Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

27.02.2020
6.289
A+
A-
Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

Alanında uzmanlaşmış doktorların maaşları pratisyen hekimlerin maaşlarına göre daha yüksektir. Bu yüzden uzman doktor maaşları cerrahi alanlara göre farklılık gösterir.

Devletteki Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

Devlette görevini sürdüren uzman doktorların aldıkları ücretler şu şekildedir.

 • Üniversiteden yeni mezun olup ataması yapılan doktorlar ortalama olarak 8000 TL alır.
 • Doktorluk mesleğinde yaklaşık 5 yıl boyunca devlette çalışmış bir doktor 8250 TL maaş alır.
 • Devlette 15 yıl boyunca hizmet vermiş olan doktorun aldığı maaş 5 yıl çalışan doktordan yaklaşık olarak 500 TL daha fazladır.
 • Devlette 25 yıl ve üzeri çalışan doktorlar 10. 000 TL üzeri maaş almaktadır.

Beyin Cerrahlarının Kazancı

Beyin cerrahi alanında uzmanlaşmış doktorların aldıkları maaş ortalama olarak 16.000 TL civarındadır. Bu rakam devlette çalışan doktorlar için geçerlidir. Özel hastanelerde çalışan doktorlar yaptıkları her ameliyat için hastalarından daha fazla ücret alır. Bunun yanı sıra beyin cerrahının aldığı maaşa karşılık yaptığı görevler şu şekildedir.

 • Beyinle ilgili her türlü hastalıkların teşhisini koymak ve buna bağlı olarak uygun tedavi yöntemini belirlemek,
 • Uygun görüldüğünde beyni ameliyat etmek,
 • Beyinle ilgili çekilen tomografi ve röntgen sonuçlarını incelemek.

Anestezi Uzmanlarının Kazancı

Anestezi alanında uzmanlaşmış doktorların maaşları devlet hastanelerinde 15.000 TL civarındadır. Bu rakam görev yapılan bölgede farklılık gösterir.  Alanında uzun yıllar boyunca çalışmış anestezi uzmanı ise 18.000 TL civarında maaş alır. Anestezi uzmanı olabilmek için tıp eğitiminin ardından anestezi alanında uzmanlaşmak gerekir. Anestezi doktorlarının görevi ameliyata girecek hastalar için uygun dozda narkoz almalarını sağlamaktır.

TUS İle Uzmanlaşma

Tıpta uzmanlık sınavı 6 yıllık eğitimlerini tamamlayan ve kendilerine bir alan seçip bu alanda uzmanlaşmak isteyen mezunların girdiği bir sınavdır. Sınav kazanıldıktan sonra alınması gereken eğitim 5 yıldır. TUS’ta temel bilimler ve tıp bilimler olmak üzere iki farklı kısım bulunur. Bu iki kısımda da başarılı olunması gerekir. Sadece tıp mezunlarının girmeye hak kazandığı kısım klinik sınavıdır. Diğer bölümlerden mezun olanlar temel bilimler sınavına girebilir.

İlginizi Çekebilir:  Ehliyet Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

Sınavda tıp eğitimi boyunca üniversitelerde görülen derslerden sorular gelmektedir. Sınavda alınan puanlara göre sıralama yapılır. Tercih döneminde de bölümleri tercih edenlerin sıralaması göz önüne alınarak yerleştirme yapılır.  TUS tercihlerinde mesleğin icraatının zor olmasından dolayı beyin cerrahisi bölümünün sıralaması diğer alanlara göre daha düşüktür.  Doktorlukta uzmanlaşmak isteyenlerin aynı zamanda yabancı dil sınavına da girmesi gerekir. Bu sınavda da kabul alınması için alınması gereken en düşük puan 50’dir.

Hangi Alanlarda Uzmanlık Elde Edilir?

Tıpta uzmanlaşmak isteyenler için alanlardan bazıları şu şekildedir.

 • İç hastalıklara ilgi duyan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenler hematoloji, gastroentoloji, onkoloji, vb. gibi alanlarda eğitim alarak uzmanlaşabilir.
 • Kalp hastalıkları alanında kendini geliştirmek isteyenler kardiyoloji alanına yönelmelidir.
 • İleride çocukların sağlığı ile ilgili çalışmalar yapmak isteyen ve kendini çocuk hastalıklarının tedavisine adamak isteyenler çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında eğitim almalıdır. Buna ek olarak çocuk psikiyatrisi bölümü de bulunur. Bu alan da diğerinin farklı olarak ayrı bir uzmanlık alanıdır.
 • Kadın hastalıkları da uzmanlık alanlarındandır. Bu alanın çalışma kısımları arasında kadın hastalıkları, anne ve bebek sağlığı, doğum olayları, vb. gibi durumlar yer alır.
 • Sporcuların tedavisine bakmak ve bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için spor hekimliği vardır. Askeri alanda çalışanların ve sporcuların her türlü sağlık olaylarından sorumlu bu alanda uzmanlaşmak isteyenler diğer alanlardaki gibi 5 yıl uzmanlık eğitimi almalıdır.
 • Subay Maaşları Ne Kadar?
 • Savcı Maaşları Ne Kadar?

 • Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. layrim dedi ki:

  emre kafandan sallamışsın yeni mezun doktorun aldığı maaş 6250 tl .
  uzmanlığını almış olsan bile devlette alacağın max maaş beyin cerrahisi ve genel cerrahide bile 12 bin
  bunu okuyup doktorluğa özenmeyin beyin cerrahının 7 günün 5 gününde nöbet tutması gece yarısı ücretini almadığı nöbete çağrılması asistanlık ve uzmanlık yıllarında bile çoğu nöbet saatlerinin 36 saat gibi insan dışı saatler olması ve en önemlisi insanların asla kıymet bilmeyecek olup doktorlara şiddet ve hakareti hak görmeleri…
  böyle bir ülkede doktor olmak özelde alacağın 15 k maaş için bile çekilmez ykssi tusu tıpdili cabası