Türkiye Finans Kimin?

23.11.2021
5.262
A+
A-
Türkiye Finans Kimin?

Türkiye Finans ülkemizde faizsiz bankacılık alanında hizmet veren finans kurumlarından birisidir. Pek çok alanda hizmet vermesiyle kolay ödeme planları ile Türkiye’de faizsiz bankacılık alanında en çok tercih edilen bankalardan biri olmayı başarmıştır. Türkiye Finans sunduğu bankacılık ve finansal hizmetlerle günümüzün öncü katılım bankalarından biridir.

Türkiye Finans Katılım Bankası Nasıl Kuruldu?

Türkiye Finans Katılım Bankası tarihçesi incelendiğinde, 1991 yılında tamamı yerli sermaye ile kurulan ve özeli bir finansal kuruluş olan Anadolu Finans ile 1985-2001 yılları arasında Faisal Finans Kurumu adıyla katılım bankacılığına hizmet veren kuruluşun 2005 yılında güçlerine birleştirme kararı vermesi ile kurulduğunu görmekteyiz. Bu iki güçlü kuruluş 2005 yılında tek çatı altında birleşme kararı alarak Türkiye için daha fazla değer yaratılması ve rekabet üstünlüklerinin pekiştirilmesi adına güç birliği uygulamışlardır.

Anadolu Finans ile Family Finans’ın birleşmesi resmi olarak 28 Aralık 2005 tarihinde Bankacılık ve Denetleme Kurumu tarafından tescil edilmiş ve 30 Aralık 2005 tarihinde bankanın unvanı Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş olarak değiştirilerek faaliyete başlamıştır. Bu birleşme Türkiye Finans alanında yeni bir ivme kazanarak çok kısa bir zamanda Türkiye’nin en büyük katılım bankalarından biri haline gelmiştir.31 Mart 2008 tarihinde Türkiye Finans’ın %60 hissesi Orta Doğu bölgesindeki en büyük sermayeli bankalarından biri olan The National Commercial Bank’a satılmıştır. Böylelikle katılım bankacılığına büyük bir ivme daha kazandırmıştır. Günümüzde ise Türkiye Finans katılım bankacılığının prensipleri doğrultusunda gittikçe büyüyen ve müşteri odaklı bir anlayışıyla teknolojik altyapısını ve hizmet yaklaşımlarını sürekli geliştirerek faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye Finans Ortaklık Yapısı Nasıldır?

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın ortaklık yapısını zamanla küçük değişikliklere uğramıştır. Bunun yanı sıra bankaya hakim olan ortak ise uzun süredir Türkiye Finans’ın başında durmaktadır. Türkiye Finansın en büyük hissedarı %67,03 ile The National Commericial Bank’dır. Bu bankanın merkezi Suudi Arabistan’dır. Yani Türkiye Finans Katılım Bankası Suudi Arabistan’a bağlı Arap kökenli bir katılım bankasıdır. Diğer yandan Türkiye Finans’ın %10,57 lik hissesi Gözde Girişin Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ’nin elinde bulunmaktadır.%22,4 lük kısım ise ufak çaplı özel şirketlere aittir. Bu bilgiler 2018 yılında Türkiye Finans’ın sayfasında güncellenmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye Finans Kredi Kartı Başvurusu
Türkiye Finans Bankası (Resmi Sayfa)

Türkiye Finans Katılım Bankası Yönetim Kurulu Kimlerden Oluşur?

Türkiye Finans Katılım Bankası Yönetim Kurulu incelendiğinde;

 • Yönetim Kurulu Başkanı: Saeed Mohammed A.ALGHAMDI
 • Yönetim Kurulu üyesi: Eren GÜRA
 • Yönetim Kurulu üyesi: Faisal Omar A.ALSAGGAF
 • Yönetim Kurulu üyesi: Majed Hamdan A.ALGNAMDİ
 • Türkiye Finans Genel Müdürü: Wael Abdulaziz A.RAIES

Türkiye Finans Katılım Bankası Şube ve Çalışan Sayısı Ne Kadardır?

Türkiye Finans Katılım Bankası sürekli gelişmekte olan bir banka olup; Türkiye’deki şube sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.2019 verilerine göre Türkiye Finans Katılım Bankası’nın şu anda 306 şubesi ve 3700 çalışanı bulunmaktadır. Aynı zamanda etkin bir şekilde alternatif dağıtım kanallarından da oluşan güçlü bir hizmet sunma yapısıyla ticari, kurumsal, bireysel, perakende alanında geniş bir müşteri kitlesine sahip olan Türkiye Finans Katılım Bankası gün geçtikçe büyümeye ve yeni şubeler açmaya da devam edecektir.

Türkiye Finans Katılım Bankası Aldığı Ödüller Nelerdir?

Türkiye Finans Katılım Bankası güçlü organizasyon yapısıyla kurulduğu günden bu yana pek çok alanda ödül almayı başarmış bir katılım bankasıdır bu ödülleri şu şekilde sıralalabiliriz;

 • 2005 yılında Ekovitrin Dergisinden “YILIN KATILIM BAKASI” ödülünü;
 • 2006 yılında Citibank “KALİTE KABUL ÖDÜLÜ”,The Bank Of New York”KALİTE KABUL ÖDÜLÜ”
 • 2007 yılında İslamic Finance News Dergisi “TÜRKİYE’NİN EN İYİ KATILIM BANKASI
 • ÖDÜLÜ”, Citibank “KALİTE KABUL ÖDÜLÜ, Kariyer.net: “İNSANA SAYGI ÖDÜLÜ”, Eureko Sigorta “TÜRKİYE FİNANSAL ACENTELER ÜRETİM BİRİNCİSİ”
 • 2008 yılında Citibank “KALİTE KABUL ÖDÜLÜ”,The Bank Of New York ”KALİTE KABUL ÖDÜLÜ”, Global Banking and Finance Magazine “TÜRKİYE’NİN EN İYİ KATILIM BANKASI ÖDÜLÜ”, Eureko Sigorta “TÜRKİYE FİNANSAL ACENTELER ÜRETİM BİRİNCİSİ
 • 2009 yılında Citibank “KALİTE KABUL ÖDÜLÜ”, Ekovitrin Dergisinden “YILIN KATILIM BAKASI”, Eureko Sigorta “TÜRKİYE FİNANSAL ACENTELER ÜRETİM BİRİNCİSİ”
 • 2010 yılında Citibank “KALİTE KABUL ÖDÜLÜ”, Ekovitrin Dergisinden “YILIN KATILIM BAKASI”, Eureko Sigorta “TÜRKİYE FİNANSAL ACENTELER ÜRETİM BİRİNCİSİ”
 • 2011 yılında Kariyer.net; “İNSANA SAYGI ÖDÜLÜ”, Global Banking and Finance Magazine”TÜRKİYE’NİN EN İYİ KATILIM BANKASI ÖDÜLÜ, Western Union “EN BAŞARILI KAMPANYA KULLANIMI TÜRKİYE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ”
 • 2012 yılında Kariyer.net: “İNSANA SAYGI ÖDÜLÜ, İslamic Finance News Dergisi “TÜRKİYE’NİN EN İYİ KATILIM BANKASI
 • 2013 yılında World Finance – Islamic Finance Awards (Londra): TÜRKİYE’NİN EN İYİ KATILIM BANKASI ÖDÜLÜ, Citibank “KALİTE KABUL ÖDÜLÜ”, Ekovitrin Dergisinden “YILIN KATILIM BAKASI”, Eureko Sigorta “TÜRKİYE FİNANSAL ACENTELER ÜRETİM BİRİNCİSİ”
 • 2014 yılında Şikayetendex Katılım Bankaları Raporu 2013: “Yılın En İyi Şikayet Yönetimi Yapan Katılım Bankası”, MasterCard Ödülleri “EN HIZLI BÜYÜYEN BANKA ÖDÜLÜ”
 • 2015 yılında World Finance – Islamic Finance Awards (Londra): TÜRKİYE’NİN EN İYİ KATILIM BANKASI ÖDÜLÜ, Citibank “KALİTE KABUL ÖDÜLÜ, Kariyer.net: “İNSANA SAYGI ÖDÜLÜ
 • 2016 yılında Kariyer.net; “İNSANA SAYGI ÖDÜLÜ”, Global Banking and Finance Magazine”TÜRKİYE’NİN EN İYİ KATILIM BANKASI ÖDÜLÜ, Western Union “EN BAŞARILI KAMPANYA KULLANIMI TÜRKİYE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ”
 • 2017 yılında”, Eureko Sigorta “TÜRKİYE FİNANSAL ACENTELER ÜRETİM BİRİNCİSİ”, Citibank “KALİTE KABUL ÖDÜLÜ”
 • 2018 yılında Kariyer.net: “İNSANA SAYGI ÖDÜLÜ”
 • 2019 yılında ise İslamic Finance News Dergisi “TÜRKİYE’NİN EN İYİ KATILIM BANKASI” ödüllerine laik görülmüştür.
İlginizi Çekebilir:  Türkiye Finans Emekli Kredisi

Katılım Bankası Bağlantılı Kuruluşlar Hangileridir?

Türkiye Finans Katılım Bankası ile bağlantılı kuruluşlara baktığımızda denetleyici ve düzenleyici kuruluşlardan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasaları Kurumu, Türkiye Merkez Bankası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı görmekteyiz. Diğer bir yandan ise birlikler de ise Türkiye Katılım Bankalar Birliği bağlantılı kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın Sponsorlukları Nelerdir?

Türkiye Finans Katılım Bankası ülkemizin kültür mirasına sahip çıkarak sahip tarih boyunca sahip olduğumuz geleneklerimiz ve değerlerimizi korumak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için sosyal sorumluluk projelerine katkıdan bulunuyor ve sponsor desteği sağlıyor. Bu sponsorluktan ilki Ülker Sports Arenadır. Kırkpınar yağlı güreş turnuvaları ise Türkiye Finans Katılım Bankacılığı sponsorluğunda gerçekleştirilmiştir. Karanlıkta Diyalog Sergisi de bankanın sponsorluğunda olmuştur. Anadolu Markaları Yarışması, Down Cafe Projesi ve Uluslararası Akdeniz Oyunları da verilen sponsorluklar arasında yer almaktadır.

Türkiye Finans İletişim Kanalları Nelerdir?

Türkiye Finans İletişim Kanalları incelendiğinde;

 • Türkiye Finans’ın Genel müdürlüğü İstanbul’da Ümraniye de bulunmaktadır.Tam adres ise Saray Mahallesi, Sokullu Caddesi Numara:6
 • Genel müdürlük telefon numarası ise şu şekildedir:0216 676 20 00
 • Türkiye Finans kep adresine baktığımızda [email protected]
 • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş mersis numarası ise:0068006387095226
 • Genel Müdürlük faks adresi:0216 676 29 05
 • Türkiye Finans EFT kodu 206 dır
 • Müşteri hizmetleri telefon numarası ise 0850 222 22 44 numaralı telefondur.Bu numara tamamen ücretsiz bir hat olup müşteriler 7-24 müşteri hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.
 • Türkiye Finans Para Yatırma İşlemi
 • Türkiye Finans Kredi Hesaplama Tablosu

 • Türkiye Finans Müşteri No Nasıl Öğrenilir?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.