Ziraat Katılım Ekspertiz Sistemi ve Ücreti

02.10.2021
2.384
A+
A-
Ziraat Katılım Ekspertiz Sistemi ve Ücreti

Ziraat Katılım ekspertiz yöntemi, ev, arsa ya da iş yeri gibi gayrimenkuller için bankadan finansman desteği alınacağı zaman uygulanmaktadır. Ekspertiz işlemi, satın alınacak olan gayrimenkulün gerçek değerini ortaya çıkarılmasıdır. Taşınmaz mallar için kredi verileceği zaman yapılacak ilk işlem ekspertiz işlemidir. Ziraat Katılım ekspertiz işlemlerini anlaşmalı olduğu firmalarla yapmaktadır. Ekspertiz işlemi bankadan bağımsız üçüncü kişiler tarafından bankadan tarafsız bir şekilde yapılır. Gayrimenkul değerleme işlemi sonrasında bankaya ekspertiz raporu teslim edilir ve banka bu raporun sonucu üzerinden finansman hesaplamasını yapar.

Ziraat Katılım Gayrimenkul Değerleme Sistemi Nasıl İşler?

Ziraat Katılım gayrimenkul değerleme işlemlerini anlaşmalı olduğu kurumlara yaptırmaktadır. Bankanın anlaşmalı olduğu firmalar ya da eksperler bulunmaktadır. Konut, işyeri, arsa gibi gayrimenkul kredilerine başvuru işlemlerini yaparken satın almak istediğiniz taşınmazı belirlemeli ve bankaya tapu fotokopisi gibi belgeleri iletmeniz gerekmektedir. İlgili eksper, gayrimenkulün bulunduğu adrese giderek gerekli incelemeleri ve bunlar sonucunda değerlemeleri yapar. Bu incelemeler, oldukça detaylı bir şekilde yapılır ve çok büyük kriterlere bakılır. Tüm incelemelerden sonra eksper gayrimenkul için bir ekspertiz raporu oluşturur ve bu raporu bankanın genel müdürlüğü ile paylaşır. Bu raporun üzerinde belirtilen değerler sonucunda banka evin finansman değerini hesaplar.

Ekspertiz raporundan sonra finansman hesaplanır ve belgeler imzalanarak finansman işlemi başlar. Ekspertiz raporu çıkarılan gayrimenkulü banka müşteri adına satın alır ve belirlenen vadelerde müşteri ödeme yapmaya başlar. Tüm vadeler ve ödemeler sona erdiğinde gayrimenkul tapusu sahibine teslim edilir.

Ziraat Katilim Girisi

Ziraat Katilim E Şube Giriş

Ziraat Katılım Bankası’nın Online Ekspertiz Sistemi

Ziraat Katılım ekspertiz sistemi takiplerinizi internet sitesi üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Satın almak istediğiniz konut, iş yeri ve arsa gibi gayrimenkullerin finansman aşamalarını ve ekspertiz aşamalarını Ziraat Katılım Bankası’nın internet şubesi olan www.esube.ziraatkatilim.com.tr adresine müşteri numarası, T.C. kimlik numarası ya da varsa kart bilgileriniz ile giriş yaparak finansman başvurunuzu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Genel Müdürlüğü Nerede?

Gayrimenkul Değerleme Raporu ve İçeriği

Gayrimenkul değerleme raporu, eksperin satın alınacak olan konut, arsa ya da iş yeri için ortaya çıkardığı değer raporudur. Finansmanın tüm değerleri ve detayları bu rapor ile belirlenmektedir.

 • Satın alınacak gayrimenkulün tapu bilgileri
 • İmar bilgileri (ruhsat bilgileri, malik bilgileri)
 • Adres bilgileri
 • Sigorta Değeri
 • DASK Değeri
 • Gayrimenkulün tanımı (ulaşım bilgileri, krokisi vb.)
 • Gayrimenkulün özellikleri (yılı, türü, hasarları, iç ve dış özellikleri)

Yukarıda verilen kriterlerin rapor hazırlanırken dikkat edilen gayrimenkul değerleme kriterleridir. Bu kriterlere göre ekspertiz raporu oluşturulur. Bu bilgiler rapora yazılı. Ayrıca raporda gayrimenkulün değerleme bilgileri, gelir hesapları, maliyet hesapları, notlar, yorumlar, gayrimenkule ait fotoğraflar ve görseller gibi bilgiler de bulunmaktadır.

Ziraat Katılım Ekspertiz Ücreti ve Masrafları

Ziraat Katılım ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve finansman tahsil ücreti gibi ek masraflar uygulamaktadır.

 • Ziraat Katılım ekspertiz ücreti konut kredileri için asgari olarak 415 TL ve azami olarak 1500 TL olarak belirtilmektedir. Verilen asgari tutar 250 metrekareye kadar olan meskenler içindir. Azami tutar ise 20.000 ve üstü metrekarede olan meskenler içindir.
 • Verilen ekspertiz ücretine KDV dahil değildir.
 • Ekspertiz işlemi üçüncü kişiler tarafından yapılmaktadır ve ücretler direkt olarak firmayla, kişiyle paylaşılır. Müşteriler ücreti bankaya, banka da ekspertiz işlemini yapan firmaya iletir.
 • Ekspertiz ücreti, gayrimenkulün konumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • Finansman tahsil ücreti %0,50 olarak sunulmaktadır. Bu tutar alacağınız finansman tutarına göre belirlenir.
 • İpotek tesis ücreti ise konut finansmanları için 118 TL olarak belirtilmiştir.

Ziraat Katılım Bankası Konut Finansmanı

Ziraat Katılım konut finansmanı, ev sahibi olmak isteyenlere bütçelerini zorlamadan ev alma fırsatı sunmaktadır. Ziraat Katılım Bankası’ndan ev finansmanı almak isteyen müşteriler öncelikle alacakları eve karar vermeli ve finansman başvurusunda bulunmalılar. Finansman başvurusu onaylanırsa banka konut için ekspertiz yönlendirir ve evin değeri belirlenir.

 • Ziraat Katılım Bankası, gayrimenkul değerlemesi yapılan evin, ekspertiz raporundaki değerinin %80’ine kadar finansman hizmeti sunmaktadır.
 • Eğer bankaya gösterebileceğiniz ek bir gayrimenkul teminatı varsa ekspertiz değerinin %100’üne kadar da destek alabilirsiniz.
 • Banka, müşterisinin cebine uygun kâr payı oranlarıyla ve 120 aya kadar varan vade imkânlarıyla finansman hizmeti sunmaktadır. Ayrıca ödeme planları da esnek olarak sunulmaktadır.
 • Konut Finansmanı başvurusunu size en yakın Ziraat Katılım Bankası’na yapmanız gerekmektedir. Başvuru belgeleri arasında satın alınmak istenen konutun tapusu ya da fotokopisi de bulunmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Hesap Açma Başvurusu
Ziraat Katılım E-Şube (Resmi Sayfa)

Ziraat Katılım Bankası’ndan Bireysel Arsa Finansmanı

Ziraat katılım arsa finansmanı, bireysel olarak arsa satın alarak yatırım yapmak isteyen kişilere sunulan bir finansman türüdür. Ziraat Katılım Bankası’nda satın alacağınız arsa için 60 aya varan vade imkânı bulunmaktadır. Bireysel Arsa Finansmanı müşterinin bütçesine uygun kâr payı oranlarıyla sunulmaktadır ve ödeme planı da beraber hazırlanır.

 • Ziraat Katılım Bankası’ndan arsa finansmanı alacak olanlara ekspertiz raporunda belirtilen değerin %50’isine kadar finansman desteği alabilirsiniz.
 • Eğer ek bir gayrimenkulü teminat olarak gösterme ihtimaliniz varsa ekspertiz raporu üzerinden %100’e kadar finansman desteği alabilirsiniz

Ziraat Katılım Bankası’na Bireysel Arsa Finansmanı başvurusu yaparken satın alınacak arsanın tapusunu da istemektedir. Arsa başvurusunun olumlu olmasından sonra arsa üzerine ipotek koyacaktır. Müşteri ödemelerini bitirdikten ve vade tamamlandıktan sonra arsanın üzerindeki ipoteği kaldıracaktır. İpotek kaldırıldıktan sonra tapu arsanın sahibine verilecektir.

Ziraat Katılım Bankası Bireysel İş Yeri Finansmanı

Ziraat Katılım bireysel işyeri finansmanı, ofis, büro, lojman, depo, dükkân, mağaza ve muayenehane gibi her türlü iş yeri satın alma planlarınızda kullanabileceğiniz bir finansman ürünüdür. Bireysel iş yeri finansmanları 120 aya kadar vadeli olarak ve uygun kâr paylarıyla müşterilere sunulmaktadır.

 • Ziraat Katılım Bankası, Bireysel İşyeri Finansmanı ürününü, çıkartılan ekspertiz raporundaki değerinin %75’ine kadar vermektedir. Müşterinin ek bir gayrimenkul teminatı gösterebilmesi durumunda banka %100’e kadar finansman desteği sağlayabilir.
 • Finansman desteği alınacak olan konuta birinci derecede ipotek tesis edecektir. Vadeler bittikten ve ödemeler tamamlandıktan sonra işyerinin tapusu yeni sahibine verilecektir.
 • İşyeri finansmanı almak istiyorsanız nüfus cüzdanı, gelir belgeleri ve satın alınacak olan iş yerinin tapu fotokopisi ile size en yakın Ziraat Katılım Bankası’nı ziyaret etmeniz gerekir. Başvurunun olumlu olmasından sonra banka incelemesi için iş yerine bir ekspertiz yöneltecektir.
İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Bankası Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Yasa Kapsamında İpotekli Bireysel Finansman

İpotekli Bireysel Finansman, Ziraat Katılım Bankası’nın tüm ihtiyaçlar için kullanılabilecek, konut finansmanı çevresinde sunulan bir finansman ürünüdür. Bu banka Yasa Kapsamında İpotekli Bireysel Finansman ürünü ile müşteriye uygun kâr payı oranları ve ödeme planları finansman sağlamaktadır.

 • Yasa Kapsamında İpotekli Bireysel Finansman ürününden ev sahibi olmak için yararlanmayı düşünüyorsanız Ziraat Katılım ekspertiz değerinin %70’ine kadar finansman desteği sağlamaktadır.
 • Bu ipotekli bireysel finansman ürünü, müşterinin ihtiyaç duyduğu hizmet ve tüketim ürününün bedelini Ziraat Katılım Bankası’nda finanse edebileceği ve yine bankanın malı sizin adınıza satın alabileceği bir finansman ürünüdür.
 • Bu finansmandan yararlandığınızda size özel bütçenize uygun kâr payı oranları ve 60 aya varan vade imkânlarından yararlanırsınız. Üstelik ödemeler de esnektir ve kendi bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.
 • Ziraat Katılım Hesap Açma Başvurusu

 • Ziraat Katılım Genel Müdürlüğü Nerede?

 • Ziraat Katılım İnsan Kaynakları BaşvuruZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.