Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

12.10.2020
805
A+
A-
Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Zimmet sorgulaması yapılması, kelimenin anlamı ile hiçbir alakası olmaksızın aslında, Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü bir uygulamadır. Zimmet sorgulama, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı atamalar ile alakalıdır ve atanan kişiye atandığı yer ile alakalı gerekli bilgileri verir. Zimmet sorgulama uygulaması iki farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Çekirdek Bilgi Yöntemi Sistemi ile Zimmet Sorgulama
 • Sağlık Bakanlığı Üzerinden Zimmet Sorgulama

Kura Çekilme Süreci Nasıl Olur?

Kullanıcının atama için yaptığı başvurudan sonra, DHY yani Devlet Hizmet Yükümlülüğü biriminin kurasına katılmış sayılır. Bu başvurudan sonra DHY, kuranın ne zaman çekileceğini ve sonuçların ne zaman sisteme girileceğini kendi internet sitesi üzerinden duyurur.

Kura Çekildikten Sonra Ne Yapılır?

DHY yaptığı kura sonuçlarını açıkladıktan sonra eğer kullanıcının ismi çıkmışsa tebligatın gelmesi beklenir. Tebligat, ataması yapılacak olan kişinin belgelerini tamamlayıp birime teslim ettikten sonra göreve başlayabileceği anlamına gelir. Tebligat gelmeyen kişiler ise, yapılan incelemelerin sonucunda göreve uygun olmadığı kararlaştırıldığı için belgeleri hazır olsa bile görev başı yapamaz.

Çekirdek Bilgi Yöntemi Sistemi ile Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çekirdek bilgi yöntemi sistemi ile zimmet sorgulama işlemi, internet üzerinden kolayca, sadece sisteme giriş yaparak gerçekleştirilebilir. Sorgulama için girilen sitede sadece kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak ve yönlendirmeleri takip ederek zimmet sorgulama sonucuna ulaşılabilir.

Sağlık Bakanlığı Üzerinden Zimmet Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı ile zimmet sorgulama uygulaması ise, kullanıcılara daha hızlı ve daha pratik bir şekilde sorgulamayı yapmayı sağlar. Sağlık Bakanlığı internet sitesi üzerinden yapılan sorgulamalarda herhangi bir kullanıcı adı veya şifre girilmesine gerek kalmadan istenen sonuca hemen ulaşılabilir. Bakanlık sitesi üzerinden yapılan sorgulamalarda ise ilerlenecek adımlar şu şekildedir:

 • İlk adımda kullanıcı https://ckysweb.saglik.gov.tr/personelgorevyeri adresi üzerinden siteye giriş yapmalıdır.
 • Kullanıcı, çıkan ekran üzerinde kendine uygun olan kriteri seçmelidir.
 • Açılan sayfada sorgulama için, bilgilerine ulaşılmak istenen kişinin T.C. kimlik numarası girilmelidir.
 • Son olarak kullanıcı, eski kimlik kartı veya yeni kimlik kartından hangisi ile giriş yapmak istediği seçer ve zimmet kaydına ulaşır.
İlginizi Çekebilir:  Öğretmen Yolluk Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zimmet Kaydının Sisteme Düşmesi Ne Kadar Sürer?

Zimmet kaydının sisteme düşmesi, 24 saat sürmektedir. Yani kullanıcının atandığı yer kesin olarak belli olduktan ve sisteme girildikten 24 saat sonra bu bilgilere ulaşılabilir. Bu yüzden kullanıcıların 1 gün beklemesi gerekmektedir. Bir günlük beklenen sürenin ardından sisteme düşen zimmet kaydı, kişinin net olarak atandığı yeri ve buranın bilgilerini gösterir.

Zimmet Sorgulama İşleminden Sonra Gereken Belgeler Nelerdir?

Zimmet sorgulama işleminden sonra kullanıcıdan istenen belgeler vardır. Bu belgeler ile kullanıcı yeni atandığı birime giderek işlemlerini gerçekleştirebilir ve çalışmaya başlayabilir. İşe yeni başlayacak olan kullanıcıdan istenen belgeler ise şu şekildedir:

 • Mal bildirim formu
 • 6 tane güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) vesikalık fotoğraf
 • Göreve başlayacak kişinin askerlik durumunu bildiren evrak
 • Göreve başlayacak kişinin adli sicil belgesi
 • Göreve başlayacak kişiye ait güncel sağlık raporu
 • Birimin kendi bünyesinde istediği ek belgeler

Mal Bildirim Formu Nedir ve Nereden Alınır?

Mal bildirim formu, kullanıcıların işe başlayabilmeleri için zimmet sorgulama yapıldıktan sonra istenen ve kişinin kendisinin imzalaması gereken bir formdur. Bu form, internet üzerinden kolaylıkla indirilebilir ve kuruma teslim edilebilir. Formda cevaplanması gereken sorular ise şu şekildedir:ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.