Vakıf Katılım Faiz Oranları

02.10.2021
828
A+
A-
Vakıf Katılım Faiz Oranları

Vakıf Katılım faiz oranı bulunmayan bir katılım bankasıdır. Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak hizmet veren bu banka, İslam Bankacılığı prosedürlerine uyarak tamamen faizsiz bir şekilde hizmet verir. Faizsiz yani helal bankacılık ilkeleriyle çalışan Vakıf Katılım faiz yerine kâr payı oranlarıyla çalışmaktadır. Çeşitli katılma hesapları olan bu bankada, bu hesaplar ile faizsiz bir şekilde birikim yapma, tasarruf etme şansınız bulunmaktadır. Vade sonlarında biriken kâr payları tüketicilere dağıtılır ve bu sayede faizsiz bir şekilde birikim yapılmış olunur. Katılma hesaplarının yanı sıra Vakıf Katılım Bankası’nın finansman ürünlerinde de kâr payı oranları kullanılmaktadır.

Vakıf Katılım Faizsiz Bankacılık Özelliği

Vakıf Katılım faizsiz bankacılık ilkeleriyle hizmet veren bir katılım bankasıdır. İslam bankacılığında ticaretten elde edilen kâr helal olarak görülür ve Vakıf Katılım bu helal kârlarla hizmet vermektedir. Bu bankada hesap açmak isteyen hem kâr oransız cari hesaplardan hem de kâr ile hizmet veren katılma hesaplarından yararlanabilir. Katılma hesapları aynı zamanda kâr elde edilerek birikim yapabileceğiniz hesaplardır. Katılma hesapları müşterilerin kendi bütçelerine ve planlarına uygun vadelerle hizmet vermektedir. Vadeler bittiğinde kâr payı oranları hesaplara yüklenir. Bu oranlar, bankanın kâr paylaşımını ve oranlarını belirler.

Kamu destekli bir banka olan Vakıf Katılım Bankası, finansman hizmetlerini de tamamen faizsiz bir şekilde vermektedir. Faizsiz kredi müşteriler tarafından daha rahat ve güvenli olarak görülmektedir. Bu sebeple de özellikle helal krediden yararlanmak isteyen kişiler Vakıf Katılım Bankası’nı tercih etmektedir.

Vakif Katilim Faiz Hesaplama

Vakıf Katilim Hesaplama Aracı

Vakıf Katılım Bankası Katılma Hesapları

Vakıf Katılım Katılma Hesabı, katılım bankacılığı ilkeleri doğrultusunda faizsiz bir şekilde bireysel olarak açtırabileceğiniz bir hesaptır. Bu hesaba sahip kişiler vade sonlarında kâr payı hakkı elde ederler. Hak edilen bu kâr payları kişinin tercihine bağlı olarak ya katılma hesabına ya da cari hesaba aktarılır. Katılma hesabına aktarılması durumunda her vade sonunda kâr payı kazanılmaya devam edilecektir. Vakıf Katılım Bankası’nda iki türlü katılma hesabı seçeneği bulunur. Bunlar Türk Lirası Katılma Hesabı ve Yabancı Para Katılma Hesabı seçenekleridir.

 • Türk Lirası Katılma Hesabı: 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık vadelerle açılabilen katılma hesaplarıdır. Dilerseniz 1 yıldan uzun esnek vadelerden de yararlanabilirsiniz. Bu hesaplar yalnızca Türk Lirası ile açılabilir ve tüm işlemler bu para biriminden yapılacaktır.
 • Yabancı Para Katılma Hesabı: 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ya da daha uzun vadeli yabancı paralarla açılan katılma hesaplarıdır. Bu hesabı Euro ya da Dolar para birimleriyle açabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Vakıf Katılım Satılık Gayrimenkullere Başvuru Nasıl Yapılır?

Vakıf’tan Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Katılma Hesabı

Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Katılma Hesabı seçeneği hem bankanın yüksek kâr payı oranlarından yararlanabileceğiniz hem de kârınızı ne zaman alacağınızı kendiniz belirlediğiniz bir katılma hesabıdır. Bu hesaplar 372 gün vadeli açılabilen ve kâr payı ödemelerini 1 ay, 3 ay ve 6 ay periyotlar halinde yapan hesaplardır. Dilerseniz kâr payı ödemelerini vade sonlarında da alabilirsiniz.

 • Bu hesaplar Yatırım Hesap ve Alternatif Hesap olarak ikiye ayrılmaktadır. Hesabın türünü hesap açılış bakiyesi belirlemektedir.
 • Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli katılma hesaplarını Türk Lirası, Euro ve Dolar para birimleriyle kullanabilirsiniz.
 • Bir vade döneminde hesaptan yalnızca 2 defa para çekilebilmektedir.

Bu hesap, yüksek kâr payı oranlarından yararlanabileceğiniz bir hesaptır. Vadesinin uzun olması daha uzun süre k3ar payı birikmesine ve daha fazla paydan yararlanmanıza yaramaktadır.

Vakıf Katılım Bankası’ndan Altın Katılma Hesapları

Altın Katılma Hesabı, Vakıf Katılım Bankası’nın müşterilerinin altınlarını güvenceye alırken aynı zamanda kazanç sağlamalarını sağlayan bir katılma hesabıdır. Bu hesap sayesinde hem tasarruf edilir hem de kâr elde edilir.

 • Altın Katılma Hesabını açabilmek için başlangıçta en az 50 gram Altın yatırmak gerekmektedir.
 • Bu hesap en az 3 ay (91 gün) vadeyle açılabilmektedir.
 • Bankayla belirlenen vadenin yani dönemin sonunda altın katılma hesabıyla kâr elde edilir. Kazanılan bu kâr payları ya cari hesaba ya da katılma hesabına eklenir.
 • Hesaba yatırılacak olan her 1 gramlık altın 995/1000 saflıkta işlem görür.
Vakıf Katılım Faiz Hesaplama (Resmi Sayfası)

Vakıf Katılım Bankası’nın Kâr Paylaşım Oranları

Kâr paylaşım oranları, Vakıf Katılım Bankası’nın müşterilerine katılma hesapları ve finansmanlar için paylaştırdığı kârların oranlarıdır. Vakıf Katılım faiz uygulamadan yalnızca bu kâr paylaşım oranlarıyla hizmet vermektedir. Kâr paylaşım oranları güncel olarak hesaplanır ve içerisinde bulunulan tarihin vade sonu kâr paylarıyla sunulur. Son güncellenen kâr paylaşım oranlarını 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık periyotlarda internet sitesi üzerinde bulunan tablodan takip edebilirsiniz. Burada Türk Lirası, Dolar ve Euro para birimlerinin kâr paylaşım oranları ayrı ayrı incelenmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Vakıf Katılım Kar Payı Hesaplama 2019

Vakıf Katılım Bankası’nın Kâr Payı Hesaplaması

Vakıf Katılım kâr payı hesaplama işlemleri banka internet sitesinde bulunan bireysel işlemler bölümünün ‘hesaplar’ sekmesinde yapılmaktadır. Burada kâr payı hesaplama aracı bulunur. Bu araç üzerinden güncel olarak yayınlanan kâr paylaşım oranları ve kâr payı oranlarıyla hesap yapılır. Kâr payı hesaplaması yapmak için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekir:

 • Öncelikle kâr payını hesaplamak istediğiniz para birimini girmeniz gerekir.
 • TL, USD, EUR ya da Altın seçeneklerinden birini seçtikten sonra hesaplama yapacağınız ana para tutarını girersiniz.
 • En son aşamada hesaplamayı yapacağınız vade sayısını (1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık, 1 yıl ve üzeri) seçersiniz ve hesaplama işlemini yaparsınız.
 • ‘Göster’ seçeneğine tıkladıktan sonra girdiğiniz verilerle hesaplanan ana para ve brüt tutar gösterilir. Bunların altında brüt oran ile net oran yüzdeleri ve brüt kâr ile net kâr tutarları gösterilir.

Burada verilen bilgiler güncel belirtilen kâr payı oranlarıyla verilir. Kâr payı oranları sürekli değişmektedir ve gösterilen oranlar taahhüt teşkil etmez. Örnek bir gösterge olarak sizlere sunulur.

Vakıf Katılım Bankası’nın Kâr Paylaşımlı Finansmanları

Kâr paylaşımlı finansmanlar, Vakıf Katılım Bankası’nın her türlü bireysel ve ticari ihtiyaçlar için sunduğu faizsiz kredi seçenekleridir. Tüm bankacılık işlemlerinde olduğu gibi banka finansmanlarda da faiz oranları değil, kâr payı oranları kullanmaktadır. Bankanın sunduğu kâr paylaşımlı finansman ürünleri ve kâr oranları şunlardır:

 • Konut Finansmanı: %0,99 ve %1,39 arasında vadeye göre değişmektedir.
 • Taşıt Finansmanı: %1,19 ve %1,29 arası vadeye göre değişmektedir.
 • İşyeri Finansmanı: Tüm vadelerde 1,25’tir.
 • Arsa Finansmanı: Tüm vadelerde %1,35’tir.
 • Tüketici Finansmanı: Bütün vadelerde %1,45’tir.

Tüm bu finansman türlerinde uygun kâr payı oranları sunulmaktadır. Bu kâr payları, katılma hesaplarının vadeleri sonrasında fonlarla ortaya çıkan oranlardır ve finansman ihtiyaçlarında kullanılır. Kâr oranları tutara ve vadeye göre değişiklik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir:  Vakıf Katılım Dijital Bankacılık İşlemleri

Vakıf Katılım Bankası Finansman Hesaplama

Finansman hesaplama işlemi Vakıf Katılım Bankası’ndan faizsiz kredi çekmek isteyen kişilerin kâr oranlarıyla yapacağı hesaplamalardır. Vakıf Katılım faiz ödemeden finansman hizmeti almak isteyenler aşağıdaki adımları izleyerek finansman hesaplaması yapabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.