak onun adına, adresine ve hesabına gerekli işlemler yapılır. Baba, anne adına gidip parayı çekemez.
  • Ancak annenin doğum esnasında vefat etmesi gibi bir durum söz konusu olursa baba bu yardımdan faydalanabilir.
  • Süt parasını alabilmek için anne veya babadan birisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması yeterlidir.
  • Vatandaşlıktan çıkmış olan ve mavi karta sahip olanlar da bu yardımdan faydalanabilir. Mavi kart, doğum ile Türkiye vatandaşı olan ancak sonradan vatandaşlıktan çıkma izni alarak çıkmış olan kişilere verilen bir belgedir. 3. Dereceye kadar olan alt soylarına verilir. Yani resmi olarak vatandaş olmayan, vatandaşlıktan çıkmış olan kişilere de sağlanabilen bir yardımdır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı süt parası desteğini nasıl alacağınızı yazımızda aktardık. Süt parası başvurusu için yapmanız gereken işlemler ve hazırlamanız gereken evraklar da yazıda mevcuttur. Yukarıdaki yazı, süt parası desteğini alabilmeniz için sorunsuz bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.