Veteriner Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

08.03.2020
836
A+
A-
Veteriner Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

Veteriner maaşları kamu ya da özelde çalışmalarına göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte veterinerlerin çalıştıkları yıllara göre maaşlarında artışlar meydana gelir. Aynı zamanda yabancı dil bilgisinin de bilinmesi veterinerler arasında farkın oluşmasına neden olur.

Veteriner Maaşları Ne Kadar?

Veteriner maaşlarına bakıldığı zaman KPSS ile bir yerlere atanmış veterinerler ortalama olarak 6000 TL ile 7000 TL arasında gelir elde etmektedir. Veterinerlik mesleğinde de doktorlarda olduğu gibi çalışılan bölgelere göre maaşlar değişir. Doğu bölgesinde çalışan veterinerler batı bölgesinde çalışan veterinerlere göre daha çok kazanır.

Veterinerlik mesleğini özel sektörde sürdüreceklerin kazançları da daha düşüktür. Yeni mezun bir veteriner özel yerlerde çalıştığı zaman ortalama olarak 2500 TL maaş alır. Fakat tecrübe kazanıldıkça özelde kazanç da artar. Daha büyük hastanelerde verilen maaş miktarı 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Veterinerlik Eğitimi

Veterinerlik mesleğini seçecekler öncelikle bu bölümün yer aldığı fakültelerden mezun olmalıdır. Veterinerlik eğitimi 5 yıldır. Bu süre zarfında üniversitelerde hem uygulamalı hem de teorik olarak dersler verilir. Veterinerlik fakültelerinden mezun olunduğu zaman yüksek lisans eğitimi alınarak mezun olunur. Fakat daha sonrasında uzmanlaşmak isteyenler eğitimlerine devam etmelidir.

Meslekte uzmanlaşma alanları olarak küçük hayvan hastaneleri, büyük hayvan ile ilgili alanlar ve ameliyathanede çalışma alanları bulunur. Bunun yanı sıra üniversiteye girmek için öğrencilerin sayısal alandan sınava girmeleri ve bu alandan tercih yapmaları gerekmektedir.

Veterinerler Ne İş İcra Ederler?

Veteriner olunduktan sonra yerine getirilmesi gerekilen sorumluluklar şu şekildedir.

  • Yeni doğmuş bir hayvanın bakımı sağlanır ve kontrolleri yapılır.
  • Hayvanların üreme ve doğum yapma aşamalarında gerekli tıbbı destek sağlanır.
  • Bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınır ve bu durumda tedavi yöntemleri belirlenir.
  • Peynir, süt, yumurta, vb. gibi hayvansal ürünlerinin insanlar için hijyenik bir ortamda yapılmalarının denetlemesi sağlanır.
İlginizi Çekebilir:  Eminevim Çekiliş Sistemi Nedir?

Veteriner Olacaklardan Beklenen Özellikler

Veterinerlik mesleğinde öncelikle eğitim alınan alanlar hakkında ilgi ve beceriye sahip olunması gerekir. Bu alanlar biyoloji ve kimyadır. 5 yıl boyunca alınan eğitimlerde laboratuar ortamında deneyler yapılmaktadır. Bu mesleği seçeceklerin aynı zamanda deney yapmaktan da keyif almaları gerekir.  Bunun yanı sıra sürekli hayvanlarla iç içe olunacağından dolayı hayvanları sevenlerin mesleği tercih etmeleri tavsiye edilir.

Meslekte hayvanlarla ilgilenilse de hayvan sahipleri ile de ilişkilerin iyi olması önemlidir. Bu sebepten dolayı kendini anlatma ve iyi iletişim kurma becerisi son derece önemlidir. Veterinerlik mesleğinde olması gereken özelliklerden bir tanesi de sabırdır. Meslekte hayvanların tedavi süreçleri sabırlı bir şekilde takip edilmelidir.

Veterinerlik Bölümünde Görülen Dersler

Veterinerlik eğitiminde alınan dersler biyokimya, fizyoloji, iç hastalıkları, patoloji, vb. gibi derslerdir. Bu dersler 5 yıl boyunca gösterilmektedir. İlk iki sene verilen eğitim daha çok teorik bir eğitimdir. Bunun yanı sıra 3. sınıftan itibaren uygulamalı derslerin eğitimi verilmeye başlanır. Son sınıfa gelen öğrenciler staj yapmak zorundadır. Stajda mesleklerindeki pratik bilgileri öğrenirler ve daha çok uygulamaya yönelik bir dönem geçirilir. Stajını uzatmak isteyenler mezun olduktan sonra da bir sene boyunca stajlarına devam ederler.

Türkiye’de Veterinerlik Fakültelerinin sayıları çok fazla değildir. Yaklaşık olarak 17 üniversitede bu eğitim verilmektedir. Yurt dışında çalışmak isteyen veterinerlerin alan eğitimi yanında yabancı dil eğitimi de alması gerekir. Bu şekilde hem yurt içinde hem de yurt dışında diğer mezunlardan ayrıcalıklı olma şansı elde edilir. Son zamanlarda hayvancılığın artması ile birlikte Türkiye’de veterinerlere duyulan ilgi ve talep de artış göstermektedir.

İlginizi Çekebilir:  4C Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.