Ziraat Katılım Dijital Bankacılık İşlemleri

16.10.2019
638
A+
A-
Ziraat Katılım Dijital Bankacılık İşlemleri

Ziraat Katılım internet bankacılığı şubesi ve bankanın diğer dijital bankacılık uygulamaları müşterilerinin şubeye gitmeden bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeleri için var olan uygulamalar. Ziraat Katılım dijital bankacılık uygulamaları internet bankacılığından mobil aplikasyonlara kadar geniş bir yelpazeye sahip.

Bankaların kullandığı güvenlik teknolojilerinin her geçen gün daha da gelişmesi ile Ziraat Katılım tarafından sağlanan dijital bankacılık uygulamalarının da hem kalitesi artıyor hem de bu uygulamaların güvenliği daha üst seviyeye çıkıyor. Örneğin artık ATM’den para çekerken kart yerine cep telefonu uygulaması ile üretilen bir kare kod ile ATM kullanılıp para çekilebiliyor. Veya bir kişinin cep telefonuna yollanan bir kare kod ile o kişinin istediği tüm Ziraat Katılım ATM’lerinden para çekebilmesi sağlanabiliyor.

Ziraat Katılım Dijital Bankacılık İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Katılım internet bankacılığı kanalı ile işlem yapmak için öncellikle kurumsal veya bireysel internet şubesi kullanıcılarının https://esube.ziraatkatilim.com.tr/LoginIB.aspx linki üzerinden Ziraat Katılım internet bankacılığı sayfasına giriş yapması gerekiyor. Burada müşteriden internet bankacılığı kullanıcı adı veya TC kimlik numarasından birisi ile internet bankacılığı şifresi isteniyor.

Bu sayfada kurumsal veya bireysel kullanıcıların internet şubesi girişleri sadece bir sekme ile ayrılıyor. Kurumsal kullanıcılar kurumsal ve bireysel kullanıcılar da bireysel sekmesini seçtikten sonra Ziraat Katılım dijital bankacılığa bağlantının ilk aşamasını geçmiş oluyorlar.

Bu aşamadan sonra ise kullanıcının ya bankada kayıtlı cep telefonuna veya bankadan aldığı tek kullanımlık şifre cihazına banka sistemi tarafından sadece müşteri tarafından görülebilecek bir tek kullanımlık SMS onay mesajı geliyor. Müşteri bu mesaj şifresini sisteme girdiğinde internet bankacılığına bağlanıyor ve işlemlerini yapmaya başlıyor.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Bankası İnternet Bankacılığı İlk Giriş Nasıl Yapılır?

Ziraat Katılım internete bankacılığı menüsünde ana işlem menüleri aşağıdaki gibi:

 • Hesap işlemleri menüsü,
 • Kredi işlemleri menüsü,
 • Kredi kartı işlemleri menüsü,
 • Yatırım işlemleri menüsü,
 • Güvenlik işlemleri menüsü.

Bu menüler teknik olarak aslında banka şubesindeki memurların önünde bulunan menüler ile benzer. Ziraat Katılım internet bankacılığı kanalı ile yapılan işlemlerde herhangi bir gecikme veya bekleme söz konusu değil. Yapılan işlemler anında banka sisteminde de gerçekleşiyor ve şubeden yapılması arasında hiçbir fark yok. Diğer yandan Ziraat Katılım internet veya diğer dijital bankacılık şubesinde yapılan işlemlerin şubede yapılan işlemlerden en önemli farkı işlem maliyetlerinin daha düşük olması. Bunun en önemli nedeni ise şubeye gitmeden işlem yapan bir müşterinin bankaya olan maliyetinin daha düşük olması.

ziraat katilim internet bankaciligi

Ziraat Katılım İnternet Bankacılığı Girişi

Ziraat Katılım Dijital Bankacılık İşlemleri Kimler Tarafından Yapılabilir?

Ziraat Katılım internet bankacılığı kanalı ile işlem yapabilecek kişiler sadece dijital bankacılık şubesine girmeye yetkili kişidir. Burada tek ayrım kurumsal bankacılık işlemlerinde söz konusudur. Zira bireysel bankacılık dijital bankacılık işlemlerinde tüm kanallar sadece tek bir kullanıcı tarafından ve bankada kayıtlı cep telefonu onaylı olarak yapılır. Tabi burada işlem güvenliği açısından kullanıcı internet şifresini kimseye söylememek ve örneği cep telefonu veya bankacılık bilgileri çalındığında bunu bankaya anında ihbar etmek sorumluluğundadır.

Kurumsal bankacılık uygulamalarında ise bir hesabın birden fazla kullanıcısı olabilir. Tabi burada hesap ile ilgili tüm yetki işlemlerini paylaştırmada veya bir kimsenin yetkisini kaldırmada ancak hesabın yasal sahibi veya imza yetkilisi sorumludur. Örneğin bir limited şirkette bu kişi firmanın yasal ortağı ve imza sirkülerinde imzası olan kişi olabileceği gibi bir Anonim şirkette şirketin yönetim kurulu başkanı olabilir. Dijital kurumsal bankacılık uygulamalarında bu yetkili kişi şirkette çalışan başka kişileri yetkilendirerek onlara yetkileri dahilinde bankacılık işlemlerini yapmak üzere Ziraat Katılım internet uygulamasını kullanma izni verir. Ancak burada şunu unutmamak gerekir ki kurumsal bankacılıkta da dijital bankacılık işlemlerinin gizliliği ve şifrelerin saklanma sorumluluğu şirket yetkilisine aittir ve bu açıdan söz konusu olabilecek üzücü durumlarda bankanın sorumluluğu söz konusu olamaz.

İlginizi Çekebilir:  2021 Ziraat Katılım Bankası Para Transferi Ücreti Ne Kadar?

Ziraat Katılım Dijital Bankacılık İşlemleri İçin Şifre Nasıl Alınır?

Ziraat Katılım internet bankacılığı şifresi almak için müşterilerin Ziraat Katılım şubelerine kimlikleri ile gitmesi gerekir. Aynı şekilde kurumsal hesap sahipleri için de bu şifre alım başvurusu ancak şirketin imza sirkülerinde yer alan imzaya yetkili kişi veya kişiler olabilir. Bankadan ilk defa alınan dijital bankacılık şifresi tek kullanımlıktır ve değiştirilmek üzere verilir. Müşterinin mutlaka dijital bankacılık uygulamasına ilk girişinde bu şifreyi kendi belirlediği bir şifre ile değiştirmesi gerekir.

Ziraat Katılım Dijital Bankacılık Şifresi Unutulursa Ne Olur?

Ziraat Katılım internet bankacılığı şifresinin kaybedilmesi halinde gerek kurumsal gerekse bireysel müşterilerin yapması gereken hemen en yakın Ziraat Katılım şubesine giderek yeni şifre talebinde bulunmaktır. Ziraat Katılım dijital bankacılık şifresinin bloke olması durumunda başka bir kanaldan veya alternatif bankacılık ağlarından şifre yenilenmesi güvenlik açısından söz konusu değildir. Söz konusu yenilenen şifre geçici olarak verilmektedir ve hemen müşteri tarafından kalıcı bir şifre ile yenilenmelidir.

Ziraat Katılım Dijital Bankacılık İşlemleri Güvenli Midir?

Ziraat Katılım internet bankacılığı işlem güvenliği açısından dünya genelinde geçerli sertifikalara sahip ve müşteri güvenliğini maksimumda tutan bir anlayışa sahiptir. Banka özellikle tek kullanımlık cep şifre ile müşteri işlemlerinde güvenliği maksimum seviyede sağlıyor.

Dijital Bankacılık İşlemlerinde Kullanılan SMS Doğrulaması Nasıl Gönderilir?

Ziraat Katılım internet bankacılığı girişinde yollanan SMS mesajının güvenli olup olmaması konusunda banka müşterileri için güvenliği en üst seviyede tutuyor. Tek kullanımlık şifre ancak müşterinin kendi cep telefonuna geliyor ve süreli olarak yollanıyor. Şayet müşteri 60 saniye içinde yollanan şifreyi girmezse bu durumda şifre kullanılmaz hale geliyor ve müşterinin tekrar yeni şifre istemesi gerekiyor.

Ziraat Katılım İnternet Bankacılığı (Resmi Sayfa)
İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Bankası Mobil Şube Giriş Nasıl Yapılır?

Dijital Bankacılık Kanalı İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

Ziraat Katılım internet bankacılığı ile yapılabilecek bankacılık işlemleri şu şekilde gösterilebilir:

 • Vadeli veya vadesiz hesap açma ve kapama işlemleri,
 • TL, USD veya Euro hesap işlemleri,
 • Kredili mevduat hesabı başvurusu veya limit artırım talebinde bulunma işlemleri,
 • Yatırım hesabı işlemleri,
 • Hisse senedi alı ve satım işlemleri,
 • Hazine bonosu alım veya satım işlemleri,
 • Yatırım fonu alım veya satım emri verme işlemleri,
 • Döviz alım ve satı işlemleri,
 • Altın hesaba altın alımı veya altın bozdurma işlemleri,
 • Kredi kartından fatura ödeme işlemleri,
 • Fatura ödeme talimatı verme veya iptal işlemleri,
 • Kredi başvurusu yapma veya ihtiyaç kredisi kullanma işlemleri,
 • Kredili mevduat hesabı ve kredi kartı limit işlemleri,
 • EFT, havale veya hesaplar arası virman gibi para transferi işlemleri,
 • Kullanıcı ayarları, güvenlik ayarları ve işlem limit ayarları değiştirme işlemleri,
 • Fatura ödeme veya ödeme talimatı verme işlemleri,
 • HGS veya OGS ödeme işlemleri,
 • Vergi ödeme işlemleri,
 • Kredi kartından yapılan harcamalar için harcama erteleme veya taksitlendirme talebinde bulunma,
 • Ek kredi kartı başvurusu yapma işlemleri,
 • Sanal kart işlemleri.

Dijital Bankacılık İşlem Ücretleri Nedir?

Ziraat Katılım internet bankacılığı ücretleri aşağıdaki gibidir:ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.