Uzman Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

08.03.2020
1.070
A+
A-
Uzman Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

Uzman maaşları 4 bin 452 TL ile 4 bin 791 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu uzman maaşları miktarı uzman çavuşların daha önce tecrübesi olmaması halinde geçerli oluyor. Özellikle görev yapılan yerin neresi olduğu maaş miktarını önemli ölçüde etkiliyor. Doğu illerinde görev yapan uzman çavuşlara ek ödeme yapılıyor. Bu durum görev tazminatı olarak adlandırılıyor. Meslek sınıfı, hangi görevlerin yapılması gerektiği, kıdem gibi durumlar da maaş miktarını etkileyen önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Uzman Çavuşların Görevleri Nelerdir?

Uzman çavuş görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Araç bakım onarım hizmetlerine katılmak,
 • Subay ve astsubaylar ile erler arasında olan iletişimi düzenlemek,
 • Nöbet hizmetlerini düzenlemek,
 • Yerleşkenin güvenliğini sağlamak,
 • Muhabere görevlerini yerine getirmek,
 • Düşmanlarla mücadele etmek,
 • Nişancı ya da sürücü olmak.

Uzman cavuçlar Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde görevlerini yerine getirmekle yükümlü olan kişilerdir. Yurt güvenliğini sağlamak bu kişilerin temel görevleri arasında yer alır. Uzman çavuşların hangi kuvvet komutanlığında bulundukları ya da bulundukları sınıflar sorumlulukların değişmesi anlamına gelir.

Kimler Uzman Çavuş Olabilir?

Uzman çavuş olmak isteyen kişilerin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Kişiler eğitim olarak en az lise ya da buna denk okullardan mezun olmalılardır. Kişilerin çavuş rütbesi ile askerlik yapması halinde de uzman çavuşluk mümkün olmaktadır. Uzman cavuş olmak isteyen kişilerin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hazırlanmış olan başvur formunu doldurmaları gerekmektedir. Uzman çavuşların tamamlamaları gereken belli sınavlar ve mülakatlar bulunmaktadır. Ardından başvuru yapan kişiler eğitime alınırlar. Eğitimlerden başarı ile geçen kişiler uzman çavuş olmak için hak kazanmış olur. Uzman çavuş olmak isteyen kişiler için bir diğer yol ise bu kişilerin uzman on başı olmaları ve ardından uzman çavuşluğa geçiş yapmalarıdır.

İlginizi Çekebilir:  Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Uzman Çavuş Olmak için Şartlar Nelerdir?

Uzman çavuş olmak için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Terhis edildikten 3 yıl içinde başvuruda bulunmak,
 • Sabıka kaydı olmamak,
 • 26 yaşından gün almamış olmak,
 • En az ilk öğretim mezunu olmak,
 • Askerliğe engel sağlık sorunu bulunmamak.

Neredeyse her sene bu şartları taşıyan kişiler arasından uzman çavuş alımı yapılmaktadır. Yukarıda şartları sağlayan kişiler İç işleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından düzenlenecek olan spor testine katılım gösterirler. Uzman jandarma çavuşlar için ayrıca güvenlik soruşturması yapılır. Bu soruşturmada sonucun temiz çıkması gerekir. Yapılan duyuru ile, kişi uzman çavuşluğa başlayabilir.

Uzman Çavuş Olarak Görev Yapan Biri Astsubay Olabilir mi?

Uzman çavuş olan birinin astsubay olması mümkündür. Ancak kişilerin belli şartları yerine getirmeleri gerekir. Örneğin kişilerin uzman erbaş olarak en az 1 sene boyunca görev yapmaları gerekir. Başvuru sırasında kişinin 28 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Ayrıca kişilerin astsubay meslek yüksek okulunda verilecek olan eğitimden başarı olması da gerekecektir. Başvuru yapan adaylar için disiplin, ahlak, bilgi ve genel kültür anlamında yeterli olmaları beklenmektedir. Kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığına ilgili komisyon karar verecektir.

Uzman Çavuşlar Ne Zaman Göreve Başlar?

Uzman çavuş olan birinin göreve başlaması için ilk olarak gerekli eğitimleri tamamlaması ve sınavlardan başarı olması gerekmektedir. Uzman onbaşı olarak göreve başlayan kişiler 1 sene görevde kalmaları halinde uzman çavuş olarak görevlerini yapmaya devam ederler. Genellikle kara kuvvetleri komutanlığında uzmanların alımı yapılırken deniz kuvvetleri ve hava kuvvetleri için de uzman çavuşlar görev yapabiliyor. Ancak kişilerin görev yapabilmeleri için vücutlarının çeşitli yerinde yara izi, ameliyat, dikiş izi dövme bulunmaması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Çiftçi Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.