Vaiz Maaşları Ne Kadar?

27.02.2020
1.877
A+
A-
Vaiz Maaşları Ne Kadar?

2021’de vaiz maaşları gelen zamlarla birlikte vaizler enflasyona göre yeni ücretlerini Ocak ayında almaya başlayacaktır. Bu sene vaizlerin maaşları Diyanet İşleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Vaiz maaşları artmasında aynı zamanda çalışma süreleri de etkilidir. Uzun süre bu mesleği icra edenler yeni başlayanlara göre daha fazla ücret alır.

Vaiz Ücretleri

Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından camilerde görevlendirilen vaizlerin aldıkları maaşların miktarı 2021 yılında artmaktadır. 6 ayda bir vaizlerin maaşlarına piyasanın durumuna ve asgari ücretin artmasına göre zamlar yapılmaktadır. Ocak ayında vaizlerin alacakları ücretin miktarı net olarak 4 Bin 74 TL olarak ayarlanmıştır. Bu miktar ile vaizler 6 ay boyunca yeni ücretleri ile mesleklerini icra edebilme hakkını elde eder. 6 ay sonra belirlenen miktarda da yine artmalar görülecektir.

Müezzinler Ne Kadar Alır?

Müezzinler maaşlarında da 2021 yılında artışlar görülmeye başlanır. Bu yıl müezzinlerin alacakları miktar 3 Bin 868 TL olarak yürürlüğe girmektedir. Bu miktarın belirlenmesinde enflasyon oranlarına ve TİS oranlarına bakılmaktadır. Bu yıldan önce müezzinlerin aldıkları maaş ise toplamda 3 Bin 667 TL idi. Yani yaklaşık olarak zamlarla birlikte 200 TL artma meydana gelmiştir.  Bu zam artışının duyurusu Diyanet İşleri tarafından Ocak ayında yapılmıştır.

İmam Olmak İçin Ne Gerekir?

İmam olmada izlenmesi gereken yollar vardır. Bu yolların dikkatli bir şekilde takip edilmesinden sonra Diyanet İşleri Bakanlığı imam olmaya hak kazanmış kişileri camilere atamaya başlar. Aşağıda imam olmada istenilen şartlar ayrıntılarıyla birlikte açıklanmaktadır:

 • İlk olarak İmam Hatip Liselerine gidilerek 4 yıl boyunca başarılı bir şekilde liseyi bitirmek gerekir.
 • Daha sonra en az 2 yıllık İlahiyat Fakültelerinden imamlık alanı ile ilgili bir bölüm bitirilmelidir.
 • Bütün bu eğitimlerin alınmasından sonra adayların DHBT sınavına girmeleri gerekir. Bu sınavdan başarılı bir şekilde sonuç elde etmek için en az 60 puan almak gerekir.
 • Bunun dışında imam olacakların devlete atanmaları için KPSS’ye girmelerinde yarar vardır. Bu sınava girdiklerinde ise yaklaşık olarak en az 50 puan alınması yeterli olmaktadır.
 • Alınan puanlar ile tercih yapılarak camilere imamların gönderilmesi sağlanır. Tercihlerin hemen sonuçlanması için iki sınavdan da baraj puanından yüksek çıkarmak gerekir.
İlginizi Çekebilir:  Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Vaizlik İçin Hangi Şartlara Uyulmalıdır?

Vaiz olmada gerekli görülen şartlar vardır. Bu şartlara uyum sağlandıktan sonra vaiz olma hakkı elde edilir. Aşağıda vaiz olacakların taşımaları gereken özellikler yer alır:

 • İlk olarak KPSS’ye girerek 70 ve üzeri puanın çıkarılması gerekir.
 • Bunun dışında son 3 sene içerisinde herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması ve herhangi bir suçun içerisinde olmamak gerekir.
 • Bununla birlikte İlahiyat Fakültelerinde 4 yıllık ilgili bölümlerin başarılı bir şekilde bitirilmiş olması şartı aranır.
 • Aynı zamanda Diyanet İşleri alanında vaiz olmak isteyenler, daha önceden en az bu alanda tecrübeli ve donanımlı olarak görev almış olmaları gerekir. Böyle bir durum söz konusu değilse, deneyim kazanmak amacı ile Diyanet İşleri’nde personel olarak işe başlamada yarar vardır.
 • Ayrıca vaizlik için girilecek uzmanlık sınavında yüksek puanlar elde etmek gerekir.
 • Bununla birlikte Kuran-ı Kerim ve Arapçanın çok ayrıntılı bir şekilde öğrenilmiş olması gerekir.
 • Vaizlik için erkek adaylara göre yapılan ihtisas kursuna zorunlu bir şekilde erkeklerin katılması talep edilir. Bu kursa katılım gösterilmesinden sonra başarılı bir şekilde kurs tamamlanır ve vaiz olma hakkı elde edilir.
 • Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

 • Psikolog Maaşları Ne Kadar?

 • Polis Maaşları Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.