Ziraat Katılım Altın Alım Satım İşlemi

30.11.2019
5.059
A+
A-
Ziraat Katılım Altın Alım Satım İşlemi

Ziraat Katılım Bankası tamamen faizsiz bankacılık ilkelerinin bulundurulduğu devlet tarafından açılan bir kamu katılım bankasıdır. Ziraat Katılım ‘da müşteriler paralarını değerlendirmek isteyebilirler ve paralarını faizin hiçbir şekilde bulunmadığı vadeli hesaba yatırabilirler. Vadeli hesap açmak istemeyen müşterilerin paralarını değerli madenlere yatırarak ya da döviz hesabı açarak değerlendirebilirler. Ziraat Katılım Bankası tasarruflarını kıymetli madenlerde değerlendirmek isteyen müşteriler için altın alım satımı yaparak yatırım yapma imkanı sunmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası Altın Alım Satın İşlemi Nasıl Yapılır?

Tasarruflarını Ziraat Katılım Bankası değerli madenler hesabında değerlendirmek isteyen yatırımcılar öncelikle ziraat katılım bankasına gelip bir altın hesabı açtırmaları gerekmektedir. Bu hesapla birlikte kişiler gram gram altın alabilirler ve istedikleri zamanda bu altınları satabilirler. Altın hesabında vadeli hesaptan farklı olarak herhangi bir vade veya kar oranı bulunmamaktadır. Altın alış satış işlemleri tamamen piyasadaki altın değerlendirme işlemlerine göre yapılmaktadır dolayısıyla müşteriler bu hesaptan kar elde edebileceği gibi zarar da elde edebilirler Ziraat Katılım bankası müşterilere bu yönden kar garantisi sunmamaktadır. Müşteriler açılan altın hesaplarını kapatmak isteyip paralarını almak istediklerinde o günkü altın satış fiyatı ne ise o fiyat üzerinden altın satış işlemleri gerçekleşmektedir.

Ziraat Katılım Bankası Altın Mevduat Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Katılım Bankası altın mevduatı hesabı ile TL ve dolar cinsinden altın alış ve satışı yapılabilir yaygın şubeler ve internet şubesi aracılığıyla vadesiz altın mevduat hesabını kişiler dilediği zaman kullanabilirler. Bunun yanı sıra  vadesiz altın mevduatı hesabından hesap işletim ücreti alınmamakta,  alım satımlarda vergi kesintisi olmamakta ve komisyon veya masraf alınmamaktadır. Vadesiz altın hesabı özelliklerini sayacak olursak;

  • Ziraat Katılım Bankası vadesiz altın mevduat hesabı ile gelir vergisi ya da herhangi bir masraf gerçekleştirmeden altın alım satım işlemi gerçekleştirilebilir
  • Ziraat Katılım Bankası altın mevduatı hesabı ile alım satımı yapılan altınların miktarı 1000\1000 saflık altın şeklindedir. Alım satım yapılırken ilan edilen fiyatlar da 1000\1000 saflıktaki altın fiyatlarını ifade eder.
  • Altın mevduatı hesabı açılırken ve gerçekleştirilecek tüm işlemlerde fiziki altın verilmemekte onun yerine fiziki altının değeri ödeme olarak yapılmaktadır. Yine aynı şekilde satım yapılırken de fiziki altın kullanılmamaktadır. Buradaki amaç fiziki altın olmadan fiziki altın varmış gibi onun değerinde işlemler yapılarak yatırım işlemlerinin gerçekleştirilmesidir.
İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Kredi Kartı Başvurusu

Ziraat Katılım Bankası İnternet Bankacılığı Üzerinden Altın Alım Satım Yapılması İşlemleri

Ziraat Katılım Bankası şubeye gerek kalmaksızın altım alım satım işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirilmesine izin vermektedir. Bunun için gerekli olan tek şey internet bankacılığı şifresi ve tabi ki ziraat katılımda açılmış olan bir altın mevduat hesabıdır. İnternet bankacılığı ile tüm alım satım işlemlerini takip etmek mümkündür ve piyasa işlemleri her an güncel olarak internet bankacılığı ile görülebilmektedir. Yalnız bilinmesi gereken şey şu dur ki internet bankacılığı ile alım satım işlemleri yapılacak ise tek seferde en fazla 3000 gram olmak üzere bir günden en fazla altı defa alım satım işlemi gerçekleştirilebilir.

Ziraat Katılım Altın Hesabı (Resmi Sayfa)

Ziraat katılım Bankası Yatırım Hesapları Üzerinden Gram Altın Hesabı

Ziraat Katılım ’da altına yatırım yapmak isteyen müşteriler için vadesiz altın hesabının yanı sıra gram bazında altın alım satım işlemleri de sunulmaktadır. Gram altının saflık derecesi 995\1000’dir.tam altın değeri 6,644 gram, yarım altın değeri 3,22,çeyrek altın değeri de 1,31 gram olarak belirlenmiş ve bunlar üzerinden satışa sunulmuştur. Gram altın hesabının minimum işlem limiti 0,01 gramdır. Gram altın üzerinden işlem yapmak isteyen müşteriler bu işlemlerini 09.30-19,00 arasında veya 18.30-08.00 arasında gerçekleştirmelidir. Gram altında da vadesiz altın mevduat hesabında olduğu gibi müşteriye fiziksel teslimat yapılmamaktadır. Son olaraktan gram altın işlemleri üzerinden saklama komisyonu alınmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası Gram Altın ve Altın Mevduatı Hesabı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ziraat Katılım Bankası gram altım ve altın mevduatı hesabı aynı şey gibi görünse de aslında arasında bazı farklar mevcuttur. Bu farkları sıralayacak olursak;

  • Gram altım işlemlerinde altın 995\1000 saflıkta iken; vadesiz altın mevduatı işlemlerine altın 1000\1000 saflığındadır.
  • Gram altım işlemlerinde yatırım hesaplarının üzerinden işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekirken altın mevduatı hesaplarında vadesiz mevduat hesapları gerçekleştirilmektedir
  • Gram altın işlemlerinden saklama komisyonu denilen bir komisyon çeşidi alınırken vadesiz altın mevduatı hesaplarında herhangi bir komisyon ücreti alınmamaktadır
  • Gram altın işlemlerinde saat 16.00-18.30 saatleri arasında işlem yapılamazken altın mevduatı işlemlerinde Türk lirası işlemleri yedi gün yirmi dört saat yapılabilirken dolar cinsinde olan hesaplarda ise 09.00-18.00 arasında işlem yapılabilmektedir
  • Ziraat Katılım Bankası stokunda gram altın bulunamaz ise bunun satışı yapılamaz fakat vadesiz altın mevduatı hesabında böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
  • Vadesiz altın mevduatlarında altın fiyatları daha rekabetçi bir ortam oluşturabilmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Bankası Altın Hesabı Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Ziraat katılım bankası vadesiz altın mevduat hesabı nasıl açılır?

Ziraat Katılım Bankası’nda bir vadesiz altım mevduatı açtırmak oldukça basit bir işlemdir. Bunu yapabilmek için en yakın Ziraat Katılım Bankası şubesine gidilerek istenilen evraklar teslim edildikten sonra kolaylıkla vadesiz altım mevduatı açtırılabilir. Vadesiz altın hesabı açtırmanın diğer bir yolu ise internet bankacılığı aracılığını kullanmaktır. Müşteriler Ziraat Katılım Bankası internet bankacılığından ilgili yere tıklayarak ve istenilen işlemleri yaparak altın mevduatı açtırma talebinde bulunabilirler. Vadesiz altın hesabı açtırmanın bir diğer yolu da ziraat katılım müşteri hizmetlerine arayarak bu talepte bulunmalarıdır.

Ziraat Katılım Bankası Altın Mevduat İşlemleri Nasıl Belirlenmektedir?

Ziraat Katılım Bankası altım mevduat işlemlerini kendisi belirlememektedir. Altın fiyatları belirlenirken iki ana değişken göz önüne alınmalıdır bunlardan ilki altının uluslararası piyasalardaki Dolar\ONS fiyatları ve Dolar/TL kurudur. Altının uluslararası piyasalardaki dolar-ons fiyatları piyasalarda olan arz ve talep dinamiklerine, spekülatif işlemlere ,döviz piyasasındaki gelişmelere ve merkez bankalarının uygulamış oldukları politikalar gibi birçok değişkenlere bağlı olarak değişebilmektedir.

 Ziraat Katılım Bankası Birikimli Altın Mevduat Hesabı

Ziraat Katılım Bankası’nda vadesiz ve gram altın hesaplarından farklı olarak müşteriler altınlarını vadeli altın hesabına da yatırmak isteyebilirler. Bu hesap diğerlerinden farklı olarak daha uzun vade de açılmaktadır ve belli şartları mevcuttur. Bu şartlardan bazıları; asgari üç yıl azami olarak on yıl vadeli ile açılabilir. Hesapta bir aylık ve üç aylık periyotlarda ödeme yapılmaktadır. Bu hesabın açılması için en az 10 gram altın gerekmektedir. Hesap açıldıktan sonra ödemeler cari hesap ya kredi kartı ile gerçekleşmektedir. Müşteriler isteklerine göre talimat miktarlarını güncelleyebilirler. Aylık veya üç aylık yatırılabilecekleri minimum altın miktarı 1 gram olmaktadır. Hesap açılışlarında toplu altın yatırmak müşterilere sunulmuştur. Bir hesap için en fazla 5 defa ödeme yapmak bu hesabın şartlarındandır. Vadeden önce hesaptan para çekmek mümkündür ancak bu vadeden önce 3 defa ya da anaparanın yüzde ellisine kadar çekilmesine kadar mümkün olacaktır. Müşteri tüm bu şartları ihlal ettiğinde ise o güne kadar ziraat katılım bankasından almış olduğu brüt kârlarından yüzde ellisini geri vermek zorunda kalacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Katılım Bankası Gümüş Hesabı Var Mı? Nasıl Açılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.