Ziraat Katılım Emekli Kredisi

02.11.2019
624
A+
A-
Ziraat Katılım Emekli Kredisi

Ziraat Katılım tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen krediler emeklilerin birçok farklı alanda meydana gelebilecek ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmış durumda. Ziraat Katılım emekli kredisi almak isteyen müşteriler aynı zamanda birçok banka ile benzer faiz oranlarına sahip kar payları karşılığında kredi kullanabiliyor. Ziraat Katılım müşterileri aşağıdaki ihtiyaçları için emekli kredisine başvuru yapabilir:

 • Ziraat Katılım müşterileri bankadan kullanacakları emekli kredileri ile kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalarının devlet tarafından karşılanmayan bazı ek masraflarının finansmanını sağlayabilir.
 • Ziraat Katılım müşterileri bankadan kullanacakları emekli kredileri ile özel sağlık kuruluşlarında yapacakları sağlık harcamaları ile ilgili masraflarının finansmanını sağlayabilir.
 • Ziraat Katılım müşterileri bankadan kullanacakları emekli kredileri ile evde yatılı hasta bakımına ilişkin oryaya çıkan acil masraflarının finansmanını sağlayabilir.
 • Ziraat Katılım müşterileri bankadan kullanacakları emekli kredileri ile çocuklarının sağlık harcamaları ile ilişkin masraflarının finansmanını da sağlayabilir.
 • Ziraat Katılım müşterileri bankadan kullanacakları emekli kredileri ile cep telefonu alımlarına ilişkin masraflarının finansmanını sağlayabilir.
 • Ziraat Katılım müşterileri bankadan kullanacakları emekli kredileri ile tatil harcamaları ile ilgili ortaya çıkacak masraflarının finansmanını sağlayabilir.

Ziraat Katılım Emekli Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Katılım tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerin önemli yanı; faize göre katılım paylarının 1,25 gibi çok avantajlı oranlardan başlamasından kaynaklanır. Diğer yandan Ziraat Katılım’dan kredi çekenler bu kedilerinin geri ödemesinde sabit ve artmayan katılım payı yükü sebebiyle özel bankalara nazaran daha rahat ederler.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Kar Payı Hesaplama

Bunun dışında faizin sadece alırken değil verirken de dine aykırı olması sebebiyle bu açıdan hassasiyeti olan vatandaşlarımızın; bankadan kredi kullanamaması sorunu katılım bankalarının kredileri sayesinde ortadan kalkmış olur. Katılım bankalarından alınan kredilerde faiz olmaması ve bunun yerine faize katılım payı adının verilmesi bu konuda hassas insanların daha rahat kredi kullanmasını sağlar.

Ziraat Katılım Emekli Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Ziraat Katılım tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerden yararlanabilecek kişiler başta bankanın müşterisi olan veya olmayan emeklilerdir. Ziraat Katılım SGK veya Bağ-Kur emeklisi olsun veya kamudan emekli olmuş olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her emekliye kredi vermektedir. Ancak burada emekli şayet emekli maaşını Ziraat Bankası veya Ziraat Katılım’dan alıyorsa bu durumda daha avantajlı faiz puanları ile kredi alabilir. Diğer yandan banka sadece; Türkiye’de değil yurt dışında da yıllarca çalışarak emekli olmuş ve yurt dışından emekli maaşı aldığı halde Türkiye’ye kesin dönüş yaparak memleketine yerleşmiş yurt dışı emeklilerine yönelik de kredi verebilmektedir.

Ziraat Katılım Emekli Kredisine Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Ziraat Katılım tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilere başvuru yapma şekli açısından müşteriler başta Ziraat Katılım şubeleri olmak üzere internet bankacılığı Ziraat mobil bankacılık uygulaması veya telefon bankacılığı gibi alternatif bankacılık kanallarını da kullanabilir.

Ziraat Katılım Finansmanlar (Resmi Sayfa)

Ziraat Katılım Emekli Kredisine Başvuru Şartları Nelerdir?

Ziraat Katılım tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilere başvuracaklarda aranan koşullar şu şekildedir:

 • Ziraat Katılım emekli kredisi alacak emeklilerin emekli maaşını SGK tarafından bağlanmış olması gerekir. Emekliliğe hak kazanmış ancak maaş almayanlar emekli kredisi alamaz.
 • Emekli kredisi alacak kişilerin başvurdukları kredi tutarı için yeterli kredi skorlarının olması şarttır. Aksi durumda banka teminat isteyebilir.

Ziraat Katılım Emekli Kredisine Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?

Ziraat Katılım tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilere başvuracaklardan istenen evraklar aşağıdaki belgelerden oluşur:

 • Emekli kimlik kartı fotokopisi,
 • Emeklinin kimlik belgesi,
 • İkametgah senedi,
 • Emeklinin oturduğu evde kaç yıldır oturduğunu kanıtlar belgeler,
 • Emeklinin aylık tüm gelirlerini kanıtlar gelir belgeleri,
 • Emekli şayet krediyi örneğin mobilya almak için alıyorsa bu durumda mobilyalar işle ilgili fiyat teklifi vb. belgeler,
 • Emeklinin üzerine kayıtlı gayrimenkullere ait tapular,
 • Emeklinin başka bankalarda altın vb. yatırım veya birikim hesapları varsa bunlara ilişkin bankadan alınacak onaylı dekontlar,
 • Emeklinin eşinin gelir belgeleri.
İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Nasıl Bir Banka?

Ziraat Katılım Emekli Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Katılım tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerin bankadan nasıl alınacağı ile ilgili olarak emekliler paralarını bankadan nakit olarak alabileceği gibi hesaplarına da aktartabilir. Ancak burada özellikle dikkat edilmesi gereken şey kredi onaylanıp rakam banka tarafından serbest bırakıldıktan sonra bu paranın tasarrufunun müşteriye geçtiğidir. Normalde banka kredi tutarını müşteriye aktarırken bir masraf almaz. Ancak müşteri örneğin kredi tutarının başka bir hesaba EFT yapılmasını isterse bu durumda banka söz konusu paranın tutarına göre müşteriden şubeden EFT yapma ile ilgili masraf ne ise onu isteyebilir.

Ziraat Katılım Emekli Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Ziraat Katılım tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerin nasıl hesaplandığı ile ilgili olarak 60.000 TL tutarında bir emekli kredisine farklı vadelerde ödenecek taksit tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Ziraat Katılım’dan alınacak 60.000 TL emekli kredisinin; 12 ayda ödenmesi halinde aylık 1,25 kar payı oranı ile her ay 7.103,40 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Ziraat Katılım’dan alınacak 60.000 TL emekli kredisinin; 18 ayda ödenmesi halinde aylık 1,25 kar payı oranı ile her ay 4.025,17 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Ziraat Katılım’dan alınacak 60.000 TL emekli kredisinin; 24 ayda ödenmesi halinde aylık 1,25 kar payı oranı ile her ay 3.098,72 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Ziraat Katılım’dan alınacak 60.000 TL emekli kredisinin; 36 ayda ödenmesi halinde aylık 1,30 kar payı oranı ile her ay 2.215,44 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Ziraat Katılım’dan alınacak 60.000 TL emekli kredisinin; 48 ayda ödenmesi halinde aylık 1,35 kar payı oranı ile her ay 1.842,98 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Ziraat Katılım’dan alınacak 60.000 TL emekli kredisinin; 54 ayda ödenmesi halinde aylık 1,35 kar payı oranı ile her ay 1.752,76 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Ziraat Katılım’dan alınacak 60.000 TL emekli kredisinin; 60 ayda ödenmesi halinde aylık 1,35 kar payı oranı ile her ay 1.415,50 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Online Kredi Başvurusu

Ziraat Katılım Emekli Kredisinin Geri Ödemelerinde Aksama Halinde Ne olur?

Ziraat Katılım tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerin geri ödenmemesi durumunda kredi alan kişinin gecikme katkı payı ödemek durumunda kalacağı açıktır. Ancak burada önemli olan bilhassa yasal takibe kalmadan borcu kapatmaktır. Yasal takibe alınıp bilhassa bankaca kendisine icra davası açılan kişiler Merkez Bankası’nın kara listesine alınırlar ve bu kişilere en az 5 yıl boyunca hiçbir banka kredi ve hatta kredi kartı bile vermez.

Ziraat Katılım emekli kredisi alan bir kişi borcunu geri ödemezse o ayki taksit ödemesine aylık kredi faizinin üzerinde bir gecikme faizi yansıtılır. Bu durumda kişi borcunu sürekli artarak biriken gecikme faiziyle ödemek durumunda kalır.

Ancak ne olursa olsun burada 3 aylık süreyi geçirmemek gerekir. Aksi durumda bankanın sözleşmeden doğan hakkı kapsamında kredi borcunun tamamını müşteriden tek seferde isteme ve krediyi iptal etme hakkı vardır.

Diğer yandan aslında bir ödeme zorluğu yaşanması durumunda yapılması gereken en mantıklı şey bankaya giderek borç yapılandırmadan taksit ertelemeye kadar kullanılabilecek tüm imkanları kullanmaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.