Uzlaştırmacı Olma Şartları Nelerdir, Ne Kadar Kazanır?

07.03.2020
3.262
A+
A-
Uzlaştırmacı Olma Şartları Nelerdir, Ne Kadar Kazanır?

Uzlaştırmacı olabilmek için başta T.C vatandaşı olmak gerekir. Uzlaştırmacı olarak çalışanlar müşavirlerin yanında çalışabildiği gibi serbest olarak da çalışabilir.

Uzlaştırmacı Olmak İçin İstenen Koşullar

Uzlaştırmacılık mesleğinde yerine getirilmesi gereken birtakım şartlar yer alır. Bu şartlar aşağıda şu şekilde yer almaktadır.

 • Ehliyeti olmayanlar uzlaştırmacı olarak başvuruda bulunamaz. Bununla birlikte bu ehliyetin tam ehliyet olması gerekir.
 • Avukatlardan uzlaştırmacılık mesleğini tercih edeceklerin baroda kayıtlı olmaları gerekir.
 • Genellikle Hukuk Fakültelerinden mezun olanlar bu mesleği seçse de ilgili dersleri alan adaylar da bu meslek için başvuruda bulunabilir.
 • Adam öldürme, vb. gibi kasten yapılan herhangi bir olaydan suçu olanlar ve bu sebepten dolayı hapis cezası almış olanların başvuruları kabul edilmez.
 • Özellikle terör örgütü başta olmak üzere bölücü örgütlere katılmış olanların başvuruları geçersizdir.
 • Uzlaştırmacılık ile ilgili eğitimler yer alır. Bu mesleği seçeceklerin kurslara katılmaları zorunludur.
 • Uzlaştırmacılık mesleği için sınavlar yapılmaktadır. Mesleğe başvurunun kabul olması için sınavdan minimum olarak 70 alınması gereklidir.

Uzlaştırmacılık İçin Gerekli Bölümler

Uzlaştırmacı olmak isteyenlerin mezun olmaları gereken fakülteler şu şekildedir.

 • Adaylar Hukuk Fakültelerinden mezun olabilirler.
 • Adaylar Siyasal Bilgiler Fakültelerinden mezun olabilirler.
 • Adaylar İşletme Fakültelerinden mezun olabilirler.
 • Adaylar İktisat Fakültelerinden mezun olabilirler.

Uzlaştırmacılık Mesleğinde Alınan Eğitim

Uzlaştırmacılık için alınması gereken dersler şu şekildedir.

 • Adayların anayasa hukukunu bilmeleri gerekir.
 • Adayların ceza hukukunu bilmeleri gerekir.
 • Adayların ticari hukuku bilmeleri gerekir.
 • Adayların borç hukukunu bilmeleri gerekir.

Üniversitelerdeki eğitimin yanı sıra kurslar olarak eğitim veren kurumlar da vardır. Bu kurumların tam listesi Adalet Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer almaktadır. Liste her sene güncellenmektedir.  Verilen eğitimin toplam süresi 48 saattir. Bu eğitim 12 ve 36 saat olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Uzmanlaştırmacı olarak çalışmaya başlayacaklar için çalışma yerlerinden bir tanesi kamu kuruluşlarıdır. Bunun yanı sıra iki tarafın uzlaşması için adliyeler de tercih edilebilir. Fakat bu meslekte kesin bir çalışma yeri yoktur. Dileyenler uygun gördükleri her yerde çalışma ortamı sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir:  En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

Uzmanlaştırmacılar Ne Kadar Kazanır?

Uzmanlaştırıcı olarak çalışanların aldıkları ücretler 400 TL ile 2000 TL arasında değişim göstermektedir. Bu ücretin belirlenmesinde tarafların sonunda uzlaşıp uzlaşmadıkları etkilidir. Bununla birlikte kaç kişinin uzlaşmasının sağlanacağı da alınan ücretin belirlenmesinde etkili faktörler arasındadır.  Meslekte aylık düzenli bir gelir söz konusu değildir. Avukatlık mesleğinde olduğu gibi davanın kazanılması sonucunda belirli bir miktar komisyon alınmaktadır. Burada davanın maddi açıdan büyüklüğü sonucunda kazanılan gelir de daha fazla olmaktadır.

Uzlaştırmacılıkta Aranan Özellikler Nelerdir?

Uzlaştırmacı olarak çalışmak isteyen adaylarda aranan en önemli özellik ikna kabiliyetinin yüksek olmasıdır. Meslek iki tarafı da orta noktada ikna ederek iki tarafın da isteklerini yerine getirmeyi sağlamaktadır. İkna kabiliyeti düşük olanlar meslekte başarısız olurlar. Bunun yanı sıra sürekli sosyal bir ortamda bulunulmasından dolayı insan ilişkilerinin de çok iyi olması gerekir. Kendini ifade etme ve ifade edilenleri anlama özelliği mesleğin temel gereklilikleri arasında yer alır.

Uzlaştırmacı olacaklar aynı zamanda planlı ve programlamalı çalışmalıdır. Bazı mesleklerde olduğu gibi işin aksatılması durumunda telafisi mümkün olmayan zamanlar yer alır. Belirlenen randevulara zamanında gidilmeli ve zaman yönetimine son derece hakim olunmalıdır. Ayrıca işlerin de sabırlı bir şekilde sürdürülmesi gerekir. Uzlaştırma yaparken sabırsız olunması durumunda iki taraf da uzlaşmaktan vazgeçebilir. Bu yüzden irade çok önemlidir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.