Türkiye Finans Ekspertiz Sistemi ve Ücreti

01.10.2021
1.587
A+
A-
Türkiye Finans Ekspertiz Sistemi ve Ücreti

Türkiye Finans ekspertiz sistemleri, satın alınacak olan gayrimenkulün bilirkişi tarafından incelenmesi ve değerlendirilmesi sistemidir. Konut finansmanı ya da diğer gayrimenkul konulu finansmanlardan yararlanacak olan herkes ekspertiz işlemi yaptırmak ve ekspertiz ücreti ödemek zorundadır. Teminat değerleme yani ekspertiz işlemi Türkiye Finans Katılım Bankası’nın anlaşmalı olduğu kuruluşlar tarafına yapılmaktadır. Tüketiciler Türkiye Finans ekspertiz ücretleri gayrimenkul başına üçüncü kişilere ödenecek olan ücretlerdir.

Türkiye Finans Gayrimenkul Değerleme Sistemi

Gayrimenkul değerleme sistemi, konut kredisi, arsa kredisi, işyeri kredisi ve Mortgage ürünlerinde, gayrimenkulün değerinin belirlenmesi için yapılan ekspertiz sistemidir. Türkiye Finans Katılım Bankası, ekspertiz işlemleri için anlaşmalı olduğu kurulumlardan eksper talep eder ve satın alacağınız konut için işlemleri başlatır. Bu eksperler, satın alınacak olan gayrimenkulün, konumunu, türünü, yaşını, imar durumunu, çevresini, ulaşımını ve daha birçok avantaj, dezavantaj ve detaylarını inceleyerek ekspertiz raporları oluştururlar.

Finans Bankasi Ekspertiz

Finans Bankası Ekspertiz Ücretleri

Türkiye Finans Katılım Bankası, ekspertiz raporlarıyla gelen sonuçlara göre finansman oranını belirlemektedir. Bu ekspertiz raporunda satın alınacak taşınmazın değeri belirtilmektedir. Bu değer üzerinden de finansman türünde sunulan yüzdelik oranlarla hesaplama yapılır.

INVEX Gayrimenkul Değerlendirme Sistemi

Türkiye Finans Katılım Bankası INVEX gayrimenkul değerleme firmasıyla iş birliği yapan katılım bankalarından biridir. INVEX, bankalar için bir değerleme bilgi sistemidir. Burada hem gayrimenkullerin değerleri tespit edilir, incelenir hem de çıkarılan sonuçlar raporlanarak bankaya teslim edilir. Türkiye Finans Katılım Bankası, ekspertiz işlemlerini üçüncü kişilerle yapmaktadır. Bu raporlar araştırmalar ve değerleme verileriyle ortaya çıkar.

 • Öncelikle Tapu Sicil Müdürlüğü ve Belediye gibi resmi binalarda gayrimenkule ilişkin araştırmalar yapılır.
 • Daha sonra gayrimenkul projeye uygunluğu, inşaat seviyesi, fiziki bütünlüğü, bakım gerekliliği, deprem hasarı, fiziki özellikleri, çevresel faktörleri ve ticari potansiyelleri gibi konularda incelenir.
 • Ticari gelir analizleri ve benzer gayrimenkullerin incelemesi yapılır.
 • Bilgiler değerlendirilir ve karşılaştırmalar yapılarak rapor hazırlanır.
İlginizi Çekebilir:  Türkiye Finans Döviz Alım Satım Saatleri

Tüm bu incelemeler sonucu, eksper tarafından oluşturulan rapor, Türkiye Finans Katılım Bankası’yla paylaşılır.

Türkiye Finans Ekspertiz Masraf ve Ücretleri

Türkiye Finans ekspertiz ücreti, eksper kişi tarafından verilen gayrimenkul değerleme hizmetinin karşılığı olan ücrettir. Bu ücret, finansmanı alacak olan müşteriden tahsil edilir ve banka tarafından ekspertiz işlemini yapan kuruma verilir. Ekspertiz işlemini Türkiye Finans Katılım Bankası kendisi yapmaz. Anlaşmalı olduğu değerleme kuruluşu INVEX tarafından yönlendirilen eksperler yaparlar. Ekspertiz değerlendirmesini yapan firma, ekspertiz işleminden sonra bankaya fatura iletir. Net olan ekspertiz ücreti o faturanın üzerindeki tutardır.

 • Ekspertiz ücreti konut finansmanlarında minimum 611 TL olarak gösterilmektedir.
 • Ekspertiz ücretleri minimum maliyetler üzerinden hesaplanmaktadır.
 • Satın alacağınız gayrimenkulün bulunduğu konuma göre ekspertiz ücreti değişiklik gösterebilir. Bankanın ekspertiz firmasına vereceği ücret arttığında, sizden tahsil edilecek ekspertiz ücreti de artış gösterecektir.

Türkiye Finans Katılım Bankası Ekspertiz Sistemi Aşamaları

Türkiye Finans ekspertiz aşamaları, firmanın ekspertiz raporu oluştururken inceleyeceği ve değerlendirmeye alacağı aşamalar, kriterlerdir. Bunlar:

 • Satın alınması planlanan gayrimenkulün durumu önemli bir kriterdir. Evin fiziki durumu, hasarının olup olmadığı, sağlık durumu ve güvenlik durumu gibi durumlar denetlenir. Herhangi bir risk durumu varsa bu raporda belirtilir.
 • Bir diğer kriter ise çevredir. Çevre koşulları, mahalle, binalar ve tüm dış faktörler raporda yer alır. Örneğin gayrimenkulün çevresinin değeri artacaksa bu rapora işlenecektir.
 • Ulaşım durumu da bir diğer faktördür. Şuan ki ulaşım nasıl ya da yakın gelecekte planlanan projeler varsa bunlar da yazılır.
 • Binanın, arsanın ya da arazinin imar durumu gibi resmi durumlar da rapora yazılır.

Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Kredisi

Türkiye Finans konut kredisi, ev sahibi olmak isteyenler için verilen bir finansman ürünüdür. Türkiye Finans ekspertiz raporu, konut kredisi alacağınız tutarı etkilemektedir. Banka, müşterilerine ekspertiz raporu üstünde bulunan değere göre finansman hesaplaması yapmaktadır. Ona göre, banka sizin adınıza evi satın alır ve belirlenen tutar vadelere bölünerek ödenmeye başlar. Tüm vadelerin ödenmesi bittiğinde banka tapuyu size teslim edecektir. Türkiye finans Katılım Bankası’nın sunduğu konut finansmanı vade çeşitleri şu şekildedir:

 • Artan Taksitli Mortgage Finansmanı
 • Azalan Taksitli Mortgage Finansmanı
 • Ara Ödemeli Mortgage Finansmanı
 • Değişken Ödemeli Mortgage Finansmanı
İlginizi Çekebilir:  Türkiye Finans Altın Hesabı Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Bu bankanın farklı konut finansmanı ürünleri bulunur. Bunlar: Konut Finansmanı, Yabancıya Mortgage, Gurbetçi Mortgage ve Toplu Konut Projeleridir. Eğer bu bankanın konut finansmanı ürünlerinden yararlanmak istiyorsanız bankaya nüfus cüzdanı ve gelir belgesi belgeleriyle başvurmanız gerekir. Bunların yanı sıra banka sizden satın almayı düşündüğünüz konuta ait kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi istemektedir. Satın alacağınız konutun tapusunu bankaya getirdikten sonra ekspertiz işlemleri başlanır. Ekspertiz raporu geldikten sonra da finansman hizmetinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Türkiye Finans Bankası Ekspertiz (Resmi Sayfası)

Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan Arsa Finansmanı

Türkiye Finans Arsa Finansmanı, yatırım amaçlı alınması düşünülen arsalar için sunulan faizsiz kredi seçeneğidir. Türkiye Finans Katılım Bankası, helal kredi prensibi çerçevesinde sizin adınıza arsayı satın alır ve seçtiğiniz vadeye göre uygun kâr payı oranlarıyla size taksitli satar. Arsa Finansmanı için 60 aya varan vade imkânları bulunmaktadır. Bu bankanın arsa finansmanı hizmetinden yararlanmak için yine ekspertiz zorunluluğu bulunmaktadır.  Üçüncü kişiler tarafından arsanın durumu, yeri ve detaylı bilgileri incelenir, değerleme yapılır ve bankaya bir rapor sunulur. Bu rapor üzerinden banka sizlere finansman miktarı önerir. Finansman tutarı sizin için de tamamsa banka sizin adınıza arsayı satın alır. Ödemeleriniz ya da vadeniz bittikten sonra arsanın tapusu tarafınıza verilecektir. Bankanın arsa kredisine başvurmak için arsanın tapusunu başvuru belgelerinizle birlikte şubeye sunmanız gerekir.

Türkiye Finans’tan İş Yeri Finansmanı

Türkiye Finans işyeri finansmanı, bireysel olarak işyeri satın almak isteyen, kendi iş yerini değiştirmek isteyen ya da işyerine yatırım yapmak isteyen kişilere sunulan faizsiz kredi ürünüdür. İş yeri finansmanı alabilmek için öncelikle almayı düşündüğünüz iş yerini belirlemeli ve bunu bankaya belirtmelisiniz. Başvuru sırasında banka sizlerden iş yerinin tapusunu isteyecektir. Ayrıca mutlaka gelir belgelerinizi ve varsa ek gayrimenkul teminatlarınızı bankayla paylaşmalısınız.

 • Türkiye Finans iş yeri finansmanı için ortalama 750 TL ekspertiz ücreti isteyecektir. Bu ekspertiz ücreti satın alacağınız işyerinin konumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • Ekspertiz ücreti, gayrimenkul değerleme işleminden sonra bankaya sunulacak olan faturada net olarak görülecektir.
 • Verilen 750 TL’lik ortalama ekspertiz tutarı, minimum maliyetler üzerinden hesaplanan tutardır. Ekspertiz firmasına bankanın ödediği tutar arttığında (lokasyon gibi faktörlerden sonra) sizin de bankaya ödeyeceğiniz ekspertiz ücreti artış gösterecektir.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası, ekspertiz ücretini gayrimenkul değerleme işlemini yapacak firmaya vermek üzere sizden peşin olarak alacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Türkiye Finans Sim Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan 2B Finansmanı

Türkiye Finans 2B Finansmanı, 6292 sayılı 2B kapsamına giren tüm araziler için sunulan finansman türüdür. Yalnızca hak sahibi olan kişiler bu finansmandan yararlanabilir. 2B yasası kapsamında satılan arazilerde hak sahibi olan kişiler, araziyi satın almak istediklerinde maddi desteği Türkiye Finans’tan alabilirler. Türkiye Finans, araziyi sizin adınıza satın alır ve siz vadelerle bankaya ödeme yaparsınız. Vadeniz bittiğinde araziniz tamamen sizin olacaktır. Türkiye Finans ekspertiz sistemi bu finansman türünde de geçerlidir. Banka araziyi satın almadan önce değerleme raporu isteyecektir. Bilirkişi tarafından oluşturulan rapor sonrası araziye verilecek finansman hesaplanır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.