Turknet Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

19.02.2020
1.467
A+
A-
Turknet Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

2021 Turknet altyapı sorgulaması birkaç dakika içinde internetten yapılabiliyor. Bu yazıda 2021 Turknet altyapı sorgulama için neler yapılabilir, Turknet internet ve telefon hatları nasıl bilgi alınabilir konuları anlatılmaktadır.

2021 Turknet Altyapı Sorgulama

2021 Turknet altyapı sorgulaması yapmak isteyen vatandaşın takip etmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Altyapı sorgulaması yapmak isteyen vatandaş ilk önce Turknet resmi web sitesine giriş yapar.
 • Daha sonra ekranda açılan sayfada Turknet resmi web sitesi üzerinde Turknet altyapı sorgulaması için 2 seçenek bulunur. Sorgulama ile ilgili seçenekler şunlardır:
  • Telefon numarası ile 2021 Turknet altyapı sorgulama
   • Bu bölümde sorgulaması yapılacak telefon numarası yazılır.
  • Adres bilgisi ile de 2021 Turknet altyapı sorgulaması yapılır. Bu basamaklara giriş yapılması gereken bilgiler şunlardır:
   • Sorgulama yapılacak numaranın bulunduğu il,
   • Sorgulama yapılacak numaranın bulunduğu ilçe,
   • Sorgulama yapılacak hattın bulunduğu mahalle,
   • Sorgulama yapılacak hattın bulunduğu sokak,
   • Sorgulama yapılacak hattın bulunduğu apartman numarası,
   • Sorgulama yapılacak hattın bulunduğu apartman daire numarasıdır.

2021 Turknet Altyapı Sorgulama Ve Paketler

2021 Turknet altyapısı sorgulandıktan ve bulunulan adresin aktif altyapıda olduğu anlaşıldıktan sonra Turknet tarafından abonelere hazır paket halinde teklif sunulur.  Sözgelimi aktif altyapıda olup 10 Mbps’lik bir pakette tanımlandığında Turknet tarafından kullanıcıya tanınan ayrıcalıklar şunlardır:

 • Turknet internet abonesi kendisine kota konmadan sınırsız internet kullanımı hakkında sahiptir.
 • 10 Mbps yüksek hız aktif alt yapıda olan Turknet abonelerine 100 Mbps’e kadar download 100Mbps’e kadar upload tanımlanıyor.
 • Turknet kullanıcısı internet paketi aldığı takdirde herhangi bir taahhüde girmez. Yani Turknet abonesi internet hattının istediği zaman iptal edebilir. Böyle bir durumda herhangi bir ek ödeme yapmasına gerek yoktur.
 • Turkent abonesine internet kullanımının yanı sıra her yöne de ücretsiz 1000 dakika konuşma hakkı tanımlanır.
 • Kullanıcının online işlemler mobil uygulama ve hızlı işlem hattı üzerinden destek alır. Yani Turknet abonesi herhangi bir konuda bilgi almak istediği zaman ve telefon hattında bekleme yerine, online işlemeler mobil uygulama ve hızlı işlem hattı üzerinden çok daha hızlı destek alabilir.
İlginizi Çekebilir:  Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

2021 Turknet Altyapı Sorgulama Arkadaşını Getir Kampanyası

2021 Turkcell internetin arkadaşını getir kampanyası bütün üyeler için devam ediyor. Bu kampanya ile Turknet kullanıcıları oluşan her yeni abonelik için 1 ay ücretsiz özgür iletişim kullanım hakkı kazanıyor.

2021 Turknet Altyapı Fiber İnternet ve DSL İnternet Karşılaştırması

2021 Turknet altyapısında hızla fiber optik yapısını yaygınlaştırıyor. Fiber optik ile DSL karşılaştırıldığında ortaya çıkan farklılıklar şunlardır:

 • Fiber optik hatları bakır değildir. Oysaki telefon hatları ağırlıklı olarak bakırdan yapılır. Verilerin bakır üzerinden ulaşımı fiber optik sistemlerde olduğu kadar hızlı değildir.
 • Aranan özellik hız olduğu takdirde rahatlıkla söylenebilecek olan fiber optik internet hızının kesinlikle DSL’den daha fazla olduğudur. Ayrıca fiber optik internet en son teknoloji olup DSL internetten daha güvenlidir.
 • DSL hızı pek çok farklı faktörden etkilenir. Bunlardan bazıları şunlardır:
  • Güç kesintileri,
  • Güç hatlarına yakınlık ve
  • İnternet servis sağlayıcıdan uzaklık vb.
 • Oysaki fiber optik internet elektriğe dayanmaz, bu yüzden de elektrik kesintileri ve elektrik kaynaklarına olan uzaklık internet bağlantısı ve hızı üzerinde herhangi bir etki yaratmaz.

2021 Turknet Kurulum Hizmet Ücreti

2021 Turknet abonelerine kurulum desteği veriyor. Eğer gerekli ise Turknet elemanları kullanıcılarının ev adreslerine kadar giderek kurulumu sağlıyorlar

Bağlantı yapılması istenen evde daha önceden bağlantısı yapılmış internet ve telefon hizmeti bulunmuyor ise kurulum hizmeti 99 TL, eğer ödeme kart ile yapılacak ise alınacak ücret 66 TL olarak belirlenmiştir.

2021 Turknet Müşteri Hizmetleri Saha Ekibi

2021 Turknet saha ekibi Turknet abonelerine hat kurulum aşamasında yardımcı olurlar. Bu ekibin arıza vb. teknik destek verme yetkisi yoktur.  Bunun dışında teknik problemler destek alınmak istendiği takdirde saha ekipleri Türk Telekom firması ekipleri ile koordineli çalışılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor Mu?

Turknet Müşteri Hizmetleri Alt Yapı Arıza Desteği

2021 Turknet müşteri hizmetleri aranarak arıza kaydı bırakıldıktan sonra ilgili problemle en hızlı şekilde ilgilenilir. Teknik arıza aramasından sonra Turknet ekibi tarafından verilen süre verdiği süre 3 iş günüdür. Turknet müşteri hizmetleri hattı 0 850 288 28 28 ‘dir.

Zaman zaman arızalar alt yapı probleminden kaynaklanır. Bu gibi durumlarda Turknet müşteri hizmetleri altyapı desteği sağlanması için konu ile ilgili resmi kurumlar ile iletişim kurar. Böylece sorunun en kısa sürede çözülmesi sağlanır.

Turknet İnternet/ Telefon Hattı Nakil Basamakları

Abone isteği doğrultusunda Turknet telefon ya da internet nakli yapılabilir. Bu hizmetin verilebilmesi için aranan tek şart taşınılan yerde telefon altyapısı olmasıdır.

Hat taşınmasında önemli bilgiler şunlardır:

 • Nakil yapılan her hat için 66 TL nakil ücreti alınır. Bu ücret kullanıcının ilk faturasına yansıtılır.
 • Hat taşınması sırasında il değişikliği yapılıyor ise taşınan numara değiştirilir. Nakliye İstanbul içinde bir yakadan diğer yakaya ( Anadolu yakasından Avrupa yakasına ya da tam tersi) yapılırsa yine nakledilen numara değişir.
 • Nakil işlemleri Turknet tarafından en geç 7 gün içinde bitirilir.
 • Kurulum işlemi talebi yapılmasından sonra için Turknet müşteri hizmetleri 0 850 288 28 28 numaralı telefondan talepte bulunan aboneyi arar ve kurulum için randevu alır. Kurulum yapılmasını takip eden saatler içinde aynı gün aboneler tarafından internet hizmeti alınmasına başlanır.
 • Bu işlemler sırasında bağlanan internet /telefon paketine ait ek ücretler kullanıcıya ibraz edilen ilk faturaya yansır.

Turknet Müşteri Hizmetleri Fatura Kesim Tarihi ve Adil Kullanım Kotası

Turknet fatura kesim tarihi ve Adil Kullanım Kotası aynı gün sıfırlanmaz. Turknet fatura kesim tarihi her ayın 1. Günüdür. Adil kullanım kotası sıfırlanması, internet hizmetinin bağlandığı gün üzerinden hesaplanır ve her abone için farklıdır. Sözgelimi 7. Ocakta internet hizmeti bağlanan birisi için Adil Kullanım Kotası sıfırlanma günü 7. Şubat olacaktır. Bu nedenle kullanıcılar, faturalarının kesildiği ve ödemeleri düzenli olduğu halde adil kulanım kotasının sıfırlanmadığından buna bağlı olarak da yavaş bağlanma problemi yaşadıklarından şikayet edebiliyorlar.

İlginizi Çekebilir:  SGK’dan Cenaze Parası Nasıl Alınır?

Asıl mesele fatura kesim tarihi ile adil kullanım kotası sıfırlanma gününün aynı olmamasından kaynaklanır.

2021 Turknet İnternet Paketi Değiştirilmesi

Turknet kullanıcılarına internet paketi olarak ayda 75.99 TL’lik bir hizmet sunmaktadır. Bu paket ile yukarıda da belirtildiği gibi en yüksek hızda internet ve her yöne 1000 dakika sabit telefon hizmetinden yararlanılır.

Eğer Turknet kullanıcısı daha önceden farklı bir pakete abone ise paketini değiştirmek için takip etmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • İnternet paketi değiştirmek isteyen kullanıcı Turknet resmi web sitesine giriş yapar.
 • Daha sonra bu site üzerinden Online işlemler yazısı tıklanır.
 • Bundan sonraki aşamada ekranda açılan sayfada solda yer alan menüden ‘’Tarife Kullanım’’ başlığına tıklanır
 • En son basamakta ‘’Tarife Kullanım’’ başlığı altında yer alan ‘’İnternet Paketini Yükselt’’ yazısına tıklanarak işlem yapılabilir.

2021 Turknet altyapı sorgulama ve diğer Turknet teknik konuları hakkındaki güncel bilgiler bunlardır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.