TYP Başvuru Şartları Nelerdir, Nerelerde Çalışılır?

07.03.2020
881
A+
A-
TYP Başvuru Şartları Nelerdir, Nerelerde Çalışılır?

TYP ile işsizlik sorununun azaltılması amaçlanmaktadır. TYP ile iş müracaatında bulunmak isteyenler için üniversiteden mezun olma gibi bir şart bulunmamaktadır.

TYP Koşulları Nelerdir?

TYP kapsamında iş başvurusunda bulunmak isteyenlerden istenen şartlar şu şekildedir.

 • TYP programı İŞKUR’a ait bir programdır. Bu sebepten dolayı adayların öncelikle İŞKUR’a kayıt olmaları gerekmektedir. Bunun için ilçelerde yer alan İŞKUR müdürlüklerine T.C. kimlik belgesi ile müracaat edilmesi gerekir. Buna ek olarak TYP’ye başvurmak için herhangi bir sigortalı işte çalışılmaması şartı vardır.
 • Programa başvuruda bulunacakların 18 yaşından büyük olması şartı vardır.
 • Emekli olan vatandaşların TYP başvurusu geçerli değildir. Bununla birlikte herhangi bir sebepten dolayı malul maaşı alanların da başvuruları geçersizdir.
 • Müracaat edenlerin eğitim hayatının devam etmemesi gerekir. Örgün ya da önlisans programlarından birine kayıtlı olanlar TYP’ye başvuruda bulunamaz.

TYP Çalışma Şartları

TYP ile meslek edinenler için haftada 45 saat çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Çalışanların aldıkları maaş asgari ücrettir. Her sene yapılan asgari ücret zamları ile maaşlar yıllık olarak değişmektedir. Adaylar işe başlamadan önce kura ile seçilebildiği gibi liste tekniği kullanılarak da seçilebilir.

TYP İle Nerelerde Çalışılır?

TYP programında aşağıda yer alan kurumlarda ya da alanlarda çalışmak mümkündür. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Adaylar çevre temizliğinde yer alabilir. Bu temizlik kapsamına açık havada temizlik ya da binaların temizliği girebilir.
 • Alt yapıda meydana gelen hasarların yapılmasında ve bu hasarların belirlenmesinde çalıştırılmak üzere personel alımı yapılmaktadır.
 • Okullarda her türlü tamirat ya da düzen işlerinden sorumlu personeller program kapsamından seçilebilmektedir.
 • Müzelerde ya da tarihi yerlerde eşyaların düzenlenmesinde ya da korunmasında personeller çalışmaktadır. İŞKUR yayınladığı ilanlar doğrultusunda bu alanlara personel alımını TYP ile yapabilmektedir.
 • Ormanlarda ya da sokaklarda ağaçlandırma çalışmaları için personel alımları gerçekleşmektedir.
 • Milli ve normal parkların düzenlenmesinde ve bakım yapılmasında çalışacak personeller TYP kapsamından seçilebilmektedir.
 • Özellikle yüksek arazilerde toprak kaymasına karşı önlemler alınmasında ve bu önlemlerin uygulanmasında TYP programındaki personeller rol oynamaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Allianz Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

TYP İşlemleri Nasıl Yapılır?

TYP müracaatında bulunacaklar ya da bununla ilgili sorgulama yapacaklar öncelikle tarayıcılarından “https://esube.iskur.gov.tr/” internet adresine giriş yapmalıdır. Bu ekranda aşağıda yer alan bilgiler istenmektedir.

 • TYP numarası eksiksiz bir şekilde girilmelidir.
 • Uygulama sekmesine tıklanarak hangi alanda istihdam sağlanacaksa o alan seçilmelidir.
 • Başvuruda bulunulan tarih bilgisi girilmelidir.
 • Başvuruda bulunulmak istenilen il ve ilçenin ne olduğu seçilmelidir.
 • TYP’nin hangi tarihte başladığı ve hangi tarihte sona erdiğinin bilgisi girilmelidir.

TYP Neden Önemlidir?

TYP’nin sağladığı faydalar arasında öncelikle iş arayanların ve bulamayanların maddi açıdan sıkıntıdan kurtulması yer almaktadır. Özellikle üniversite mezunlarının İŞKUR’a talepleri çok fazladır. İŞKUR bu ve benzeri programları ile gençlerin istihdam sağlamasını amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra programın amacı iş disiplinini zaman içerisinde yok olmasını engellemektir. Ayrıca yapılan ve genişletilen iş sahaları ile birlikte personel ihtiyaçları da ortaya çıkmaktadır.

Çevre bakımı, temizlik, hijyen gibi konular daha fazla personelin ihtiyaç olduğu alanlardır. İŞKUR TYP kapsamında aynı zamanda bu alanlardaki düzen ve disiplini sağlamayı amaçlamaktadır. Program ömür boyu süren bir program değildir. Bu sayede her işsiz insan bir süre bu programdan yararlanma şansını elde edebilmektedir. TYP’ye bir kez başvuruda bulunanlar ikinci kez başvuruda bulunabilir. Fakat bunun için aradan belirli bir sürenin geçmesi gerekir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.