Vakıf Katılım Altın Alış Satış İşlemi

16.11.2021
8.249
A+
A-
Vakıf Katılım Altın Alış Satış İşlemi

Vakıf Katılım altın alım satım işlemlerinden müşterilerinin karlı yatırımlar yapmasını sağlıyor. Vakıf Katılım altın alış satış işlemleri için düzenlenen altın günleri bulunuyor. Altın günleri Vakıf Katılımın resmi web sitesinde ilan edilir.

Vakıf Katılım Altın Alış Satış ve Altın Günleri

Vakıf Katılım altın günlerinde müşterilerinin ziynet altını, külçe altın, çeyrek altın, tam altın vb. altınları alır. Bu altınları müşterilerinin altın hesabına yatırır. Bu hesap üzerinden müşteriler altınlarının değer kazanması için zamanı kullanıyorlar. Aynı zamanda da düzenli olarak birikim yapmaya başlıyorlar.

Vakıf Katılım bahse konu ziynet altınlarının değerini hesaplar. Altınların toplam değeri üzerinden yapılan hesap uyarınca, 24 ayar üzerinden değeri belirlenir. Hesap sonucu bulunan tutar müşterinin hesabına 24 ayar üzerinden yatırılır.

Vakıf Katılım Altın Alış Satış ve Altın Katılma Hesabı

Vakıf Katılım altın katılma hesabı müşterilerine hem birikim yapma, hem de altın üzerinden elde edilen kar payı ile kazanç elde etmesini sağlar. Altın katılım hesabı özellikleri şunlardır:

 • Vakıf Altın Katılma hesabı için bankanın belirlediği en düşük miktar 50 gramdır.
 • Vakıf Altın Katılma hesabı için uygulanabilecek en az vade süresi 91 gündür.
 • Vakıf Altın Katılma hesabı vade sonunda, hesaptaki altınlar üzerinden kar payı elde edilir.
 • Vakıf Altın Katılma hesabında bulunan altınların saflığı 995/1000 ‘dir. Vakıf Katılım müşteriye ödeme yapacağı zaman hesaplamalarını, bu saflık derecesi üzerinden
 • Vakıf Altın Katılma hesabında bulunan altın tutarı bankanın belirlediği en düşük limit olan 50 gramın altına düşerse elde kalan miktar altın cari hesaba transfer edilir. 50 gramın altına düşüldüğü takdirde Vakıf Altın Katılma hesabı kapatılmış olur.
 • Vakıf Altın Katılım hesabında bulunan altınların ilk 100.000 TL’si Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) kapsamında güvencededir. Bu uygulama bankacılık kanunu gereği yapılmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Vakıf Katılım Yatırım Hesapları

Vakıf Katılım Altın Alış Satış ve Faizsiz Altın Hesabı

Vakıf Katılım faizsiz altın hesabı açmak isteyen kişinin Vakıf Katılımda herhangi bir hesabı yok, ise öncelikle Vakıf Katılım banka şubesine gitmesi gereklidir. Faizsiz altın hesabı için başvuruda bulunan kişinin yerine getirmesi gereken şartlar şunlardır:

 • Bankaya giderken yanında nüfus cüzdanını da götürmelidir.
 • Altın hesabı açılması için gereken ikinci koşul da açılacak hesaba yatması planlanan altın tutarında nakit paranın da hesap sahibinin yanında olmasıdır.

Faizsiz altın hesabı, cari hesaplar kapsamında bir hesaptır. Hesap sahibi istediği takdirde bu hesapta bulunan altın miktarını Altın Katılım hesabına transfer edebilir.

Vakıf Katılım bankasında daha önceden hesabı olan bir müşteri Vakıf Katılım Altın hesabı açtırmak istediği takdirde, Vakıf Katılım internet şubesi ya da Vakıf Katılım mobil şube üzerinden hesap açabilir. Daha önceden hesabı bulunan kullanıcıların Vakıf Katılım banka şubesine kadar gitmesine gerek yoktur.

Vakıf Katılım Altın Hesabı (Resmi Sayfa)

Vakıf Katılım Altın Hesabı Kazancının Hesaplanması

Vakıf Katılım altın hesabının getirisi için bir örnek hesaplama aşağıda sunulmuştur. Örnekler şunlardır:

 • 60 gram altın 6 ay vade ile yatırıldığı takdirde 6 ay sonunda ek olarak kar edilen altın miktarı 0.46 gram olur.
 • 60 gram altın Vakıf Katılım Altın hesabına yatırılarak 12 ay boyunca tutulduğu takdirde 12 ay sonunda elde edilen kar 0.95 gram altın olur.
 • Vakıf Katılım bu kara % 50 oranında ortak olmaktadır.

Vakıf Katılım Altın Alış Satış ve Transferi

Vakıf Katılım altın hesaplarında transfer yapılmasına olanak tanıyor. Vakıf Katılım bankası İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) tarafında oluşturulan bir yazılım sayesinde, müşteriler kendi altın hesaplarından istedikleri kadar tutarı, EFT hızı ile bir başka hesaba transfer edebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Vakıf Katılım İnsan Kaynakları Başvuru

Böylece Vakıf Katılım sistemine kayıtlı bulunana depo altın hesapları hareketlilik kazanmış oluyor. Bu işlem için Vakıf Katılım kendi bünyesindeki bankacılık sistemini, Takasbank Altın transfer sistemine entegrasyonunu sağladı. Bu sayede internet ortamında kişiden kişiye müşterinin talimatı ile altın gönderilebiliyor.

Bu sistemin çalışma izni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Vakıf Katılıma resmi yollardan verildi. Yapılan işlem tamamen yasaldır.

 Altın Alış Satış Saatleri

Vakıf Katılım en son yürürlüğe koyduğu uygulaması ile altın alış satış yapılabilecek saatleri uzattı. Vakıf Katılım üzerinden online kanallar ile normal marjlar limiti dahilinde altın alış satış işlemleri en geç saat 17:30’da son buluyordu.

Vakıf Katılım bankasının yaptığı en son düzenleme ile normal marj sınırları içinde altın alış satış işlemleri saati 21:30’a kadar uzatıldı. Bu uygulamanın paralelinde, döviz alış satış işlemleri de normal marj sınırları içinde saat 21:30’a kadar yapılabiliyor.

Vakıf Katılım Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına yatırım yapılması işleminde vakıf Katılım da aracı bankalardan birisidir. Bahse konu tahvillerden alarak yatırım yapmak isteyen kullanıcılar ilan edilen toplama günlerinde Vakıf Katılım bankasına gelerek altınlarını teslim ederler ve karşılığında altına dayalı kira sertifikası alırlar.

Altın Tahvili Ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Almanın Avantajları

Altın Tahvili ve Altına dayalı kira sertifikası yatırımı yapmanın başlıca avantajları şunlardır:

 • Bu yatırım aracı TC. Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından organize edilmektedir.

Yani yatırımlar devlet güvencesi altındadır.

 • Bahse konu yatırımın yıllık getirisi % 2.4 ‘dür. Hesaptaki altınlara 6 ayda bir olmak üzere %1.2 (yıllık %2.4) ek getiri verilir.
 • Müşteri istediği takdirde vade sonunu beklemeden elindeki tahvilleri nakit paraya dönüştürebilir.
 • Tahviller vade sonuna kadar bozdurulmadığı takdirde, altınlar talep eden müşterilere fiziki altın olarak verilebilir.
 • Bahse konu yatırımdan alınacak stopaj vergisi bakanlar kurulu kararı ile ‘’0’’ olarak belirlenmiştir. Yani müşterilerin teslim ettiği altınlardan devlet stopaj vergisi kesmiyor.
 • Altın teslimatında hiç bir zarara uğranmaz, altınlar tam değenden alınır ve %0 komisyon işlemine tabii tutulur.
İlginizi Çekebilir:  Vakıf Katılım Bankası Fatura Ödeme Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı

Vakıfbank altın çağı hesabı müşterilerinin ziynet altınlarının gram olarak alınıp satılmasını ve /veya Düzenli altın birikimi talimatı verilerek düzenli tasarruf yapılmasına imkan sağlıyor. Vakıfbank altın çağı hesabının avantajları ve özellikleri şunlardır:

 • Altın çağı hesabı minimal açılış tutarı 0.01 gram 24 ayar altın değeri üzerinden yapılır. Altın çağı hesabı 0.01 Gram ve katları üzerinden alış satışı yapılabilen bir tür depo hesabı gibi düşünülebilir.
 • Altın çağı hesabı hesap işletim ücretinden muaftır.
 • Altın çağı hesabı faize dayalı bir getiri sağlamaz. Elde edilen kazanç sadece altının zaman içinde değerlenmesi ile doğru orantılıdır.
 • Altın çağı hesabı ile bankaya bırakılan altınlar çalınma ve/veya kaybolma riskine karşı korunmuş olurlar.
 • Altın çağı hesabı kullanılarak altınların değerinden tam olarak yararlanılabilir. Herhangi bir işçilik kaybı vs. söz konusu olmaz.
 • Altın çağı hesabı ile altın alım satımı en karlı kurlar üzerinden yapılabilir.
 • Altın çağı altın alım satım işlemleri, Vakıfbank internet bankacılığı, Vakıfbank ATM’leri ve Vakıfbank şubeleri üzerinden yapılabilir.

Vakıf Katılım altın alış satış işlemleri hakkında ya da daha başka bankacılık işlemleri konusunda bilgi alınması için Vakıf Katılım müşteri hizmetleri numarası 0 850 202 12 02 ya da 444 44 77’den yararlanılabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.