2021 Türkiye Finans Para Transferi Ücreti Ne Kadar?

28.01.2021
474
A+
A-
2021 Türkiye Finans Para Transferi Ücreti Ne Kadar?

Türkiye Finans para transferi, tüm bankalar için ortak olarak belirlenen asgari ücretler üzerinden yapılır. Asgari ücretler bütün bankalar için aynıyken, her banka farklı hizmet ücretleri ile işlem ücretlerinde değişikliğe gidebilir. Türkiye Finans para transferi için uygulanan yöntemler şunlardır:

 • Havale,
 • Hesaptan hesaba havale,
 • Hesaptan isme havale,
 • EFT,
 • Geç EFT,
 • Günlük EFT,
 • İsimden isme EFT,
 • Hesaptan isme EFT.

EFT İşlem Ücretleri

EFT ücretleri, havale işlemine göre daha fazladır. Havale işleminde tek banka işlemi varken, EFT işlemi için iki ayrı banka kullanılmaktadır. Bu sebeple, bu işlem üzerinden iki banka da komisyon ya da işlem ücreti talep eder. Türkiye Finans Bank EFT ücretleri şöyledir:

 • Şube üzerinden yapılan EFT işlemlerinde, 1000 liraya kadar olan işlemler için 5 lira, 1000 lira ve 50 bin lira arasında olan işlemler için 10 lira, 50 bin lira ve üzerinde olan işlemler için ise 100 lira işlem ücreti kesilir.
 • Uygun EFT saatlerinin dışında yapılan geç EFT işlemlerinde, işlem şube üzerinden gerçekleştiriliyorsa, 1000 liranın altına olan işlemler için 7,5 lira, 1000 lira ve 50 bin lira arasında olan işlemler için 12,5 lira ve 50 bin liranın üzerinde olan işlemler için 150 lira işlem ücreti talep edilir.
 • Bankadan yapılan EFT işlemlerinde, ATM hizmetleri, mobil uygulama ya da internet bankacılığı kullanılıyorsa herhangi bir işlem ücreti talep edilmemektedir.

Havale İşlem Ücretleri

Havale işlem ücretleri, bankalar için ortak bir şekilde belirlenen alt limit üzerinden derecelendirilir. Havale işlemi, aynı bankaya ait iki hesap arasında yapıldığı için, diğer para transferi yöntemlerine göre daha düşük ücretler üzerinden değerlendirilir. 7 gün 24 saat boyunca istenilen bir zamanda gerçekleştirilebilen havale işlemleri, EFT işlemleri gibi belli zaman aralıklarıyla sınırlandırılmaz. Türkiye Finans havale ücretleri şunlardır:

 • Bankanın şubeleri üzerinden gerçekleştirilen hesaptan hesaba yapılan havale işlemlerinde, 1000 liranın altında işlemlerde 2,5 lira, 1000 lira ve 50 bin lira arasında olan işlemlerde 5 lira, 50 bin lira ve üzerinde olan işlemlerde 50 lira işlem ücreti talep edilir.
 • Bankanın şubelerinden yapılan havale işlemlerinde, hesaptan isme yapılan para transferinde, 1000 liraya kadar olan işlemler için 2,5 lira, 1000 lira ve 50 bin lira arasında yapılan işlemler için 5 lira, 50 bin ve üzerinde yapılan işlemler için ise 50 lira işlem ücreti talep edilir.
 • Bankada yapılan havale işlemleri için kullanılan yol, mobil uygulama, internet bankacılığı ya da ATM hizmetleri ise, bankadan herhangi bir işlem ücreti talep edilmemektedir.
İlginizi Çekebilir:  Türkiye Finans İhtiyaç Finansmanları Nelerdir?

EFT İşlemi İptali

EFT işlem iptali için bankayla iletişime geçilmesi gerekmektedir. Yapılan EFT işlemi sonucunda gönderilen para karşı tarafın hesabına geçmediyse ve işlem onaylanmadıysa, işlem kolay bir şekilde iptal edilir. Verilen EFT talimatı, internet bankacılığı, mobil uygulama ya da telefon hattı kullanılarak iptal edilebilmektedir. EFT işlem talimatı, işlem saatleri dışında yapıldıysa ve EFT işlemi ertesi güne kaldıysa, ertesi gün sabah 08.00’a kadar iptal işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

EFT İşlemi Neden Gerçekleşmez?

EFT işleminin gerçekleşmemesi, girilen hatalı bilgilerden kaynaklı olabilmektedir. EFT para transferi, EFTT işlem saatleri içinde yapıldıysa, en geç yarım saat içinde diğer hesaba para geçmesini sağlamaktadır. EFT işlemi yapılırken, alıcı adı ve soyadı doğru bir şekilde girilmeli ve bankanın şube ve ilçe kodu hatasız bir şekilde kodlanmalıdır. Eğer tüm bilgiler doğru bir şekilde girildiyse, hata karşı tarafın bankasından kaynaklı olabilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.